Czy istnieje przepis na szczęśliwego pracownika? W końcu to ich zaangażowanie przekłada się na mierzalne efekty w pracy. Badania wykazały, że tylko 13% pracowników na całym świecie angażuje się w swoją pracę, czerpiąc z niej jednocześnie satysfakcję. Okazuje się, że nastrój w miejscu pracy jest ważny w kontekście samopoczucia osoby zatrudnionej. Czy więc dobra atmosfera to sposób na zadowolenie pozostałych 87%?
reklama
Raport „Nowa era motywacji” wskazuje, że utrzymanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym pracowników, jest coraz większym wyzwaniem dla wielu pracodawców. Co czwarty pracownik dopuszcza możliwość zmiany miejsca pracy w ciągu najbliższych 6 miesięcy. 17% z kolei przewiduje, że taka sytuacja może się wydarzyć w perspektywie kolejnego półrocza. Około 34% osób, które wyrabiają nadgodziny, robi to pod presją swoich przełożonych. Natomiast liczba nadgodzin nieustannie rośnie. Według Hays Poland i Mind & Soul Business, typowy pracownik utrzymuje bliskie relacje tylko z 2-3 osobami. Partnerom życiowym poświęca średnio 6, a dzieciom 9 godzin tygodniowo. W pracy spędza zaś średnio 45 godzin - jak wynika z badania Kantar Millward Brown dla Work Service. Efektem tego jest brak satysfakcji z wykonywanej pracy, zmęczenie i zaniedbywanie innych sfer życia.
Efektywność i zaangażowanie pracowników można stymulować na różne sposoby. Coraz popularniejsze stają się jednak projekty z zakresu well-being, w których nacisk położony jest m.in. na aspekty takie jak:
Według raportu „Szczęście w pracy Polaków” to właśnie relacje zaczynają mieć coraz większy wpływ na poziom zadowolenia z pracy (2018 - 75%; 2017 -50%). Równie istotne okazały się czynniki takie jak: „współpracownicy, na których można liczyć” oraz „przyjazna atmosfera w pracy”. Około 54% badanych poleca swoją firmę właśnie ze względu na panującą w niej atmosferę. To podpowiedź dla wielu pracodawców. Warto skupić się na wzmacnianiu więzi, integrowaniu zespołu (m.in. przez imprezy tematyczne) oraz budowaniu zgranej społeczności.
- Imprezy tematyczne typu gra scenariuszowa (np. Kryminalne zagadki Karkonoszy lub Igrzyska firmowe) pozwolą oderwać się od codziennej pracy, zwiększyć zaufanie wewnątrz zespołu oraz spojrzeć życzliwie na osoby, z którymi być może do tej pory tylko mijaliśmy się w firmowych korytarzach - mówi Joanna Hoc-Kopiej, ekspertka Dworu Korona Karkonoszy..
Przydatna wiedza dla organizatorów - warto by tego rodzaju imprezy tematyczne odbywały się w lokalizacjach, które oferują także dodatkowe możliwości - w tym nocleg czy organizację ogniska, oraz dysponują odpowiednią ilością miejsc noclegowych dla pracowników oraz np. ich rodzin. Dzięki temu pracownicy będą mogli spędzić trochę czasu ze sobą, jednocześnie nie zaniedbując swoich bliskich.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|