Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polska - miejsce znakomite dla obcokrajowców

10-05-2016, 15:50

Wizerunek Polski na świecie, a szczególnie w Europie stale ociepla się. Pomimo rozmaitych zawirowań na scenie polityczno-gospodarczej nasz kraj zyskał renomę kraju stabilnego i ciekawego, który nie tylko warto zwiedzić i zobaczyć, ale i w którym warto żyć.

Nic zatem dziwnego, że do Polski przybywają cudzoziemcy, którzy decydują się na dłuższy pobyt w naszym kraju, a w wielu przypadkach także na pobyt stały. Tym samym wzrasta potrzeba nauczania obcokrajowców naszego rodzimego, bądź co bądź, nie najłatwiejszego języka.

Czy warto uczyć się polskiego?

Bardzo często mówi się, że polski jest jednym z najtrudniejszych języków na świecie. Choć rzeczywiście nie należy on do najłatwiejszych, jednak tego rodzaju stwierdzenie jest wypowiedzią mocno na wyrost. Owszem, jest to język o bardzo trudnej gramatyce i skomplikowanej ortografii, bardzo szeleszczący i trudny w wymowie, jednak przy odpowiednim zaangażowaniu możliwy do nauczenia się. Świadczą o tym dziesiątki tysięcy cudzoziemców, którzy sprawnie posługują się naszą mową ojczystą. Język polski dla obcokrajowców może być uciążliwy w nauce, nie bardziej jednak, niż niektóre obce języki dla Polaków.

Coraz większa ilość obcokrajowców

Dlaczego wzrasta zapotrzebowanie na naukę polskiego wśród cudzoziemców? Statystyki nie kłamią: coraz większa ilość obcokrajowców podejmuje trud nauki na różnych stopniach zaawansowania. Ma to związek z faktem, iż rokrocznie przybywa coraz większa liczba turystów, którzy chętni są zwiedzać nasz kraj, a będąc na miejscu przekonują się, iż jest to rejon wart odwiedzania i dłuższego pobytu.
Do wizyt w Polsce zachęca wiele czynników. Mnóstwo atrakcji, bardzo niskie ceny zwłaszcza z zakresu rozmaitych usług, w tym medycznych, także towarów, czy olbrzymia ilość galerii handlowych.
To oczywiście nie wszystkie czynniki. Mamy do czynienia także z dużym napływem studentów i uczniów, którzy studiują na rozmaitych uczelniach bardzo różnorodne kierunki. To grupa w przeważającej części młodych i mobilnych osób, które postawiły sobie bardzo ambitny cel nauczenia się języka polskiego, przynajmniej pozwalającego w minimalnym stopniu komunikować się. Nie bez znaczenia są i unijne środki przeznaczane na naukę, w tym granty dla młodych studentów decydujących się na pobyt na zagranicznych studiach.

Zamiłowanie do języka, zamiłowanie do kultury

Wielu z obcokrajowców decydujących się na naukę języka polskiego wskazuje, że powodem jest zainteresowanie polską kulturą. Nauka języka oraz poznawanie kultury to dwa nierozerwalne elementy, które przenikają się wzajemnie i wzajemnie determinują do działania. Pasja i zainteresowanie to najlepszy motywator do podjęcia tego typu działań, warto więc podejmując trud nauczania zainteresować uczącego się kulturą naszego kraju. Zważywszy zaś na fakt, iż osób żywo zainteresowanych polską kulturą, historią, tradycją, czy kuchnią z roku na rok przybywa, jasne staje się, iż rośnie zapotrzebowanie na świadczenie tego typu usług, czyli nauczanie języka polskiego obcokrajowców.

Ambicja

Część turystów przybywających do Polski pada "ofiarą" ambicji. Stawiają oni sobie bowiem za cel nauczenia się "dziwnie brzmiącego, szeleszczącego języka, na którym można połamać sobie swój własny język". To grupa, która w wielu przypadkach bardzo szybko realizuje swoje zamierzenie i krok po krok dociera do celu, ucząc się podstaw polskiego, a nawet kontynuując naukę na wyższych poziomach.

Niezależnie od pobudek jakie kierują poszczególnymi grupami osób, najważniejszy jest cel - nauka języka polskiego. Warto więc zakładać szkoły językowe, w których organizowane są kursy języka polskiego dla obcokrajowców i wykorzystać ten robiący coraz większą furorę trend.

Artykuł poleca Lingua Stricte - kursy języka angielskiego

Ostatnie artykuły:

fot. WWF