Praca w sprzedaży - wiele możliwości

22-01-2020, 09:20

Praca w sprzedaży to nie tylko tradycyjny stacjonarny etat sprzedawcy w sklepie. Ponieważ sprzedaż obejmuje różne formy działalności, to także pojęcie pracy w sprzedaży poszerzyło swój zakres.

  1. Sprzedawca – praca w różnych sektorach i na różnych stanowiskach.
  2. Sprzedaż, praca dużej wagi.
  3. Sprzedawca – jakie są zalety tego zawodu?
  4. Oferty pracy w sprzedaży – gdzie ich szukać?

esprzedawca

Współcześnie sprzedaż stoi na czele wszystkich sektorów gospodarki – bez niej i bez uzyskanych w ten sposób finansów trudno sobie wyobrazić rozwój przedsiębiorstw, sklepów czy firm zajmujących się działalnością usługową. Z tego też powodu opcja: sprzedaż praca staje się jednym z popularniejszych wyborów ludzi wchodzących na rynek pracy oraz osób, które postanowiły się przebranżowić.

Sprzedawca – praca w różnych sektorach i na różnych stanowiskach

Jak już wspomniano, sprzedaż dotyczy różnych produktów oraz usług. Dlatego też sprzedawca pracę może wykonywać zarówno w branżach bardzo popularnych, jak i w bardzo specjalistycznych. W każdym przypadku jest on fachowcem, od którego zależy, czy dany produkt albo usługa przekonają do siebie klienta.

Tak jak w każdym zawodzie, również w zwodzie sprzedawcy istnieje pewne rozróżnienie między poszczególnymi specjalizacjami. Sprzedawcy to na przykład osoby pracujące w dziale obsługi klienta (od tego wiele osób rozpoczyna swoją karierę związaną z pracą w sprzedaży). Bardzo popularnym („terenowym”) sprzedawcą jest przedstawiciel handlowy – zajmuje się on pozyskiwaniem klientów oraz odwiedzaniem ich w celach handlowych. Kolejną formą sprzedaży jest telesprzedaż , czyli oferowanie usług i produktów przez telefon – tym zajmują się telemarketerzy . Młodszą siostrą takiej sprzedaży można nazwać e-commerce – sprzedawcy kontaktują się z klientem drogą elektroniczną, a także opracowują strategię sprzedaży.  Z kolei bardzo popularne ostatnio stanowisko o nazwie account manager jest przeznaczone dla osób mających dłuższe doświadczenie. Osoba na tym stanowisku zajmuje się negocjowaniem kontraktów, ich podpisywaniem, a także tym, żeby klienci byli po prostu zadowoleni ze współpracy. Na dogłębnej znajomości mechanizmów, jakie rządzą sprzedażą, bazuje też stanowisko o nazwie: specjalista ds. sprzedaży. Taka osoba zajmuje się między innymi raportowaniem wyników sprzedaży czy też realizacją planów handlowych.

Sprzedaż, praca dużej wagi

Niezależnie od tego, czy sprzedawca to specjalista ds. sprzedaży, account manager czy też przedstawiciel handlowy, to osoba wykonująca pracę związaną ze sprzedażą przyczynia się do tego, że firma czy też przedsiębiorstwo może się rozwijać dzięki zarobionym pieniądzom, a tym samym np. zatrudniać większą liczbę pracowników. Śmiało można by zaryzykować twierdzenie, że dziedzina o nazwie: sprzedaż praca jest filarem nie tylko konkretnych firm, ale także całej gospodarki. Wszystkie stanowiska w dziale sprzedaży to ogniwa, w których każde ma określone zadania – powiązane ze sobą lub też z siebie wynikające. Dzięki temu, że zawód handlowca będzie zawsze cieszył się dużą popularnością, rekrutacja na stanowiska związane ze sprzedażą uwzględnia osoby z doświadczeniem, jak i takie, które dopiero zaczynają swoją przygodę w tej dziedzinie.

Sprzedawca – jakie są zalety tego zawodu?

Jak każdy zawód, także profesja sprzedawcy charakteryzuje się pewnymi zaletami oraz wadami. Do tych pierwszych należą coraz bardziej cenione, jeśli chodzi o pracę na etacie, elastyczne godziny pracy. Zawód handlowca jest też niewątpliwie bardzo ciekawy z kilku względów:

  1. po pierwsze, dynamizm działań nie pozwala na rutynę
  2. po drugie, wbrew pozorom, praca sprzedawcy to praca kreatywna
  3. po trzecie, zawód ten wymaga elastyczności w podejściu do wielu tematów, ponieważ klienci różnią się od siebie.

To tylko niektóre dowody na to, że w pracy handlowca trudno o nudę. Wiąże się to niestety także z jedną z negatywnych cech tego zawodu, a mianowicie z dużym stresem wynikającym z obowiązku sprzedaży produktu czy usługi, gdy klient jest nieprzychylny i mało sympatyczny. Do plusów należy również to, że po prostu łatwiej znaleźć pracę w tym zawodzie.

Oferty pracy w sprzedaży – gdzie ich szukać?

Ogłoszenia na stanowiska związane ze sprzedażą są właściwie na każdym portalu zajmującym się pośrednictwem pracy. Praca w sprzedaży obejmuje wiele ofert, przez które ciężko jest się przebić, by znaleźć tę najodpowiedniejszą. Dlatego dobrym rozwiązaniem są specjalistyczne portale dla sprzedawców i pracodawców, takie jak www.esprzedawca.pl, na których w jednym miejscu można znaleźć zarówno oferty pracy w sprzedaży, jak i  bazę sprzedawców z całej Polski. Sprzedawca CV umieszcza na swoim profilu (zawierającym także krótką charakterystykę branży, w której dana osoba działała) – dzięki czemu przyszły pracodawca może bez problemu odnaleźć kandydata, który potencjalnie najbardziej mu odpowiada. Takie rozwiązanie bez wątpienia ułatwia proces rekrutacji. Oferty pracy w sprzedaży także są pogrupowane rejonami oraz specjalizacjami, dlatego także i osoba szukająca pracy w handlu ma ułatwione zadanie.


Następny artykuł » zamknij

Jak dobrze zapakować paczkę

Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Tematy pokrewne:  

tag sprzedażtag praca
To warto przeczytaćfot. Polyfot. KasperskyRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: