Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Portal dla bezdomnych za 49 mln, monitoring w szkołach, SRP i CEPIK trafią pod lupę NIK

04-01-2016, 13:05

Czy słynny "portal dla bezdomnych" za 49 mln złotych został przygotowany jak należy? Czy program cyfryzacji szkół przyniósł oczekiwane rezultaty? Najwyższa Izba Kontroli planuje to sprawdzić w roku 2016, a nie są to jedyne kontrole, których wyniki będą istotne dla społeczeństwa informacyjnego.

robot sprzątający

reklama


Najwyższa Izba Kontroli to dość szczególna instytucja. Z jednej strony już nie raz ukazywała istotne nieprawidłowości w państwie, z drugiej strony jej uwagi czasem są zwyczajnie ignorowane. Tak czy owak NIK poważnie przyczynia się do naszej wiedzy na temat różnych państwowych przedsięwzięć, a wiedza to nierzadko impuls do działania. W minionym roku Izba publikowała raporty dotyczące takich spraw jak informatyzacja urzędów albo walka z hazardem w internecie

Na ten rok Izba zaplanowała ponad 200 kontroli planowych, o których możemy poczytać w Planie pracy NIK na 2016 rok (dokument zamieszczamy pod tekstem. Izba będzie także kontynuowała kontrole rozpoczęte w 2015 roku (tzw. kontrole przechodzące).

Co ciekawego w planach?

Dziennik Internautów przyjrzał się planowi kontroli NIK i wyłowiliśmy z niego 10 planowanych kontroli, które wydają się istotne dla społeczeństwa informacyjnego. Naszą uwagę przykuła m.in. kontrola projektu Emp@tia. Projekt ten wzbudzał w przeszłości duże emocje jako "portal dla bezdomnych za 49 mln zł". W rzeczywistości chodziło o coś znacznie więcej niż "portal dla bezdomnych", niemniej kontrola tej inicjatywy będzie interesująca. 

Ciekawie wyglądają zaplanowane kontrole dotyczące szkół. NIK chce sprawdzić, czy cyfryzacja szkół przyniosła oczekiwane efekty, czy wykorzystanie monitoringu w szkołach faktycznie podniosło bezpieczeństwo, czy nauczyciele są przygotowywani do pracy jak należy. Mowa tutaj o trzech różnych kontrolach. 

Również kluczowe systemy państwowe mają być poddane kontroli. Oto lista planowanych kontroli istotnych dla e-społeczeństwa.

  1. Funkcjonowanie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK) - czy system informatyczny CEPIK funkcjonuje w sposób adekwatny do potrzeb obywateli?
  2. System Rejestrów Państwowych - czy jest bezpieczny, funkcjonalny i czy przyczynia się do poprawy usług dla obywateli? 
  3. Przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela - czy warunki kształcenia kandydatów na nauczycieli w szkołach wyższych zapewniają uzyskanie i pogłębienie kompetencji do nauczania?
  4. Cyfryzacja szkół - czy program cyfryzacji szkół przyniósł założone rezultaty?
  5. Podlaski System Informacyjny e-Zdrowie - czy przyczynia się do uzyskania korzyści przez podmioty lecznicze?
  6. Przeciwdziałanie e-uzależnieniu dzieci i młodzieży - czy działania podejmowane przez właściwe instytucje były wystarczające?
  7. System zarządzania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym - czy działania w ramach systemu są prawidłowe?
  8. Wykorzystanie monitoringu wizyjnego w szkołach - czy system dozoru wpłynął na poprawę bezpieczeństwa uczniów?
  9. Gospodarowanie częstotliwościami dla telekomunikacji, radiofonii i telewizji - czy służy realizacji założonych celów i czy odbywa się prawidłowo? 
  10. Realizacja i wdrożenie projektu Emp@tia - czy słynny portal dla bezdomnych za 49 mln został przygotowany zgodnie z założeniami? 

Jak już wspomnieliśmy, zaplanowanych kontroli jest dużo więcej. Mogą dotyczyć tak różnych spraw jak zarządzanie transportem kolejowym, odzyskiwanie dzieł sztuki, wsparcie pszczelarstwa albo ochrona przeciwpowodziowa Żuław. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, zajrzyjcie do dokumentu poniżej. 

Plan Pracy Nik 2016


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:







fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik