Po co Apple chiński deweloper gier?

09-08-2010, 14:00

Apple może przejąć chińską firmę Handseeing tworzącą gry online i aplikacje oparte o technologię Java. Firma Steva Jobsa może mieć apetyt na rynek gier, to zrozumiałe, ale przejęcie właśnie firmy Handseeing trochę trudno zrozumieć.

Sukces produktów Apple nigdy nie bazował na grach. Wiele jednak wskazuje na to, że Apple chce zwiększać swój udział w ogromnym rynku elektronicznej rozrywki.

W kwietniu tego roku Apple pokazała nowe MacBooki Pro, które mają procesory i grafikę odpowiadające potrzebom graczy. Również komputery biurkowe Apple doczekały się takiej aktualizacji. Prezentując najnowszy system dla iPhone'a, Apple zapowiedziała uruchomienie systemu gier społecznościowych Game Center porównywanego z Xbox Live.

>>> Czytaj: Google inwestuje w społecznościowe gry

Teraz kilka źródeł donosi, że Apple chce przejąć mało znaną firmę Handseeing będącą właśnie deweloperem gier. Według Reutersa decyzja w tej sprawie powinna zapaść w ciągu jednego lub dwóch miesięcy, przy czym Reuters powołuje się na przedstawiciela Handseeing. Apple nie udziela komentarzy w tej sprawie (zob. Reuters, Apple in talks to buy China's Handseeing).

Serwis SinoCast podaje, że przejęcie ma kosztować 150 mld USD. To chyba błąd, ale inne źródła domyślają się, że chodzi o 150 mln USD, co byłoby rozsądną kwotą. Global Times podaje cenę - 1 mln yuan, czyli 148,62 mln USD (zob. Global Times, Apple rethinks strategy about Chinese market).

Apple może nie być jedyną firmą zainteresowaną przejęciem Handseeing. Wcześniej pojawiały się doniesienia, że firmę może kupić Foxconn będący partnerem Apple (zob. SinoCast, Foxconn in Talks to Buy Web Game Developer in Chengdu).

Apple dokonuje stosunkowo niewielu przejęć i nigdy jeszcze nie kupiła firmy chińskiej działającej na rynku oprogramowania. Łatwo zrozumieć, dlaczego Apple przejmuje producenta gier, ale trudno pojąć, dlaczego firma Steva Jobsa chce przejąć akurat Handseeing.

Handseeing tworzy gry online oparte na motywach chińskiego folkloru. Firma zdobyła dużo doświadczenia w budowaniu narzędzi opartych na Javie. Jest partnerem Sun Microsystems i tworzyła aplikacje dla projektu Tianya Online. Wiele osób zauważa, że iPhone nie wspiera Javy. Najwyraźniej jednak Handseeing posiada jakąś własność intelektualną, produkty lub narzędzia, które mogą pomóc Apple w rozwinięciu dużego systemu gier online.

Innym powodem przejęcia może być chęć Apple do wzmocnienia swojej pozycji na rynku chińskim. Firma ma w Państwie Środka dwa sklepy, ale planuje uruchomienie 25 punktów sprzedaży. iPad nie jest jeszcze oficjalnie dostępny w Chinach, ale da się kupić jego tańsze podróbki. iPhone jest sprzedawany przez operatora China Unicom, ale ceny nie zachęcają do zakupu.

>>> Czytaj: Microsoft prezentuje prototyp swojego nowego smartfona


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag przejęciatag Handseeingtag gry onlinetag grytag Foxconntag Chinytag Apple
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031