Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Perfumy to takie kosmetyki, których najważniejszym zadaniem staje się nadanie ciału, przyjemnego oraz długo utrzymującego się zapachu.

Po czym poznać oryginalne perfumy?

Krótka historia zapachów

Najpierw przywilej korzystania z najlepszych zapachów mieli bogowie. To im składano ofiary z palonych ziół, drzewnych żywic i owoców (z łaciny „per fumum” oznacza „poprzez dym”). Potem ludzie nauczyli się korzystać z olejków zapachowych, pozyskiwanych przez destylację z parą wodną. W starożytnym Egipcie traktowano je jako tajemną moc oraz środek leczniczy. Potem z zapachów uczyniono formę relaksu i rozrywki. W Europie zaczęły być one z czasem wyrazem prestiżu i elegancji dostępnej dla arystokracji. Pierwsze oparte na alkoholu perfumy powstały w XIV wieku na Węgrzech (na bazie rozmarynu i lawendy). Produkcja perfum na skalę komercyjną rozpoczęła się w XVIII wieku we Francji.

Jak powstają i działają perfumy?

Każde perfumy składają się z: olejków zapachowych, rozpuszczalnika (zazwyczaj etanolu albo alkoholu alifatycznego) oraz środków wzmacniających i homogenizujących. To właśnie olejki i środki wzmacniające tworzą kompozycję zwaną istotą perfum. Na taką kompozycję składać się mogą dziesiątki składników. Ich dobór wymaga oczywiście specjalistycznej wiedzy w tej dziedzinie, ale także szczególnych predyspozycji nazywanych wyobraźnią zapachową. Nie chodzi tu o to, że połączenie kilkuset składników jest lepsze od połączenia dziesięciu. Zawsze najważniejszy jest tylko efekt ostateczny skomponowania w jedno poszczególnych substancji.

Na ciele perfumy działają tak, że ze skóry (po spryskaniu wybranym zapachem) najpierw zaczyna parować alkohol, a pozostają na niej olejki eteryczne i środki wzmacniające. Uwalniają się one stopniowo i dzięki temu przez kilka godzin tworzą wokół użytkownika aurę przyjemnego zapachu. Pod względem natężenia zapachu i długości utrzymywania się go na skórze (od najmocniejszego i najbardziej trwałego), zapachy dzieli się na perfumy, wodę perfumowaną, wodę toaletową oraz wodę kolońską.

W jaki sposób wybrać perfumy według składu?

Składniki, które tworzą kompozycję zapachową perfum dzieli się na tzw. nuty zapachowe. Każde perfumy mają nutę: wysoką, bazową i średnią. Są one uwalniane stopniowo tworząc piramidę zapachową. Taka piramida będzie pomocna w poznaniu podstawowych informacji na temat składu kompozycji, jej ułożenia i siły zawartych w niej zapachów.

Nuta wysoka wyczuwalna jest od razu - zaraz po spryskaniu ciała perfumami, jednak po kilku minutach znika. Są to zapachy cytrusowe, zielone, wodne lub tony powietrzne. Nuta środkowa, nazywana jest też łączącą. To dzięki niej nuty wysoka i bazowa nie są odczuwane jako dwa oddzielne zapachy. Nutę środkową można wyczuć na skórze przez kilka godzin (mniej więcej dwie godziny od uwolnienia się alkoholu). Są to przede wszystkim tony: kwiatowe, owocowe, korzenne albo ziołowe. Ostatnia - nuta bazowa, zawiera składniki najwolniej uwalniane do powietrza.

Nuta bazowa ma wpływ na charakter i trwałość całej kompozycji zapachowej. Wyczuwa się w niej bazy: drzewną, piżmową czy żywiczną. Zapach nuty bazowej utrzymuje się przez wiele godzin, a na odzieży nawet przez kilka dni. Warto wiedzieć, że jeśli chodzi o perfumy, wody perfumowane, toaletowe i kolońskie, poszczególne składniki zapachu (czyli tzw. nuty) uwalniane stopniowo w trzech fazach, nazywa się też niekiedy kolejno: głową, sercem i podstawą. Warto o tym wiedzieć, kiedy na takie nazwy natknie się w czasie wybierania perfum dla siebie. Więcej: https://dbay.pl/zdrowie-i-uroda/perfumy-i-wody/

Po czym poznać oryginalne perfumy?

Warto wiedzieć, że obecnie podział i nazewnictwo kompozycji zapachów wygląda następująco:
- perfumy: to 15-30% stężenia olejków zapachowych rozpuszczonych w 90-96% alkoholu,
- woda perfumowana: to 8-15% stężenia olejków w 80-90% alkoholu,
- woda toaletowa:: zawiera 4-10% olejków zapachowych rozcieńczonych w 60-85% alkoholu,
- woda kolońska: to 3-5 % stężonych olejków w 70-80% alkoholu.

Poszukując ulubionych zapachów, najlepiej stawiać na perfumy oryginalne. To właśnie one dają one gwarancję jakości, ale też bezpieczeństwa. Jednak jak wybrać perfumy, które na pewno są oryginalne? Nie będzie z tym większego problemu w drogerii. Na pewne rzeczy trzeba jednak zwrócić uwagę kupując przez internet, od osób prywatnych czy np. na lokalnym bazarku. Będą to:

- Opakowanie - "podróbki" mogą różnić się detalami: jedną literką, rozmiarem, stylem albo nawet odcieniem czcionki. Co ciekawe, alarmować może także nadmiar folii w którą owinięty jest kartonik. Podobnie sprawdzić należy wygląd i sposób wykonania samego flakonika.

- Cena - jak wiadomo oryginalne, markowe perfumy kosztują dość dużo. Kiedy więc ktoś sprzedaje je w cenie stanowiącej ułamek kosztu oryginalnego, to prawie zawsze ma się wtedy do czynienia z fałszywką.

- Pojemność - przed zakupem warto sprawdzić pojemności flakoników u producenta. Linie perfum mogą się pod tym względem różnić. Ilość mililitrów będzie wtedy istotnym szczegółem, który może przestrzec od zakupu podróbki.

Planując zakup oryginalnych perfum, warto zwrócić uwagę na powyższe wyznaczniki. Lepiej bowiem wycofać się z transakcji niż rozczarować perfumami, które nie zadowolą intensywnością czy trwałością zapachu.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. WangXiNa




fot. Freepik





Tematy pokrewne:  

tag perfumytag nolstag Amin12tag ALH