Podjazdy dla niepełnosprawnych - rodzaje, zastosowanie, ceny

04-08-2020, 11:47

Osoby z ograniczoną sprawnością ruchową muszą zmagać się na co dzień z wieloma utrudnieniami, dlatego warto sięgnąć po innowacyjne rozwiązania mające na celu poprawienie jakości ich życia. Z pomocą przychodzą chociażby podjazdy dla wózków inwalidzkich. Można spotkać je w wielu miejscach publicznych, co znacznie poprawia funkcjonowanie osobom niemogących poruszać się o własnych siłach. Rampy dla niepełnosprawnych można zamontować w domu pacjenta, dzięki czemu poruszanie się po posesji i wewnątrz budynku przestanie być tak bardzo uciążliwie i pojawią się nowe możliwości. Do wyboru mamy szereg pomocnych rozwiązań, dzięki którym ograniczenie ruchowe nie będzie powodem wykluczenia osoby niepełnosprawnej z życia społecznego.

Czemu służą podjazdy dla niepełnosprawnych?

Niepełnosprawność zawsze jest pewnego rodzaju ograniczeniem i wiąże się z mniejszymi lub większymi trudnościami, ale nie musi całkowicie wykluczać z życia społecznego. Osoby na wózku inwalidzkim również mogą korzystać we własnym zakresie z komunikacji miejskiej i przeróżnych obiektów użyteczności publicznej. Dawniej było to znacznie trudniejsze, ale obecnie uległo to dużej poprawie, a wszystko to za sprawą wielorakich ułatwień typu podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Największą przeszkodzą do pokonania przez osobę niepełnosprawną są różnego typu bariery architektoniczne, szczególnie schody, chodniki czy krawężniki. Problemem są tak naprawdę wszystkie różnice w poziomie, które normalnie są pokonywane poprzez uniesienie nóg i ominięcie przeszkody. Nie można jednak tego zrobić przy ograniczeniach ruchowych, będąc na wózku inwalidzkim. Rampy dla niepełnosprawnych likwidują bariery architektoniczne, mogą oni stać się bardziej niezależni, co nie tylko zwiększa komfort życia, ale też samopoczucie.

Na korzyść podjazdów dla osób niepełnosprawnych przemawia łatwość ich obsługi. Jako że takie rampy wyposażone są w sprężyny gazowe, nie trzeba wkładać dużego wysiłku do ich rozłożenia. To samo dotyczy kwestii składania. Waga ramp również nie jest problemem. Cały zestaw waży zwykle powyżej 20 kg i sięga do maksymalnie 40 kg. Nie ma wobec tego trudności z ich załadowaniem do samochodu i transportem. Niezależnie od tego ile waży wózek inwalidzki czy użytkująca go osoba, nie trzeba martwić się o kwestię bezpieczeństwa. Podjazdy dla niepełnosprawnych są w stanie udźwignąć co najmniej 400 kg. Ich nośność jest o wiele większa, w zależności od wybranego modelu. Przystosowane są one do każdego rodzaju wózków inwalidzkich, przez co nie trzeba martwić się o kwestię ich kompatybilności z wybranym urządzeniem. Oferta ramp dla niepełnosprawnych jest bogata i zróżnicowana. Są one dostępne w Weillu szerokościach i długościach. Na ich korzyść przemawia uniwersalne zastosowanie. Można je w każdej chwili z łatwością zdementować. Elastyczność to niejedyna zaleta ramp. Kolejną jest możliwość zaadaptowania ich do posiadanego rodzaju pojazdu. W zależności od preferencji rampa może zostać zamontowana na tylnych lub bocznych drzwiach pojazdu. Niektóre osoby preferują rampy w wersji obrotowej. Jeśli chodzi o koszty zakupu podjazdów dla wózków inwalidzkich, to ceny są bardzo przystępne. Dobrej jakości rampa to koszt kilku tysięcy złotych. Trzymetrowa z dwoma pochwytami, mocowaniami bocznymi i słupkami można kupić już za ponad tysiąc złotych.

Jakie mamy do wyboru rampy dla niepełnosprawnych?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów podjazdów dla osób niepełnosprawnych, dlatego wybór powinien być dobrze przemyślany, w oparciu o indywidualne potrzeby i możliwości osoby z ograniczeniem ruchowym. Do ich produkcji i montażu sięga się po różne materiały, co przekłada się na funkcjonalność ramp. Dobrej jakości podjazd ma solidną konstrukcję, odporną na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Rampa dla niepełnosprawnych musi być trwała i bezpieczna w użytkowaniu. Warto wobec tego zainwestować w produkty renomowanych producentów, którzy mogą zagwarantować wysoką jakość tego, co mają w swojej ofercie. Dobrym wyborem będą rampy stalowe i aluminiowe. W celu zmniejszenia ryzyka wpadnięcia w poślizg na wózku inwalidzkim podczas użytkowania podjazdu, należy wybrać model z antypoślizgową powierzchnią. Dobrym wyborem okazuje się być podest z kamienia naturalnego, wylewki betonowej, ażurowej kraty czy nawet kostki brukowej. Pośród ramp dla niepełnosprawnych znajdują się modele przenośne, składane i stałe. Każde z tych sprawdzi się w konkretnych sytuacjach.

• Jeśli mają one służyć długoterminowo, to najlepiej będzie przytwierdzić ramę do podłoża na stałe To samo dotyczy schodów. Po tego rodzaju podjazdy sięgają właściciele obiektów publicznych, które są regularnie odwiedzane przez osoby poruszające się na wózku inwalidzkich i z ograniczoną sprawnością ruchową. Służy to oczywiście ułatwieniu im życia. Rampy stałe są powszechnie spotykane w obiektach służby zdrowia i ośrodkach przeznaczonych dla osób starszych.

• Nie we wszystkich miejscach możliwe jest korzystanie z podjazdów dla niepełnosprawnych, ale można szybko rozwiązać ten problem, inwestując w rampę przenośną. Mowa jest tutaj o składanych podestach, łatwych w transporcie. Osoba niepełnosprawna zyskuje solidną i bezpieczną powierzchnię, mogącą służyć za podjazd lub zjazd.

• Do wyboru mamy podjazdy dla wózków inwalidzkich w postaci ramp samochodowych i dla transportu miejskiego. Tak naprawdę to idealnie sprawdzają się w szeroko pojętym transporcie. Umożliwiają osobie z ograniczonym zakresem ruchomości poruszać się poza domem nawet bez opiekuna, łącznie z korzystaniem z komunikacji miejskiej. Rozłożeniem takiego podestu może zająć się przykładowo kierowca pojazdu.

• Alternatywą dla klasycznego podjazdu dla niepełnosprawnych będzie mała platforma. Nie zawsze koniecznością jest wybudowanie wielometrowego podjazdu dla wózków inwalidzkich. Dużą oszczędnością czasu i pieniędzy będzie zdecydowanie się na specjalną platformę. Zajmuje niewiele miejsca i niweluje bariery architektoniczne.

Co z wymiarami?

Wybierając rampę dla niepełnosprawnych, trzeba mieć na uwadze kwestię jej wymiarów. Zgodnie z przepisami jej szerokość powinna wynosić co najmniej 120 cm, a przestrzeń manewrowa mieć minimalne wymiary 150x150 cm. Znaczenie ma także długość podjazdu, która nie może przekraczać dziewięciu metrów. Optymalna wysokość poręczy to powyżej 75 i do 90 cm.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Likwidacja Barier, która zajmuje się niwelowaniem barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych. 


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag podjazdy dla niepełnosprawnychtag nols
To warto przeczytać

fot. Kasperskyfot. Revolutfot. pixabay

fot. KasperskyRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Serwisy specjalne: