Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Podatek od handlu w Internecie – kto zapłaci?

12-02-2016, 11:17

Prowadzenie sklepu internetowego w świetle prawa należy do działalności gospodarczej, a co za tym idzie – konieczne jest opłacanie podatku dochodowego z go tytułu. Handel w sieci coraz bardziej interesuje fiskusa i nic dziwnego – obroty sklepów rosną, a ich właściciele starają się ograniczyć koszty.

Podatek od działalności gospodarczej

Według prawa działalność gospodarcza prowadzona jest w celach zarobkowych w sposób ciągły i zorganizowany, sklep internetowy z pewnością więc w tej definicji się zamyka. Oczywiście osoby prywatne oferujące używane rzeczy na popularnym Allegro nie muszą z tego tytułu odprowadzać podatku od każdej transakcji, ponieważ sprzedaż rzeczy posiadanych na własność przez 6 miesięcy jest legalna i nie wymaga rozliczenia się z fiskusem. Część sprzedawców z pewnością ryzykuje nie rejestrując swojej firmy, ale muszą oni liczyć się z tym, że Urząd Skarbowy w końcu zainteresuje się ich działalnością, a kara będzie dotkliwa.

Dziury w prawie

Co prawda można uniknąć rejestrowania działalności gospodarczej na potrzeby sklepu internetowego rozliczając się w już istniejącej firmie należącej np. do członka rodziny. Dosyć częstą praktyką sklepów działających w sieci, jak np. http://www.royalqueenseeds.pl/ jest też rejestrowanie swojej działalności za granicą, aby uniknąć opłacania wysokiego podatku dochodowego. Oprócz świetnie znanych kierunków 'emigracji firm', takich jak Wielka Brytania, pojawiają się też nowe, np:

  • Estonia
  • Rumunia
  • Czechy

Rząd stara się wprowadzić pewne zmiany w prawie – powstał m. in. projekt ustawy, na mocy której nie opłacone podatki musiałyby regulować firmy przewozowe, jeśli zarejestrowana za granicą firma nie dostarczy im oświadczenia o uiszczeniu daniny. Pomysł ten jest mocno krytykowany przez handlowców, którzy zgodnie twierdzą, że projekt wymaga kompleksowej zmiany. Ponadto sklepy internetowe mogą w łatwy sposób ominąć również weekendową stawkę podatkową – wystarczy tylko zmienić regulamin. Ponieważ wiele banków nie dokonuje przelewów w soboty i niedziele, formalnie zakupy rejestrowane byłyby w poniedziałek, z niższą stawką podatkową.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. Freepik










fot. Freepik