Podatki to jedno z najbardziej przytłaczających i jednocześnie mało przyjemnych czynności, jakie wykonują ludzie. Jednym z obowiązkowych podatków dla konkretnej grupy osób jest podatek VAT. Osoby, które decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej, muszą liczyć się z obowiązkiem odprowadzania podatku VAT. Często, szczególnie w przypadku początkujących przedsiębiorców jest to bolesne zderzenie się z przykrą rzeczywistością prawną. Zatem, czym jest podatek VAT? I kto jest zobowiązany do jego płacenia? Dowiedz się też czym jest biała lista podatników VAT.
Podatek VAT to konkretna opłata od towarów i usług, która jednocześnie dotyczy sprzedawców, jak i nabywców. Wartość podatku VAT doliczana jest do wartości netto odpowiednich transakcji kupna i sprzedaży. Tym samym mechanizm podatku VAT powoduje, że w praktyce jego rzeczywista wysokość bezpośredni przerzucana jest na konsumenta. Warto również zaznaczyć, że to właśnie konsument jest ostatnim płatnikiem VAT i zgodnie z ogólną opinią to jego w największym stopniu ten podatek obciąża.
W zgodności z obecnie nadal funkcjonującą ustawą w Polsce tak zwany podatek od towarów i usług dotyczy przede wszystkim osób prawnych, jednostek organizacyjnych, które nie posiadają osobowości prawnej, a także osób fizycznych, które wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, ale również bez względu na odpowiedni cel czy też rezultat końcowy wykonywanej działalności.
Można powiedzieć, że płatnikami VAT są wszystkie organu administracji publicznej, a także urzędy publicznej przede wszystkim w zakresie szeroko pojętych zadań, jakie realizują na co dzień. Warto jednak podkreślić, że każda firma ma prawo do skorzystania z tzw. podmiotowego zwolnienia z tego podatku. Jednak, aby to się stało, muszą wystąpić odpowiednie przesłanki, jakie przewidziane są w ustawie.
Jak już wspomniano podatek VAT to jeden z popularniejszych, a zarazem obowiązkowych podatków w Polsce. Jako swoistą podstawę opodatkowania podatkiem VAT należy traktować kwotę zapłaty, jaką dana firma otrzymała albo ma dopiero otrzymać. Odpowiednie bieżące przepisy stanowią, iż podstawę opodatkowania powiększa się o konkretną kwotę podatków tj. cła oraz opłat i innych należności, które posiadają podobny charakter. Niemniej należy również pamiętać, że w polskim prawie podatkowym nie przewiduje się jakichkolwiek rabatów oraz obniżki w ramach VAT. Tym samym przedsiębiorcy nie mogą na to liczyć, jak dzieje się w innych państwach.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Wysłali ponad milion SMS-ów podszywających się pod PGE. Wpadli w ręce policji
|
|
|
|
|
|