Podpisane ustawy o ADR oraz o wymianie informacji fiskus-ZUS. Przegląd (e)prawny 4.11.2016

04-11-2016, 15:34

Jakie ustawy podpisał dziś Prezydent? Co mają wspólnego "luka wartości" i Brexit? Jaki jest status kierowców Ubera w UK? O tym oraz o innych ciekawych sprawach piszemy w cotygodniowym przeglądzie (e)prawnym.

W tym tygodniu w Dzienniku Internautów...

poruszaliśmy następujące ciekawe tematy z okolic internetu, technologii i prawa.

Poza tym na koniec tygodnia chcemy wam zasygnalizować następujące wydarzenia i tematy.

Prezydent: Ustawa o pozasądowym rozstrzyganiu sporów konsumenckich

Dziś Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich (tzw. ADR), która wywodzi się projektu rządowego opisywanego w DI. Wynika ona z konieczności wdrożenia do polskiego przepisów unijnych w sprawie alternatywnych metod rozstrzygania sporów.

System rozwiązywania sporów konsumenckich ma się opierać na istniejących już publiczno-prywatnych instytucjach mediacyjnych. Chodzi głównie o sądy polubowne przy Inspekcji Handlowej, mediatorów działających przy regulatorach rynku, takich jak Urząd Komunikacji Elektronicznej, Urząd Regulacji Energetyki, Komisja Nadzoru Finansowego, a także o Rzecznika Finansowego. System instytucji publicznych uzupełniać mają podmioty niepubliczne, jak Arbiter Bankowy, działający przy Związku Banków Polskich. Zupełnie nową instytucją będzie Rzecznik Praw Pasażera Kolei przy Urzędzie Transportu Kolejowego. Rejestr tych instytucji będzie prowadzony przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ustawa ma wejść w życie po upływie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia.

Prezydent: ZUS i fiskus wymienią się danymi

Prezydent podpisał także nowelizację ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Chodzi o nowelizację opisywaną wcześniej w DI, która wzbudzała pewne obawy obrońców prywatności.  

Ustawa zasadniczo ma umożliwić fiskusowi i ZUS-owi wymienianie się informacjami o obywatelach. ZUS będzie mógł poinformować fiskusa nawet o czyimś stopniu niepełnsorawności albo o wymiarze czasu pracy. Natomiast Ministerstwo Finansów będzie udostępniać ZUS-owi informacje o nazwiskach wspólników spółek, o kwotach nadpłat, adresach miejsc zamieszkania, adresach miejsc prowadzenia działalności, informacje o współmałżonkach i wiele innych informacji.

Warto jeszcze przypomnieć, że na początku wakacji Prezydent podpisał Ustawę o szczególnych zasadach wykonywania niektórych zadań z zakresu informatyzacji działalności organów administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej. Ta ustawa zakłada utworzenie spółki celowej, która będzie załatwiać fiskusowi narzędzia informatyczne do skuteczniejszego ściągania podatków. Można powiedzieć, że fiskus zbroi się w narzędzia informacyjne. 

Komitet Helsiński ws. wstrzymania publikacji o demokracji

W ubiegłym tygodniu media poinformowały, że Wydawnictwo Sejmowe zablokowało dystrybucję trzech publikacji dotyczących demokracji („Współczesne teorie demokracji” prof. Andrzeja Antoszewskiego, „Niedemokratyczne wymiary demokratycznych wyborów” pod red. prof. Jarosława Szymanka i „Niezależność konstytucyjnego organu państwa i jego ochrona” dr. Wojciecha Brzozowskiego). Z doniesień medialnych wynika, że książki przeszły cały proces wydawniczy i były gotowe do dystrybucji, jednak tę zablokowano.

„Wycofanie z dystrybucji przez Wydawnictwo Sejmowe trzech naukowych książek dotyczących demokracji – jest aktem cenzury” – czytamy stanowisku Komitetu Helsińskiego w Polsce. Całe stanowisko znajdziecie na stronie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

"Luka wartości" i Brexit?

Kwestia "Luki wartości" (czyli odpowiedzialności pośredników internetowych za treści dostępne w ramach e-usług) będzie elementem negocjacji dotyczących Brexitu. Opuszczając UE Wielka Brytania musi wypracować rozwiązania prawne, które zastąpią rozwiązania przyjęte w UE. Przemysł muzyczny nie omieszkał przy okazji przekonać polityków, że trzeba ograniczyć wyłączenia odpowiedzialności za treści dla serwisów takich YouTube. Brytyjscy politycy raczej słuchają przemysłu praw autorskich. Więcej o sprawie pisze TorrentFreak

Google o postępowaniu KE

Google opublikowała swoje stanowisko na temat zarzutów Komisji Europejskiej dotyczących porównywarek cenowych. Zdaniem Firmy Komisja Europejska w ogóle nie wzięła pod uwagę, że Google nie jest monopolistą na rynku e-handlu. Firma konkuruje z takimi gigantami jak eBay czy Amazon. Komisja nie wzięła też pod uwagę - zdaniem Google - realiów dotyczących tego jak ludzie kupują online. 

Twórca KickassTorrents ciągle w areszcie

W lipcu pisaliśmy o zatrzymaniu w Polsce Artema Waulina, twórcy strony KickassTorrents. Niedawno Sąd Apelacyjny w warszawie orzekł, że 30-letni Ukrainiec ma pozostać w areszcie. Obrońcy Waulina podnosili, że w jego przypadku można stosować wolnościowe środki zabezpieczenia - kaucję, dozór policyjny, zatrzymanie paszportu i zakaz opuszczania Warszawy. Polski sąd mimo wszystko uznał, że sprawa jest na tyle poważna aby przetrzymanie Waulina w areszcie było uzasadnione. 

Kierowcy Ubera to jednak pracownicy

W Wielkiej Brytanii trybunał ds. zatrudnienia orzekł, że dwaj kierowcy Ubera nie są samozatrudnionymi kontrahentami. Powinni mieć oni prawo do urlopu i minimalnego wynagrodzenia. Ten wyrok może mieć znaczenie nie tylko dla tysięcy kierowców Ubera, ale także dla innych osób zarabiających na tzw. gospodarce współdzielonej. Uber już zapowiada, że będzie się odwoływał. Szczegóły opisuje Associated Press.  


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031