Praca w Holandii: popularne branże, zarobki

22-03-2019, 07:17

Holandia od początku XXI wieku jest uznawana przez Polaków za jeden z najlepszych kierunków emigracji. Poszukiwania pracy w Holandii najlepiej rozpocząć od przeglądnięcia ofert internetowych.

mat partnera, praca w Holandii

Jak znaleźć pracę w Holandii?

Pracę w Holandii można znaleźć zarówno samodzielnie, jak i poprzez kontakt z agencjami pracy tymczasowej. Samodzielnie można rozpocząć poszukiwania od następujących stron internetowych lub miejsc:

  • Holenderski Urząd Pracy, gdzie są oferty nawet w języku polskim,
  • EURES, czyli portal stworzony przez Komisję Europejską, gdzie można znaleźć informacje nie tylko o ofertach pracy, ale także ważne informacje na temat zatrudnienia w danym kraju,
  • Portale internetowe, dedykowane pracownikom zagranicznym,
  • Fora internetowe, na których pojawiają się oferty pracy i informacje o konkretne dane o firmach,
  • Portale społecznościowe,
  • Targi pracy

Dobrym sposobem poszukiwania pracy w Holandii jest wybranie się do agencji pracy. W tym przypadku trzeba się oczywiście liczyć z dodatkowymi kosztami, tj. opłatami za dowóz, wyżywieniem, kaucją za ubrania robocze. Warto jednak pamiętać o tym, że poszukując samodzielnie pracy, można napotkać wiele barier, na przykład językowych i otrzymać umowę od pracodawcy w języku holenderskich. W przypadku współpracy z agencją pracy można być pewnym bezpieczeństwa zatrudnienia.

Najlepiej opłacane zawody w Holandii

Wśród najlepiej opłacanych zawodów w Holandii można wymienić lekarzy, adwokatów, pilotów i detektywów. Polacy mogą znaleźć pracę jako wykwalifikowani fachowcy, na przykład na budowie oraz w branży metalurgicznej. W Holandii notowany jest popyt na przedstawicieli takich zawodów jak programiści, hydraulicy, stolarze. Jeśli chodzi o prace tymczasowe, to dobrze jest zastanowić się nad wyborem regionu. Przykładowo, prowincja Zeeland oferuje pracę w sadach, natomiast w okolicach Utrechtu można znaleźć pracę w przemyśle. Polacy bardzo często decydują się na pracę w Holandii przy zbiorach owoców lub uprawie tulipanów. Polacy, którzy liczą na dłuższy pobyt, mogą znaleźć pracę w magazynach lub na produkcji. Zdecydowanie największa liczba Polaków pracuje w następujących branżach: budownictwo, rolnictwo, przetwórstwo, ogrodnictwo.

Zarobki w Holandii

Wynagrodzenia w Holandii zależą nie tylko od stanowiska pracy, ale także od wieku pracownika. Jeśli chodzi o wynagrodzenia minimalne, to warto pamiętać o tym, że od 1 lipca 2018 roku stawka minimalna dla podwładnego w wieku 18 lat to 757 euro, natomiast dla pracownika po 22 roku życia jest to 1594 euro. Średnie zarobki miesięczne w Holandii w 2018 roku to około 2900 euro, czyli około 12 tysięcy złotych. W przypadku pracy na niższych stanowiskach, na przykład na produkcji lub przy zbiorach, Polacy mogą liczyć na stawkę godzinową od 10 do 13 euro. Perspektywy zawodowe dla Polaków w Holandii zależą od tego, czy pracownik zna języki obce, a także od tego, jakie jest jego wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Większość Polaków wyjeżdża do Holandii sezonowo, na kilka miesięcy.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytaćfot. Devire
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Serwisy specjalne: