Podróżowanie na rowerze

09-01-2019, 16:18

Kiedy myślimy o urlopie, właściwie zawsze zastanawiamy się, gdzie wyjechać, aby dobrze wypocząć. Zmiana otoczenia pozwala “naładować akumulatory” i wrócić do pracy z nową energią. Osobiście nie znam człowieka, który nie lubiłby podróży i nie szukał możliwości zobaczenia odległych miejsc, o których czytał lub słyszał. Można oczywiście udać się samochodem, autobusem, czy samolotem w konkretne miejsce i spędzić urlop w hotelu, ale coraz większą popularność zyskują bardziej alternatywne formy zwiedzania świata. Jedną z nich jest podróżowanie na rowerze.

mat partnera

Wady i zalety podróżowania rowerem

Niewątpliwie przemieszczanie się na rowerze jest dosyć powolną formą transportu. Jeśli nie dysponujemy wsparciem w postaci busa, zapewne nie uda nam się dotrzeć do tak wielu miejsc, które moglibyśmy zaplanować, jadąc samochodem. W dodatku takie podróżowanie wymaga wysiłku, gdyż przemierzanie chociażby kilkudziesięciu kilometrów dziennie, rowerem obciążonym sakwami, stanowi pewne wyzwanie dla naszej kondycji. W zamian jednak otrzymujemy znacznie pełniejsze doświadczenie przeżywanej podróży. Dzięki temu, że poruszamy się powoli, możemy dokładnie przyjrzeć się terenom, które odwiedzamy, a także mamy dużo czasu na swoje własne przemyślenia. Łatwo jest też się zatrzymać, aby podziwiać jakiś wyjątkowo piękny krajobraz, albo porozmawiać z miejscowymi. Samo zmęczenie, towarzyszące pedałowaniu również sprawia, że nasz organizm funkcjonuje bardziej dynamicznie, poprawia się nasza kondycja, a przy lepiej dotlenionym mózgu, jesteśmy po prostu bardziej radośni.

 

Czym wybrać się na wyprawę?

Dobór roweru na dłuższą wyprawę jest oczywiście kwestią indywidualną i zależy od preferencji konkretnego człowieka oraz od tego, po jakich drogach będziemy się przemieszczać. Do jazdy po górach odpowiedni będzie rower górski, ale też nie zawsze. Jeśli poruszać będziemy się asfaltowymi “serpentynami” to równie dobrze możemy jechać rowerem szosowym. Jeżeli jednak nie wiemy dokładnie, jakich dróg się spodziewać i nie mamy skonkretyzowanego planu na podróż, rozsądnym rozwiązaniem będzie wybranie roweru crossowego lub trekkingowego. Jest to opcja, która pozwala bez zbyt wielkich oporów poruszać się po drogach asfaltowych, ale też poradzi sobie w niezbyt trudnym terenie. Ponadto sylwetka rowerzysty na “crossie” jest dosyć prosta i wygodna, co podczas długich godzin spędzonych na siodełku jest dużym komfortem. Duży wybór rowerów crossowych możemy znaleźć na https://www.bikesalon.pl/rowery-crossowe.

 

Co ze sobą zabrać?

Również zabierany na wyprawę ekwipunek zależy bardzo mocno od tego dokąd się wybieramy. Bezwzględnie jednak trzeba zadbać o dobrej jakości sakwy, które nie zniszczą się podczas podróży, nie przepuszczą wody w przypadku deszczu i będa wygodne w obsłudze. Warto wziąć nieco narzędzi do naprawy prostych usterek, zestaw do łatania dętek oraz zapasową dętkę. Ubiór musi być dostosowany do warunków pogodowych, które zastaniemy w rejonie, do którego się udajemy. Należy jednak pamiętać o tym, że na ogół mamy tendencję do tego, aby ubierać się ciepło, a to nie zawsze jest dobre podczas jazdy rowerem. Przy intensywnym wysiłku ciało mocno się rozgrzewa i kiedy skóra nie ma jak oddychać, jedzie się znacznie trudniej. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest ubieranie się na cebulkę i zabranie jakiejś warstwy chroniącej przed deszczem i wiatrem.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag rowertag podróżetag komunikat firmy
To warto przeczytać


fot. Geraltfot. GeraltRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: