Polerowanie szyb - co warto wiedzieć? Jak działa?

29-09-2020, 09:00

Szlifowanie i polerowanie szyb w znacznym stopniu pozwala usunąć wszelkie powstałe rysy oraz inne, drobne uszkodzenia. Obecnie na rynku działa wiele firm, które świadczą profesjonalne usługi polerowania szkła, dzięki którym możliwe jest pozbycie się uszkodzeń szyb - zarysowań czy przypaleń. Jednak zanim zdecydujesz się na naprawę, warto zapoznać się z istotnymi informacjami, bowiem wiele osób zastanawia się czy warto decydować się na tego rodzaju rozwiązanie? Powinieneś wiedzieć, iż firmy które zajmują się polerowaniem szyb stosują nowoczesną technikę szlifowania, dzięki której możliwe jest dotarcie do samego dna uszkodzenia.

polerowanie szkła

Poradnik powstał we współpracy z ekspertem z firmy Progres - polerowanie-szyb.pl, oferującej profesjonalne usług polerowania szyb okiennych, samochodowych i innych powierzchni szklanych.

Jak działa polerowanie szyb?

Samodzielne polerowanie szyb samo w sobie jest dość trudne, bowiem bardzo często zdarza się, iż można usunąć tylko najdrobniejsze ryski, a niewielki błąd może spowodować powstanie jeszcze większych uszkodzeń. W warunkach domowych trzeba posiadać niezbędne akcesoria, między innymi wysokiej klasy polerkę z regulacją obrotów. Istotne jest także posiadanie specjalnych kół filcowych oraz pasty polerskiej, dzięki której można usuwać powstałe zarysowania.

W przypadku bardziej uciążliwych zabrudzeń lub poważniejszych uszkodzeń zaleca się skorzystanie z usług doświadczonych specjalistów, których działanie jest znacznie skuteczniejsze. Jeżeli nie posiadasz pewnego sposobu możliwego do osiągniecia efektu, najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistyczną firmą zajmującą się polerowaniem szyb.

Czy polerowanie szyby jest bezpieczne?

Temat polerowania szyb rodzi bardzo dużo pytań, między innymi: Czy szyba po naprawie robi się cieńsza i obniżają się jej właściwości wytrzymałościowe? Czy szyba po naprawie zachowuje swoje parametry? Czy podczas przeprowadzania poważniejszej, bardziej skomplikowanej naprawy na szybie powstanie zniekształcenie optyczne? Ile trwa naprawa, i z czym się to wiąże? Warto odpowiedzieć na wszystkie pytania, aby rozwiać wszelkie wątpliwości:

 • Czy polerowanie szyby wpływa na jej wytrzymałość?
  Średnia głębokość zarysowania szyby wynosi około 0,05 mm. W sytuacji podpaleń lub wystąpienia bardziej głębokich rys, głębokość wynosi około 0,15- 0,20 mm. Najczęściej stosowane szyby okienne mają grubość ok. 4mm. W związku z tym, przy głębszych zarysowaniach polerowanie obejmuje ~5% grubości szyby, a przy mniejszych niewiele ponad 1%. Zarówno jeden jak i drugi przypadek oznacza tylko symboliczne osłabienie szyby, dlatego nie ma żadnego powodu do zmartwień.

 • Czy każdą szybę da się wypolerować?
  Potencjalną przeszkodą w polerowaniu szkła są zastosowane na nim filtry lub dodatkowe powłoki. Jednak w większości przypadków są one umieszczone na wewnętrznych stronach szyb, najczęściej w środku zespoleń. Dzięki temu nie ma możliwości naruszenia powłok, ponieważ nie ma do nich żadnego dostępu. Należy zaznaczyć, iż zdarzają się wyjątki, gdy powłoka jest po zewnętrznej stronie, jednak profesjonalne firmy w takiej sytuacji najczęściej odstępują od naprawy. Na późniejsze użytkowanie szyby nie ma także wpływu ubytek, który spowodowany jest naprawą, gdyż jest on z reguły minimalny.

 • Czy podczas polerowania szyby pojawiają się zniekształcenia, tzw. soczewki?
  Przy profesjonalnym polerowaniu szkła, nie powinien wystąpić jakikolwiek efekt zniekształcenia optycznego. Kluczem do sukcesu jest tutaj umiejętne “wyprowadzenie szlifu”, czyli przejście z miejsca najgłębszego szlifu, w miejscu gdzie znajdowało się uszkodzenie szyby, do zewnątrz. Korzystając z usług doświadczonych specjalistów nie musisz obawiać się o stan soczewek.

 • Jak wygląda miejsce naprawy szkła?
  Częstym powodem reklamacji w branżach zajmujących się naprawą szyb jest efekt niedopolerowania, czyli widocznego (najczęściej pod słońce) miejsca polerowania. Większość uszkodzeń usuwana jest materiałem ściernym co przyczynia się do zmatowienia szyby w miejscu obróbki, kolejno następuje polerowanie szyby do momentu aż szlif zaniknie. Niedopolerowanie często jest skutkiem pośpiechu oraz niekorzystnych warunków oświetleniowych. Aby zmniejszyć to ryzyko, należy stosować specjalne technologie polerowania szyb. Mniej precezyjna metoda to polerowanie polerką kątową, a druga bardziej precyzyjna to polerowanie wysokoobrotową polerką podciśnieniową.

 • Czy istnieje ryzyko pęknięcia szyby podczas polerowania?
  Może się zdarzyć taka sytuacja, ale jest to bardzo rzadkie i występuje mniej więcej raz na 1000 napraw. Najczęściej występują dwa powodu pęknięcia szyby podczas polerowania: szyba jest bardzo ciasno spasowana w ramie i pęka pod wpływem drgań podczas pracy. Drugi powód to przegrzanie szyby, ale tutaj przy korzystaniu z profesjonalnej firmy nie ma się czego bać, ponieważ większość z nich stosuje tzw. płyn polerski który na bieżąco chłodzi szybę.

 • Czy naprawa jest możliwa w każdym miejscu szyby?
  Większość napraw nie wymaga wyjmowania szyby z ramy i jest możliwa ich kompleksowa naprawa. Wyjątek stanowić mogą uszkodzenia, które powstają w okolicy krawędzi szyby, bowiem w tej sytuacji trzeba zdjąć przynajmniej listwę boczną lub wyjąć całą szybę.

Inne najczęściej zadawane pytania o polerowanie szyb

 • Ile trwa naprawa szyby? Jak długo trwa polerowanie?
  Czas naprawy pojedynczej szyby, uszkodzonej w niewielkim stopniu to około 15 minut, ale taka sytuacja ma miejsce sporadycznie. Najczęściej polerowanie szyby trwa od godziny, do nawet kilka godzin. Wszystko jest to uzależnione od głębokości danego uszkodzenia.

 • Czy polerowanie szyby się opłaca?
  Przybliżony koszt naprawy polerowaniem wynosi od 20 do 70% wartości pakietu. W przypadku naprawy pojedynczej szyby prawdopodobnie lepiej będzie zamówić nową u szklarza. Oszczędność jest bowiem niewielka. Natomiast w sytuacji uszkodzeń szkła w każdej innej konfiguracji (okna 2-, 3-szybowe, przeszklenia, stoliki), zaleca się skorzystanie z firmy polerującej szyby, gdyż poprzez takie rozwiązanie oszczędności są znacznie większe, a czas naprawy zdecydowanie krótszy!

W kwestii polerowania szyb warto postawić na wysoką jakość, nowoczesną technologię i korzystać z usług doświadczonych specjalistów! Samodzielna naprawa może się bowiem skończyć trwałymi uszkodzeniami, które będą bardzo trudne lub niemożliwe do usunięcia.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Tematy pokrewne:  

tag polerowanie szybtag nols
To warto przeczytaćfot. elenabsl
fot. ink drop
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: