Popularne modele okularów przeciwsłonecznych

06-08-2018, 19:10

Aviatorki czy lenonki mają już status kultowych modeli okularów przeciwsłonecznych. Co roku jednak powstają kolejne wzory oprawek do okularów chroniących oczy człowieka przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Jest więc z czego wybierać. Które modele okularów przeciwsłonecznych są najpopularniejsze i dlaczego?

mat partnera

Model Aviator

Wspomniany już model okularów Aviator został wylansowany przez znaną i lubianą markę okularów przeciwsłonecznych Ray-Ban. Od kilkudziesięciu lat jest jednym z liderów globalnego rynku optycznego. Nazywane są one również „pilotkami”. Z taką nazwą tych okularów spotkamy się na wielu stronach internetowych oferujących szeroki wybór okularów przeciwsłonecznych, m.in. na https://born86.pl/.

Aviatory Ray-Ban stały się inspiracją do powstania wielu innych okularów, łudząco podobnych do swoich pierwowzorów. Początkowo były one produkowane dla wojskowych, ale z czasem weszły do powszechnego użycia. Warto powiedzieć, że pod koniec lat 20. XX wieku armia amerykańska zgłosiła zapotrzebowanie na stworzenie funkcjonalnych okularów przeciwsłonecznych dla swoich pilotów. Przetarg wygrała firma Bausch&Lomb, która była wówczas wiodącym amerykańskim producentem szkieł optycznych. Projektanci tej marki stworzyli model okularów dla przedstawicieli Sił Powietrznych Armii Amerykańskiej w roku 1930. Unikalny kształt soczewek przywodzący na myśl krople wody miał chronić pilotów, którzy szczególnie byli narażeni na odbicia promieni słonecznych na dużych wysokościach. Jednocześnie okulary te miały zapewnić wyraźny obraz w polu widzenia. Tak pokrótce przedstawia się historia „pilotek”, czyli modelu Aviator i powstanie marki Ray-Ban, której właścicielem do 1999 roku była firma Bausch&Lomb.

W 1937 roku szeroką stosunkowo ramkę Aviatorów, produkowaną z tworzywa sztucznego, zmieniono na cienką, metalową, która znana jest miłośnikom tego modelu do dziś. Do sławy okularów pilotek przyczynił się Tom Cruise, wcielający się w rolę pilota w filmie „Top Gun” z 1986 roku.

Model Wayfarer

Aktor Tom Cruise rozsławił też i inny model kultowych już okularów – Wayfarer, także marki Ray-Ban, w filmie „Ryzykowny interes” z 1983 roku. Okulary te trafiły do sprzedaży w 1952 roku, miały ostrzejsze linie i grubą ramkę. Okulary te pojawiły się np. w filmie „Blues Brothers” z 1978 roku czy u Audrey Hepburn w „Śniadaniu u Tiffany`ego” z 1961 roku. To model uniwersalny, unisex, pasujący tak samo dobrze kobietom, jak i mężczyznom. Obecnie jest to jeden z najbardziej powszechnie wykorzystywanych modeli okularów przeciwsłonecznych na świecie.

Model ten przez wiele kolejnych lat był na topie, później trochę o nich zapomniano. Wielki powrót nastąpił 6-8 lat temu i obecnie jest to najpopularniejszy fason okularów na świecie. W zasadzie każda marka optyczna ma choć jeden model będący kopią wayfarerów.

Model Clubmaster

W 1986 roku swoją premierę miał model okularów Clubmaster, o kształcie zbliżonym do modelu Wayfarer. Dolna część oprawy jest jednak lżejsza, z metalowymi elementami. W hollywoodzkich produkcjach nosił je Kevin Costner w filmie „JFK”, czy Matt Damon w filmie „Utalentowany pan Ripley”.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: