Podatek rolny - co musisz wiedzieć?

05-07-2021, 13:33

Jeśli jesteś rolnikiem i posiadasz własny grunt, masz również obowiązek opłacania podatku rolnego. Podobnie jak z innymi podatkami, z tym również wiąże się wiele informacji i spraw, które warto znać - jakie są stawki, jakie terminy obowiązują oraz jakie masz możliwości rozliczenia? Wystarczy przeczytać nasz krótki poradnik, by pozyskać niezbędne informacje.

  1. Kto jest zobowiązany do opłacania podatku rolnego?
  2. Deklaracja podatkowa - kto jest zwolniony?
  3. Wysokości osiągniętego dochodu - jak obliczyć?
  4. Deklaracje podatkowe dla rolników i nie tylko - przez Internet?
Podatek rolny - co musisz wiedzieć?

Kto jest zobowiązany do opłacania podatku rolnego?

Podatek rolny jest obowiązkiem nałożonym na właściciela gruntów, ale nie tylko. Tak naprawdę, do zapłacenia tego podatku zobowiązany jest również posiadacz samoistny, czyli osoba prawnie nie będąca właścicielem gruntów oraz użytkownik wieczysty. Podatek rolny powinien opłacać również posiadacz gruntów Skarbu Państwa oraz dzierżawca rolnych gruntów, które objęte są ubezpieczeniem społecznym rolników.

Deklaracja podatkowa - kto jest zwolniony?

Z obowiązku opłacenia podatku do urzędu skarbowego zwolnieni są niektórzy obywatele. Głównie dotyczy to osób, które są właścicielami gruntów zadrzewionych, zakrzewionych oraz tych, które charakteryzują się niską klasą rolniczą. Podatek dochodowy tego typu nie dotyczy właścicieli gruntów najsłabszych rolniczo, gruntów położonych pomiędzy wałami i pod wałami przeciwpowodziowymi. Deklaracje podatkowe tego typu nie dotyczą właścicieli gruntów publicznych jednostek oświaty, jak i niepublicznych, gruntów zakładów pracy chronione, instytutów badawczych oraz centr badawczo-rozwojowych.

Pozostali obywatele zobowiązani są do złożenia deklaracji podatkowej, a dokładnie muszą wypełnić podatek rolny druk dr-1. Kwota obliczana jest z wysokości  uzyskanego przychodu. Termin złożenia tej karty podatkowej to 15 stycznia każdego roku, a wysokość naliczana jest w danym roku i płacona w czterech ratach w ciągu jego trwania. Warto nie przekraczać tych terminów, by nie doprowadzić do kontroli podatkowej specjalnych organów podatkowych. W przypadku podatku od nieruchomości, mówimy o pobranych zaliczkach przez urząd skarbowy. 

Wysokości osiągniętego dochodu - jak obliczyć?

Wyliczenie podatku rolnego nie jest wcale takie łatwe. Stawki, według których można obliczyć podatek, ustalane są co roku przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Podstawą opodatkowania dla rolników jest liczba hektarów przeliczeniowych, którą ustala się na podstawie klas użytkowych, rodzajów gleb oraz ich powierzchni. W przypadku pozostałych gruntów, podatek wyliczany jest na podstawie liczby hektarów wynikających z ewidencji.

Deklaracje podatkowe dla rolników i nie tylko - przez Internet?

Ministerstwo Finansów oczekuje od nas różnego rodzaju deklaracji i zeznań podatkowych. Jednym z nich jest podatek rolny, ale to nie wszystko. Organom podatkowym składamy deklaracje odnośnie podatku dochodowego z pracy na umowę o pracę. Zobowiązania podatkowe dotyczą praktycznie każdego z nas, niezależnie, czy jesteśmy rolnikami, pracujemy na etacie, a może uzyskujemy dochody z działalności gospodarczej. Zapłata podatku, obowiązek podatkowy jest wpisana w nasze życie, płacimy także mnóstwo podatku od towarów i usług. W sprawach podatku i wysokości składki warto skontaktować się z zaufanym księgowym, który wszystko dokładnie nam wyjaśni i wytłumaczy. Zdecydowana większość podatników ma do czynienia z deklaracją PIT-37, która dotyczy nie tylko dochodów z umowy o pracę, ale również ma związek z wypłaconym stypendium i innymi świadczeniami. Wszystkich deklaracji podatkowych jest w naszym kraju kilkadziesiąt, łatwo się w tym pogubić, dlatego warto korzystać z różnych pomocy.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


Tematy pokrewne:  

tag podatek rolnytag nolstag nolh


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.