Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Poznań miastem młodych innowatorów

24-09-2015, 18:14

Jeśli któreś z polskich miast miałoby pretendować do tytułu rodzimej Doliny Krzemowej, to Poznań byłby jednym z faworytów. W rankingu przeprowadzanym co roku przez „Forbesa” i Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej badający wskaźnik przyrostu liczby firm na 1000 mieszkańców, Poznań od 2013 roku zajmuje 2. miejsce, od razu za stolicą.

Poznaj Poznań

Choć nie jest to największa, (7. pozycja w kraju), i najludniejsza (5. pozycja w kraju), miejscowość w Polsce, poszczycić może się najniższym wskaźnikiem bezrobocia, na poziomie 7,8% (dane GUS, czerwiec 2015). Blisko 100% wszystkich podmiotów gospodarczych w mieście stanowią mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a wśród nich coraz więcej jest start-upów. To w Poznaniu powstały m.in. portal informacyjny Wykop.pl wyceniany na 13 mln złotych czy warta półtora miliona złotych platforma transportowa jakdojade.pl. Do tych najbardziej rozpoznawalnych należą również m.in. Polakpotrafi.pl, Lubimyczytać.pl czy Legimi.com oraz serwis Prześwietl.pl, który od kilku lat podbija sektor finansowy.

 

Zagłębie innowacji

W stolicy Wielkopolski aktywnie działają inkubatory i akceleratory technologiczne, a także lokalne czy akademickie ośrodki dedykowane właśnie startupom m.in.: AIP, InQubator, YouNick. Wspierają młode innowacyjne firmy udostępniając im właśnie przestrzenie do pracy czy wsparcie księgowe – wyjaśnia Piotr Kania, Dyrektor Zarządzający firmą GFT Polska, która w Poznaniu działa od ponad dwóch lat.

 – To również miasto konferencji technologicznych, m.in.: Startup Poznań, Hive61 czy Kickass, które dają uczestnikom możliwość skorzystania ze strefy doradczej i networkingu – dodaje Piotr Kania, GFT Polska.

 

Wsparcie uczelni

Rozwój start-upów wspierają także miejscowe uczelnie. Oferują know-how, a nawet kapitał na rozwój. Przykładem jest platforma jakdojadę.pl, w realizację, której zainwestowali profesorowie Politechniki Poznańskiej. Ośrodki akademickie realizują projekty z działającymi przedsiębiorstwami. – W Poznaniu współpracujemy z dwiema uczelniami wyższymi. Na UAM, trzeciej najlepszej uczelni w kraju, nasi specjaliści prowadzą zajęcia z języków programowania. Dedykujemy również studentom programy stażowe, które uczą ich kreatywnego podchodzenia do stawianych wymagań i pozwalają na poznanie międzynarodowego środowiska pracy – opowiada Piotr Kania, GFT Polska.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:








fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag startupytag Poznańtag innowacje