Płatności mobilne równie (mało) popularne jak gry

30-04-2011, 06:40

Średnio 12% użytkowników telefonów komórkowych korzysta z płatności mobilnych. Podobna liczba korzysta z gier – wynika z badania TNS OBOP. Czy co dziesiąty użytkownik telefonu aktywnie kontrolujący swoje środki to wysoki wynik?

Jeszcze parę lat temu płatności mobilne z wykorzystaniem telefonu komórkowego stanowiły ciekawostkę technologiczną. Obecnie ich potencjał dostrzega wielu graczy rynków finansowych, dzięki czemu możliwe jest wdrażanie tej formy płatności na kolejnych płaszczyznach.

>> Czytaj też: Amazon również zainteresowany NFC

Sonda
Korzystasz z płatności mobilnych?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

- Wciąż najbardziej popularne w Polsce jest płacenie telefonem za usługi komunikacyjne. Jednak zapotrzebowanie rynku jest znacznie większe i dlatego też w najbliższym okresie płatności mobilne powinny z sukcesem rozprzestrzenić się także w internecie oraz wejść do stacjonarnych sklepów - mówi Krzysztof Pawlicki, dyrektor rozwoju firmy CallPay.

Aktualnie funkconują dwa główne kierunki płatności mobilnych. Z jednej strony działa technologia zbliżeniowa (NFC), gdzie do transakcji niezbędne jest zainstalowanie specjalnego terminala płatniczego po stronie sprzedawcy oraz odpowiadającego modułu (np. zintegrowanego z kartą SIM czy kartą pamięci lub nawet w formie naklejki) instalowanego w telefonie klienta. Drugi schemat jest mniej popularny i opiera się na operatorach pośredniczących w dokonaniu płatności pomiędzy klientem a sprzedającym.

>> Czytaj też: Bez NFC nie zagrasz w Angry Birds Magic

Firma CallPay uważa, że wraz ze wzrostem popularności płatności w obrębie sieci GSM z czasem zaczną rozwijać się również kolejne technologie umożliwiające płacenie za pomocą telefonu. W ciągu najbliższych lat klienci, jak również przedsiębiorcy zdecydują, czy jedno ze stosowanych rozwiązań technologicznych zdominuje rynek, czy też gałęzie te będą rozwijać się równolegle.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy