Porządki po remoncie - jak zutylizować gruz i odpady budowlane?

25-09-2019, 09:19

Przepisy dotyczące gospodarki odpadami narzucają specjalny sposób postępowania z gruzem oraz innymi pozostałościami po remontach. Według obowiązującego prawa śmieci tego typu nie można umieszczać w pojemnikach na odpady komunalne. Jak zatem należy je zutylizować?

gruz

Co grozi za nieprzestrzeganie przepisów o odpadach budowlanych?

W czasie generalnych remontów mieszkań, ocieplania budynków czy wyburzania pustostanów powstaje dużo odpadów, które muszą być zutylizowane w legalny, czyli zgodny z przepisami sposób. Mowa tu nie tylko o czystym gruzie czy odpadach z betonu, ale również resztkach materiałów ceramicznych, płytach gipsowo-kartonowych, armaturze łazienkowej, starej boazerii, metalowych profilach, panelach podłogowych, a nawet wełnie mineralnej czy styropianie.

Niedopuszczalne jest wywożenie odpadów budowlanych do lasu, na nielegalne składowiska czy podrzucanie do śmietników – za takie działanie grożą surowe sankcje. Wyrzucanie odpadów budowlanych do kontenera na śmieci komunalne grozi mandatem w wysokości 500 zł, za składowanie gruzu i innych pozostałości po remoncie kara do 1500 zł, zaś za podrzucanie śmieci do lasu można otrzymać grzywnę nawet 5000 zł. Nie warto zatem ryzykować, lepiej pozbyć się kłopotliwych odpadów w legalny sposób.

Jak bezpłatnie pozbyć się odpadów budowlanych?

Aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące gospodarowania odpadami umożliwiają mieszkańcom bezpłatne pozbywanie się gruzu oraz odpadów budowlanych. Wiele gmin oferuje cykliczną zbiórkę śmieci poremontowych, wielkogabarytowych czy sprzętu elektronicznego. Najczęściej odbywa się to na zasadzie tzw. wystawki – mieszkańcy mogą umieścić odpady zapakowane w worki big bag przed domem, a specjalnie przystosowany pojazd odbiera je we wskazanym terminie i wywozi do miejsca utylizacji.

Na mocy ustawy z 14 grudnia 2012 roku o odpadach wprowadzono również Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), które przez cały rok przyjmują nieodpłatnie śmieci różnego rodzaju – m.in. gruz betonowy, ceglany, odpady zmieszane z gruzu ceglanego, betonu, glazury, terakoty czy ceramiki. Obiekty tego typu funkcjonują w większości polskich gmin – w Krakowie zadanie to spełnia zlokalizowana przy ul. Nowohuckiej Lamusownia oraz PSZOK Barycz przy ul. Krzemienieckiej. Niestety śmieci trzeba dostarczyć do punktu samodzielnie, a przy ich przyjmowaniu obowiązują limity ilościowe. Jest to zatem rozwiązanie, które może nie sprawdzić się przy większych remontach. Ograniczenia są stosowane także w odniesieniu do rodzaju śmieci - nie wszystkie punkty przyjmują bowiem styropian budowlany czy papę. Przed przyjazdem do PSZOK-u warto zatem zapoznać się z regulaminem konkretnego obiektu.

Zamów kontener na odpady budowlane

Szybkie i legalne pozbycie się kłopotliwych pozostałości po remontach gwarantują podmioty oferujące wywóz odpadów budowlanych. Kraków oraz okoliczne gminy mogą skorzystać z usług profesjonalnych firm, które wypożyczają specjalistyczne kontenery zarówno klientom indywidualnym (z budynków jednorodzinnych i zabudowy wielorodzinnej), jak i przedsiębiorcom. Podmioty te oferują wywóz i utylizację m.in. gruzu, płyt gipsowo-kartonowych, folii, tynków, paneli podłogowych, styropianu oraz innych kłopotliwych śmieci, których nie można wrzucić do kontenera na odpady komunalne.

Wyspecjalizowane przedsiębiorstwa świadczą kompleksowe usługi w zakresie wywozu odpadów budowlanych - dysponują kontenerami na śmieci o zróżnicowanej wielkości (od 2 m3 do 15 m3), a także flotą pojazdów przystosowanych do transportu problematycznych pozostałości po budowach i remontach. Pojemniki można wypożyczyć nawet na jeden dzień – wszystko zależy od potrzeb klienta oraz ilości odpadów. Oprócz usługi wywozu śmieci do miejsca utylizacji, firmy często oferują również pomoc przy porządkowaniu miejsc wyburzeń, a także ładowaniu śmieci do kontenerów.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Fotolia.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag odpady budowlanetag komunikat firmy
To warto przeczytać


fot. sdecoret


fot. elenabsl
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: