Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polacy walczą o udział w budowaniu Hyperloop - superszybkiego środka transportu

27-01-2016, 15:48

Szybki jak samolot, czysty, odporny na pogodę - taki ma być Hyperloop. Ta koncepcja środka transportu jest realizowana przez SpaceX. Polacy biorą udział w konkursie na projekt kapsuły.

robot sprzątający

reklama


Czy pamiętacie Hyperloop? Jest to koncepcja nowego środka transportu zaprezentowana w roku 2013 przez Elona Muska, założyciela firm PayPal, SpaceX i Tesla Motors. Teraz istnieje drobna szansa na to, że do zbudowania pierwszego Hyperloop włączą się Polacy.  

Duża poczta pneumatyczna

Przypomnijmy jak ma działać Hyperloop. To coś w rodzaju poczty pneumatycznej na tyle dużej, aby przewozić ludzi. W specjalnej rurze ma się poruszać szybka kapsuła z pasażerami.

Hyperloop

W rurze ma panować niskie ciśnienie powietrza. Specjalne płozy wytwarzałyby aerodynamicznie poduszkę powietrzną pod kapsułą. Dodatkowo kapsuła miałaby kompresor przenoszący powietrze z przodu na tył pojazdu (aby kapsuła nie działała w rurze niczym tłok w strzykawce). Napędzanie kapsuł ma się odbywać dzięki magnetycznym akceleratorom liniowym umieszczonym na trasie. Sama kapsuła musi być wyposażona w kompresor, jego silnik, wirniki i baterie.

Hyperloop

Taki środek transportu byłby szybki niczym samolot, czysty i odporny na pogodę. Oczywiście łatwiej powiedzieć niż zrobić. Zbudowanie odpowiedniej infrastruktury to nie lada wyzwanie, a realizacja koncepcji wymaga pokonania wielu problemów natury technicznej. Początkowo wątpiono, czy ktokolwiek podejmie się realizacji tej idei. 

Aecom zbuduje tor

W ubiegłym roku Elon Musk zapowiedział zbudowanie testowego toru Hyperloop w Teksasie. Wczoraj natomiast firma Aecom poinformowała, że SpaceX wybrała ją do zbudowania pierwszego toru testowego w ramach konkursu SpaceX Hyperloop Pod Competition. Ten tor ma umożliwić kapsułom jazdę z prędkością 760 mil na godzinę, czyli 1223 km na godzinę.

Tor testowy ma być stalową rurą o średnicy ok. 1,8 m i długości jednej milii. Firma Aecom pomagała już w budowie mostów, stadionów, szpitali i szybkich kolei. Ma zatem niezbędne doświadczenie. Budowa toru może się zacząć na wiosnę tego roku. 

Polacy w konkursie

Wspominaliśmy o możliwym udziale Polaków w budowaniu Hypeloop. Nie ma to związku z budowaniem toru, ale z projektowaniem samych kapsuł transportowych.

W najbliższy weekend na Texas A&M University odbędzie się wspomniany konkurs SpaceX Hyperloop Pod Competition. Ma on wyłonić najlepsze koncepcje projektów kapsuły Hyperloop. W konkursie weźmie udział ponad 120 ekip z 20 krajów. Będzie wśród nich Hyperlodz Team - ekipa z Łodzi. Przedstawi ona projekt, który kładzie nacisk na kwestie bezpieczeństwo w Hyperloop. 

Drużymy będą zachwalać swoje projekty przed sędziami ze SpaceX, Tesla Motors oraz z uczelni. Najlepsi zyskają możliwość zbudowania i przetestowania swojego prototypu na pierwszym torze testowym. Ta ostatnia faza konkursu będzie miała miejsce tego lata. 

Czytaj także: Prowadzisz firmę? Zobacz nowy sposób na zwiększenie konkurencji >>


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:







fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik