Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Plecak turystyczny - co musisz wiedzieć

15-06-2021, 06:18

Wybierasz się w góry, na zwiedzanie zaginionego miasta, a może szykujesz się na wyprawę dookoła świata? Nie ważne, czy Twój wyjazd jest długi, krótki, czy mierzysz się ze skrajną pogodą. Odpowiedzią na Twoje potrzeby będzie plecak turystyczny. Czym jest, jakie wyróżniamy jego rodzaje, na co zwrócić uwagę, jak się pakować i jakie akcesoria zakupić? Na wszystkie te pytania odpowiemy poniżej.

Plecak i jego rodzaje

Ile potrzeb, tyle plecaków. Najprościej mówiąc, sam plecak to torba z szelkami, którą zakładamy na plecy, służąca do noszenia bagażu. Wyróżnia się wiele rodzajów plecaków - szkolny, młodzieżowy, miejski, wycieczkowy, sportowy, turystyczny. Plecak turystyczny to plecak spory, dedykowany do dłuższych wycieczek czy wypraw po górach. Są to plecaki o pojemności od 30 litrów wzwyż, a ich celem jest pomieszczenie jak największej ilości bagażu, a jednocześnie brak odczuwania ciężaru oraz komfort noszenia. Dlatego też plecaki turystyczne posiadają usztywniony tył, wzmocniony stelażem. Ten zaś, może być wykonany z różnych materiałów. Wyróżniamy zatem stelaż z płaskownikiem aluminiowym, profilem aluminiowym (spotykane zwłaszcza w tańszych plecakach), włóknem szklanym (materiał elastyczny, spotykany w plecakach siatkowych), płytami kompozytowymi oraz profilem aluminiowym zamkniętym tzw. ramą (popularne w plecach surwiwalowych). Plecaki turystyczne również dzielą się na poszczególne rodzaje, pod względem specjalizacji ich użycia. Możemy wymienić plecaki transportowe, miejskie, alpinistyczne, rowerowe, trailowe, surwiwalowe oraz na kilkudniowe wycieczki.

Co ważne przy wyborze

Wybór dobrego plecaka turystycznego nie jest łatwą sprawą. Jest szereg elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę zanim taki plecak kupimy. Po pierwsze powinniśmy sobie odpowiedzieć na kilka pytań: gdzie wyjeżdżamy i na jak długo? Co będziemy robić na naszej wyprawie? Czym będziesz się przemieszczał i gdzie spał? Czy potrzebujesz dodatkowych przyrządów do samodzielnego gotowania? Jaki bagaż jest ci niezbędny, a z czego możesz zrezygnować? Kto ma nosić i użytkować plecak? To ostatnie pytanie jest dość zasadnicze, gdyż plecaki przeznaczone dla kobiet i mężczyzn różnią się między sobą.

Kiedy już odpowiesz na powyższe wątpliwości, drugą kwestią pozostaje pojemność plecaka turystycznego. Mały plecak (do 30l) sprawi się zwłaszcza na krótkie wycieczki jednodniowe, weekendowe czy wypad do miasta. Przeważnie są one pozbawione stelaża. Plecaki średnie (30-50l) świetnie sprawdzą się na dłuższy wyjazd do innego miasta, trekking, kilkudniową wyprawę poza miasto, gdy nie potrzebujesz zbyt wielu rzeczy. Jest on bardzo uniwersalny, może posiadać system wygodnych przegródek oraz pas biodrowy.Ostatnie plecaki duże (powyżej 50l) są przeznaczone na długie wędrówki, wyjazd pod namiot czy ekstremalne wyprawy. Takie plecaki są wyposażone w profesjonalny system nośny, który odciąża plecy.

Kolejną sprawą jest miękkość plecaka. Miękki oznacza równocześnie plecak lżejszy. Te, jak wspomniano wyżej, świetnie nadają się na krótkie wypady czy spacery po mieście. Plecak sztywny, a tym samym cięższy, paradoksalnie, mniej obciąża nasze plecy, chroni nasz bagaż i nadaje się do zabrania dużej jego ilości. Sprawdza się lepiej na tych długich wyjazdach, w trudnym terenie.

Co jeszcze jest ważne? Wybierając plecak turystyczny zwracaj uwagę na:

 • usztywnienie
 • system wentylacji
 • szwy wzmacniające
 • stelaż
 • wytrzymałe klamry
 • materiał
 • wodoodporne zamki
 • kieszenie boczne i siatkowe
 • troczki,mocowania, zaczepy
 • system nośny oraz akcesoria turystyczne

Same akcesoria zdecydowanie ułatwiają podróże, a zaliczmy do nich: pas kompresyjny, pas biodrowy, pas piersiowy, szelki, system nawadniania tzw. camelbag, taśmy i uchwyty oraz pokrowce np. przeciwdeszczowy.

Plecaki turystyczne

Jak się właściwie pakować?

Pakowanie się jest czynnością, która sprawia nam trudność, niezależnie od rodzaju bagażu. Jednak efektywne pakowanie plecaka turystycznego stanowi wyzwanie szczególne. Jest kilka zasad, którymi warto się kierować, jak rolowanie ubrań, aby zajmowały jak najmniej miejsca, chowanie skarpetek do butów, pakowanie użytej i mokrej bielizny do osobnego worka czy nie wypełnianie plecaka w całości. Przyjmuje się, że maksymalne obciążenie, jakie jest właściwe dla plecaka turystycznego to 20% masy naszego ciała. Co ważne - należy rozkładać ciężar równomiernie. Dobrze jest trzymać rzeczy ważne tj. dokumenty, karty kredytowe czy gotówkę w kieszeni na pasie biodrowej, by zawsze mieć do nich dostęp. Dobrą praktyka jest także umieszczanie przedmiotów delikatnych tj. np. mapy i dokumenty w foliową torebkę, co uchroni je przed zalaniem i zniszczeniem we wnętrzu plecaka.

Pakując się, rzeczy powinniśmy podzielić na trzy grupy:

 1. Lekkie, duże, rzadko używane
 2. Ciężkie, nieporęczne, rzadko używane
 3. Lekkie, używane często

Zgodnie z zasadami efektywnego pakowania, rzeczy z pierwszej grupy kładziemy na spodzie plecaka, tworząc warstwę amortyzacji. Następnie wkładamy rzeczy z grupy drugiej. Mogą do niej należeć np. zapasowe buty. Luki między warstwami wypełniamy ubraniami, a na samej górze umieszczamy rzeczy z 3 grupy, by mieć do nich szybki i dobry dostęp.

A gdy już wybierzemy właściwy dla naszych potrzeb plecak turystyczny, nabędziemy do niego niezbędne akcesoria turystyczne i umiejętnie się spakujemy, wystarczy tylko ruszyć w drogę!

Ostatnie artykuły:


fot. CICfot. Tavex
fot. ann_zimaTematy pokrewne:  

tag plecakitag plecak turystycznytag nolstag nolh