Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polityczny "haktywizm" zagraża użytkownikom Facebooka

09-06-2010, 12:16

Stosowanie nielegalnych lub dwuznacznych z prawnego punktu widzenia narzędzi cyfrowych do realizacji celów politycznych, czyli polityczny "haktywizm", to jedno z nowych zagrożeń, które ostatnio pojawiło się na Facebooku, przestrzega AVG Technologies.

robot sprzątający

reklama


W weekend 5-6 czerwca 2010 r. specjaliści z AVG odnotowali wzrost liczby ataków hakerskich na konta użytkowników Facebooka. Za atakami najprawdopodobniej stali tureccy hakerzy, którzy chcieli w ten sposób wziąć odwet za niedawny incydent związany z blokadą Strefy Gazy.

Rozpoznane przez specjalistów zagrożenia przyjęły zasadniczo dwie formy, co może wskazywać na to, iż stoją za nimi dwie osoby lub dwie grupy hakerów. Ich działania obejmowały defacement (podmianę, zmianę wyglądu) stron internetowych, przekierowania, ataki typu DoS (denial of service), kradzież informacji, parodie stron internetowych, wirtualny udział (sit-in), wirtualny sabotaż i rozwój oprogramowania.

>> Czytaj też: Darmowa płyta ratunkowa od AVG

- Liczba zhakowanych kont jest dosyć niewielka – nie przekroczyła jeszcze pięćdziesięciu profili - co wskazywałoby na to, że nie jest to atak zautomatyzowany. Niepokojący jest jednak fakt, że liczba ta – powoli - ale wciąż rośnie - mówi Roger Thompson, Chief Research Officer w AVG Technologies.

- O ile mi wiadomo, jest to pierwszy raz, kiedy Facebook padł ofiarą tzw. "haktywizmu" politycznego. Biorąc pod uwagę, że atak prowadzą przypuszczalnie tureccy hakerzy i że rościli sobie oni niegdyś prawo do światowego rekordu obejmującego defacement 37 tys. stron w jeden dzień, musimy liczyć się z zagrożeniem, że mogą oni zautomatyzować swoje dalsze działanie. Powinniśmy być wyjątkowo ostrożni, klikając na jakiekolwiek linki - dodaje ekspert.

Omawiany akt "haktywizmu" na Facebooku to kolejny z serii złośliwych ataków na ten popularny serwis społecznościowy. AVG dostrzega możliwości, jakie do naszego życia zawodowego i osobistego wnoszą sieci społecznościowe, ale zaleca zachowanie zdrowego rozsądku i rozwagi w korzystaniu z nich.

Eksperci radzą:

• Upewnij się, że surfując po internecie jesteś bezpieczny. Korzystaj z narzędzi, które mogą rozpoznawać zagrożenia w czasie rzeczywistym, dzięki czemu poinformują Cię o tym, że dana strona lub link jest szkodliwy, zanim na niego klikniesz.

• Jeśli musisz zainstalować aplikację, aby obejrzeć plik wideo, prawdopodobnie coś jest nie w porządku. Wejdź na oficjalną stronę internetową aplikacji do odtwarzania plików wideo i stamtąd pobierz program. Nigdy nie pobieraj niczego za pośrednictwem linka.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *