Planujesz budowę domu? Badanie geologiczne mogą okazać się kluczowe!

19-02-2020, 08:49

Dla większości Polaków, budowa domu jednorodzinnego to największa inwestycja życia. Przedsięwzięcie to planuje się i spłaca latami, nic więc dziwnego, że mus być dopracowane do perfekcji. Kluczowy aspektem dobrze wykonanego projektu oraz samej budowy domu jest opracowanie geologiczne. Badania w formie odwiertów oraz w laboratorium dają szeroki pogląd na uwarunkowania w terenie – jakie kroki należy podjąć, by potem nie ponosić kosztów przykrych następstw złego posadowienia...

badania geologiczne

Badania geologiczne gruntu – po co się je wykonuje?

To, co znajduje się pod naszymi stopami na placu budowy bardzo oddziałuje na przyszłą budowlę. Przekrój profilu gruntowego powinien być znany inwestorowi, by można było wybrać właściwą formę posadowienia oraz zdecydować o takich elementach konstrukcji, jak chociażby podpiwniczenie. Badanie geotechniczne pozwala poznać uwarunkowania terenu i uniknąć przez to np. pękania ścian oraz sufitów, które są następstwem osiadania budowli.

Badania gruntu prowadzone są przez licencjonowanego geologa. Przygotowane przez prywatną firmę opracowanie geologiczne stanowi dokumentację, która wykorzystywana jest do prac projektowych, konstrukcyjnych i wykonawczych. Jak głęboko znajduje się warstwa nośna gruntu? Jakie cechy fizyko-chemiczne i mechaniczne wykazują poszczególne warstwy profilu gruntowego? Czy budowa wymaga dodatkowych prac ziemnych? Na te pytania praktycznie niemożliwym jest odpowiedzieć metodą „na oko” lub w myśl założenia „co u sąsiada to i u mnie”.

Jak wyglądają badania geologiczne gruntu?

Prace są kilkuetapowe. Na starcie przygotowywane są mapki oraz charakterystyka terenu, zbierane są materiały archiwalne i możliwie najwięcej danych o gruntach w okolicy. Następnie badania gruntu prowadzone są już w terenie. Dla domów jednorodzinnych wykonuje się zwykle 2 lub 3 wiercenia geologiczne, jeśli przewidziane są jakieś specjalne warunki zabudowy, to oczywiście więcej. Prowadzone są również hydrogeologiczne badania gruntu, mające na celu określenie poziomu zwierciadła wody gruntowej oraz innych przydatnych informacji dotyczących wód podziemnych.

Badanie gruntu uwzględnia również pobór (zgodnie z normą) próbek do dalszych analiz w laboratorium. Opisywane są tam właściwości fizyko-chemiczne oraz mechaniczne gruntów, takie jak np. spoistość, plastyczność, porowatość czy wilgotność. Grunt analizuje się pod kątem wielu parametrów, a następnie przygotowuje się opracowanie geologiczne z opinią na temat warunków do budowy.

Ile kosztuje badanie gruntu pod budowę?

Badanie gruntu prowadzone jest przez firmy prywatne, nie ma więc ogólnego taryfikatora usług. Z reguły cena za usługi geologiczne, czyli badania i opracowanie to około 800 – 1 200 zł za jeden odwiert. Czy warto? Biorąc pod uwagę straty, jakie niesie za sobą np. pękanie ścian, osuwanie się budynku lub zalewanie piwnicy, początkowa inwestycja w badania gruntu wydaje się rozwiązaniem nie tylko rozsądnym, ale także ekonomicznym.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag ochrona środowiskatag ekologia
To warto przeczytaćRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: