Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Płynność finansowa na freelansie. Zobacz, jak o nią zadbać, kiedy masz nieregularne dochody

28-08-2018, 13:06

Freelancing cieszy się rosnącą popularnością wśród Polaków. Taka forma pracy pozwala na dużą swobodę, ale jednocześnie często oznacza pracę od zlecenia do zlecenia. To z kolei przekłada się na nieregularność dochodów. Jesteś freelancerem i najbardziej obawiasz się utraty płynności finansowej? Poznaj sposoby, dzięki którym możesz tego uniknąć.

mat partnera

Zachwiana płynność finansowa to problem wielu freelancerów. Powodów takiego stanu jest kilka: począwszy od nieregularności otrzymywanych zleceń, a skończywszy na nieterminowym regulowaniu należności przez kontrahentów. Niezależnie od przyczyny, zaburzona płynność finansowa wcale nie musi być Twoim problemem.

Rozliczaj się po realizacji zlecenia

Ze zleceniodawcą rozliczasz się często na koniec miesiąca, mimo że swoją pracę zakończyłeś dużo wcześniej? Takie rozwiązanie może być ryzykowne – w przypadku wystawiania faktur z odroczonym terminem płatności. Rozliczając się zawsze po realizacji zlecenia, masz duże szanse na większą regularność dochodów. W ten sposób zmniejszasz ryzyko, że któregoś miesiąca pozostaniesz bez środków.

Rozsądnie planuj wydatki

Swobodny dostęp do środków może przekładać się na  większą rozrzutność. To z kolei skutkuje brakiem kontroli nad finansami i staje się przyczyną zachwiania płynności finansowej.

Jeżeli chcesz tego uniknąć, rozsądnie planuj wydatki. Możesz stworzyć nawet coś w rodzaju „funduszu awaryjnego” stale zasilanego konkretną kwotą. Dzięki temu – w razie oczekiwania na wpływy za zrealizowane zlecenie –  bez problemu pokryjesz bieżące wydatki.

Skorzystaj z mikrofaktoringu

Mikrofaktoring polega na przejęciu przez faktora (firmę faktoringową) faktur z odroczonym terminem płatności wystawianych przez faktoranta (freelancera). Skutkuje natychmiastową wypłatą pieniędzy zamrożonych w fakturach na konto freelancera, które stanowią zaliczkę na poczet wpłat dokonywanych przez kontrahentów.

Pomyśl o linii kredytowej w rachunku firmowym

Alternatywą lub elementem komplementarnym do mikrofaktoringu jest linia kredytowa, przyznana przez bank w ramach posiadanego przez freelancera rachunku firmowego.

Jest to specyficzna forma kredytu, której istotą jest możliwość korzystania ze środków w dowolnym momencie – np. gdy saldo na koncie wynosi 0 zł. Linia kredytowa ma charakter odnawialny – każdy wpływ na konto powoduje odnowienie przyznanego przez bank limitu. Zaletą takiego rozwiązania są odsetki naliczane wyłącznie od wykorzystanej kwoty.

Nieregularne dochody freelancera wcale nie muszą prowadzić do zachwiania równowagi finansowej. Wystarczy wdrożyć powyższe metody – wspomogą one efektywne zarządzanie finansami.

Ostatnie artykuły:
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
porównywarka ubezpieczeń OC
« Maj 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031