Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polska rozsyła najwięcej spamu w Europie

24-04-2010, 22:38

Największa ilość spamu w 2009 roku spośród krajów z regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) rozsyłana była z komputerów w Polsce – poinformowała firma Symantec Polska w XV edycji „Raportu o zagrożeniach bezpieczeństwa w Internecie” („Internet Security Threat Report”, ISTR). Nasz kraj był odpowiedzialny za wysyłkę 10% niechcianych wiadomości w skali tego regionu, co przekłada się na 4% w skali całego świata.

Polska awansowała w tym niechlubnym zestawieniu z 5 miejsca w 2008 roku, wyprzedzając takie kraje jak Turcja i Rosja (po 9% rozsyłanego spamu), Rumunia (6%) czy Niemcy (5%). W 2009 roku spam stanowił 88% wszystkich wiadomości e-mail odnotowanych przez Symanteca.

Najwyższą pozycję Polski w omawianym rankingu eksperci firmy Symantec tłumaczą dużą liczbą komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem typu bot (12% w regionie EMEA i 6% w skali świata). Terminem „bot” określa się komputer, który wykonuje polecenia cyberprzestępców bez wiedzy jego właściciela i jest wykorzystywany do nielegalnych celów. Spośród 107 mld wiadomości spamowych wysyłanych codziennie na całym świecie średnio 85% jest efektem działalności botnetów.

>> Czytaj także: Najmocniej spamuje Brazylia, Polska na dziesiątym miejscu

– Dla cyberprzestępców korzystanie z sieci typu bot jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Po pierwsze, mają oni do dyspozycji ogromną moc obliczeniową oraz szerokie pasmo internetowe do rozsyłania miliardów niechcianych wiadomości dziennie. Po drugie, ukrywają się ze swoją nielegalną działalnością za komputerami zwykłych użytkowników – tłumaczy Piotr Chrobot, Dyrektor Generalny w firmie Symantec Polska.

Warto zauważyć, że nie jest to jedyny ranking dotyczący regionu EMEA, przygotowany przez ekspertów Symanteca, w którym występuje Polska. Nasz kraj zajmuje ponadto:

  • 2 miejsce (11%) wśród krajów, które przechowują największą ilość stron wykorzystywanych do ataków typu phishing. Pierwsze miejsce zajęła Hiszpania (11%).

  • 4 miejsce (12%) wśród krajów o największej ilości komputerów-zombie. Pierwsze miejsce przypadło Niemcom (14%).

  • 4 miejsce (7%) wśród krajów o największej intensywności destrukcyjnej działalności. Pierwsze miejsce zajęły Niemcy (12%).

  • 9 miejsce (4%) wśród krajów, z których pochodzi największa ilość ataków wymierzanych za pośrednictwem sieci WWW. Na pierwszy miejscu znalazła się Wielka Brytania (12%).

>> Czytaj także: Google Cloud Print - czy zaleje nas lawina spamu?


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Akademia umysłu w DGP

Źródło: SymantecOstatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag zombietag Symantectag spamtag raportytag rankingitag botnetytag bot