Pompy ciepła - nowoczesne systemy grzewcze

07-10-2020, 09:30

Jednym z najważniejszych elementów projektu nowego domu jest system ogrzewania. W czasach, kiedy odchodzi się od paliw stałych i wdraża ekologiczne systemy grzewcze, coraz szersze zastosowanie znajdują pompy ciepła. Są one bardzo dobrą alternatywą dla systemów tradycyjnych. I choć początkowo mogą się wydawać kosztowne, to nakłady na nie zwrócą się dość szybko. Co to są pompy ciepła i czy warto w nie zainwestować?

Jak działa pompa ciepła

Tłumacząc najprościej, pracę pompy ciepła można określić jako odwrotność pracy lodówki. Mechanizm lodówki pobiera ciepło ze znajdujących się w jej wnętrzu produktów i oddaje to ciepło na zewnątrz. Pompa ciepła pobiera ciepło z otoczenia (z gruntu, wody lub powietrza) i po przetworzeniu przekazuje je do wnętrza, które ma być ogrzane. W odpowiednich warunkach pompa ciepła może wykorzystać energię z zasobów naturalnych w 75 proc., wówczas tylko 25 proc. pochodzi ze źródeł nieodnawialnych. Dlatego ten system grzewczy uważany jest za najbardziej opłacalny w zakresie ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej.

Jest to również system ekologiczny. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów nie bazuje na procesie spalania, nie wytwarza zatem popiołu, dymu, kurzu i innych nieczystości. Instalacja pompy ciepła eliminuje również konieczność zagospodarowania pomieszczenia na kotłownię i skład opału. Oprócz tego należy podkreślić, że koszty eksploatacji pompy ciepła zawarte są jedynie na fakturze za energię elektryczną, która podtrzymuje funkcjonowanie systemu (nie jest wykorzystywana bezpośrednio do ogrzewania wody). Według różnych obliczeń, z 1 kW zużytej przez pompę energii elektrycznej można uzyskać do 5 kW energii ekologicznej.

Rodzaje pomp ciepła

Pompa ciepła może czerpać energię z gruntu, wody bądź powietrza. Tym samym wyróżnia się trzy zasadnicze rodzaje pomp:

  • Gruntowe – pobierające energię z ziemi. Wymagają wykonania odwiertów. Odwierty to po prostu montaż gruntowego wymiennika ciepła, w którym funkcję czynnika chłodniczego spełnia roztwór glikolu lub innego alkoholu. Ciepło z gruntu za pomocą pompy ciepła wędruje do wnętrza budynku i je ogrzewa, natomiast w okresie letnim, kiedy wewnątrz budynku robi się gorąco, odwiert zaczyna automatycznie działać jak klimatyzacja

  • Wodne – wykorzystujące energię z wody, znajdującej się w studni głębinowej na działce. Woda w niej nie zamarza, zatem pompa może funkcjonować cały rok. Energia pozyskana z wody podgrzewa wodę, która zasila instalację grzewczą, lub powietrze, które jest następnie nawiewane do ogrzewanego wnętrza

  • Powietrzne – najbardziej rozpowszechnione, łatwe w montażu i instalacji, wysokowydajne. Energia pobierana jest z powietrza, następnie podgrzewa wodę w instalacji lub powietrze nawiewane do wnętrza.

Firma Eco Energy posiada w swojej ofercie pompy gruntowe (grunt – woda) i powietrzne (powietrze – woda).

pompa ciepła

Odwierty – początek prac instalacyjnych

W przypadku, kiedy klient decyduje się na pompę gruntową, konieczne jest wykonanie odwiertów. Najlepiej je zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem budowy, a najpóźniej zaraz po wybudowaniu fundamentów, kiedy jest jeszcze dostęp ze wszystkich stron, a na miejscu nie ma materiałów budowlanych.

Dolne źródło ciepła wykonuje się w następującej kolejności:

  1. Odwiert, wykonany za pomocą wiertnicy, metodą płuczkową

  2. Wprowadzenie sondy gruntowej (kolektor zakończony głowicą)

  3. Wypełnienie przestrzeni pomiędzy sondą a ścianką otworu.

Firma Eco Energy, wykonując odwierty, korzysta z gotowych elementów, wyprodukowanych przez szwedzką firmę MuoviTech®, udzielającą na swoje wyroby 50-letniej gwarancji.

Przykładowe realizacje

Pompy ciepła w Warszawie są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem ogrzewania. Znajdują zastosowanie nie tylko w nowopowstających obiektach, ale także w istniejących starszych budynkach, których właściciele przeprowadzają remonty i wymieniają systemy grzewcze.

Jedną z realizacji firmy Eco Energy w Warszawie jest instalacja gruntowej pompy ciepła w trzykondygnacyjnym domu mieszkalnym o powierzchni 700m2. Firma wykonała całkowity projekt i montaż systemu na bazie pompy o mocy 30 kW, do ogrzewania pomieszczeń i wody. System wspomaga ogrzewanie podłogowe, sterowane termostatami pokojowymi, podłączonymi do Internetu.

Instalacje: grzewcza, wodno-kanalizacyjna i wentylacyjna zostały wykonane w Elblągu, w dwukondygnacyjnym domu jednorodzinnym o powierzchni 350 m2. Pompa ciepła ma moc 17 kW i obsługuje ogrzewanie domu i wody użytkowej, której w tym domu zużywa się znacznie więcej niż zwykle z uwagi na dużą wannę jacuzzi – w tym celu zamontowany został 500-litrowy zbiornik na ciepłą wodę. Ogrzewanie jest podłogowe, a w pomieszczeniu, gdzie znajduje się jacuzzi, także ścienne. Zainstalowana została mechaniczna wentylacja z wymiennikiem obrotowym i chłodnicą glikolową oraz odkurzacz centralny.

Firma Eco Energy, mimo silnej konkurencji na rynku, znajduje się w czołówce pod względem jakości realizacji, posiada stosowne certyfikaty i była wielokrotnie honorowana wyróżnieniami branżowymi.

studnie głębinowe

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag pompy ciepłatag nols

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.