Ponad 4 miliony Polaków w jakiś sposób jest związanych z żeglarstwem, a 70% miało z nim kiedykolwiek do czynienia. Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Związek Żeglarski. Według tego badania szacowana liczba wszystkich żeglarzy w Polsce to aż 4 miliony 300 tysięcy osób. Co więcej, aż pół miliona z nich to profesjonaliści.
Nie jest wykluczone, że liczba żeglarzy amatorów, która wynika z badań stronnego związku może być nieco przesadzona, ale nie ulega jednak wątpliwości, że żeglarstwo jest w Polsce popularnym hobby i ciągle pojawiają się nowe osoby, które zaczynają swoją przygodę z tym pięknym sportem. Głównie dla tych osób przygotowaliśmy ten artykuł. Opiszemy w nim niezwykle ważny aspekt żeglarstwa, którym są prognozy pogody. Napiszemy, jaki jest wpływ pogody na warunki panujące na akwenie, na co zwracać uwagę i co może okazać się niebezpieczne. Przedstawimy też ciekawe narzędzie do monitorowania pogody, które może przydać się nie tylko nowym, ale i doświadczonym żeglarzom.
To właśnie pogoda wpływa na to, jakie warunki panują na akwenie i to od niej zależy, czy żeglowanie będzie w ogóle możliwe. Najważniejszym parametrem dla żeglarzy jest oczywiście prędkość wiatru. Jeśli wiatru nie będzie i pojawia się tak zwana flauta, to nici z żeglowania. Jeszcze gorsza sytuacja może się pojawić, kiedy wiatr będzie zbyt silny. Wtedy co prawda żeglowanie będzie możliwe, ale w zależności od prędkości wiatru będzie mniej lub bardziej niebezpieczne i trzeba będzie się do niego odpowiednio przygotować.
Jeśli jednak wiatr będzie zbyt silny, to nawet przy odpowiednim przygotowaniu, wypłynięcie z przystani będzie niemożliwe. Ważnym parametrem wiatru, który żeglarze powinni brać pod uwagę, jest kierunek wiatru. Co prawda żeglowanie jest możliwe w dowolny kierunku, niezależnie od tego, z której strony wieje wiatr, ale warto mieć ten parametr na uwadzę, aby móc prawidłowo ocenić czas, jaki zajmie planowana trasa.
Pogoda wpływa też na komfort żeglowania. Warto wiedzieć, jaka będzie wilgotność i temperatura powietrza oraz czy nie występuje ryzyko pojawienia się opadów. Zimno, czy deszcz nie zatrzymają wytrawnego żeglarza, ale mimo to warto wiedzieć, jakich warunków się spodziewać.
Tak ogromny wpływ pogody na sport, jakim jest żeglarstwo, sprawia, że nieodłącznym narzędziem każdego żeglarza powinna być dobra prognoza pogody jak meteo icm. Dzięki prognozie pogody nie tylko będziesz w stanie oszacować, z jaką pogodą przyjdzie ci się zmierzyć, ale też sprawdzisz, czy nie zbliżają się niebezpieczne zjawiska pogodowe jak szkwał, czy sztorm.
Radar pogodowy działa podobnie jak radary używane przez wojsko, przy czym fale radiowe, które wysyła, nie odbijają się od statków, czy samolotów, a od chmur. Radar pogodowy wysyła więc fale radiowe z różnych punktów w Polsce i bada to jak i od czego fale te się odbijają. Na podstawie intensywności odbitej fali i czasu, po jakim fala wróciła do odbiornika, można oszacować położenie i gęstość chmur. Dzięki temu dziś każdy żeglarz amator może mieć w ręce narzędzie, której jeszcze niedawno było zarezerwowane dla wojska i profesjonalnych żeglarzy.Innymi ciekawymi stronami, które możemy ci polecić, są kantor wymiany walut na https://pl.exrates.pro/ i katalog firm na http://mapia.pl.
Fot. Artem Verbo, Unsplash
Źródło: Publikacja partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Kredyt oddłużeniowy - jak spłacić długi z chwilówek i odzyskać zdolność kredytową?