Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Plagiat online - czym grozi kopiowanie czyjejś pracy dyplomowej?

01-08-2022, 08:56

By móc tytułować się „magistrem” należy skończyć odpowiednie studia oraz napisać i obronić pracę dyplomową. Ta z kolei musi być w 100-proc. dziełem osoby, która do jej obrony podchodzi. Co w przeciwnym razie? O tym w poniższym tekście.

Plagiat online – czym grozi kopiowanie czyjejś pracy dyplomowej?

Każde studia, niezależnie od wybranego kierunku oraz uczelni, wyglądają bardzo podobnie. Zaczynają się od złożenia odpowiednich dokumentów, otrzymania legitymacji studenckiej i lat (z reguły 3 lub 5) nauki. Po zdaniu wszystkich egzaminów, otrzymaniu zaliczenia z każdego przedmiotu i napisaniu pracy dyplomowej można przystąpić do jej obrony. To najważniejszy etap studiów, bez którego ich ukończenie jest niemożliwe. Zanim jednak nadejdzie dzień obrony, praca musi zostać sprawdzona przez promotora oraz system antyplagiatowy. Jak on działa? Czy odrzuca wszystkie prace? Czym grozi popełnienie plagiatu? Odpowiedzi udzielamy poniżej.

Jak działa system antyplagiatowy?

Na początek uspokajamy – system anyplagiatowy nie ma na celu zaprzepaszczenia pięciu lat studiów i zniszczenia dopiero co rozpoczętej kariery naukowej. Wręcz przeciwnie – antyplagiat ma na celu oddzielenie uczciwych studentów, którzy rzetelnie pracowali nad swoją pracą od tych, którzy przy pisaniu tzw. dyplomówki posiłkowali się dokonaniami innych w niedozwolony sposób. Jaki konkretnie? 

JSA czyli Jednolity System Plagiatowy jest to narzędzie, które sprawdza plagiat online. Mówiąc bardziej szczegółowo, analizuje ono, czy w danym tekście zostały użyte elementy zapożyczone z innych materiałów. Oprócz tak oczywistych jak Ogólnopolskie Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych, w którym znajdują się wszystkie prace dyplomowe napisane po 2009 roku, JSA porównuje również prace dyplomowe do informacji zawartych w Internecie, w tym Wikipedii.

Co wykrywa system antyplagiatowy?

Bazy danych do których dostęp ma Jednolity System Plagiatowy wykraczają daleko poza mury uniwersytetów, co sprawia, że nie ma możliwości, by go oszukać. Antyplagiat wykrywa podobieństwa (duplikaty, zapożyczenia), manipulacje (m.in. mikrospacje czy ukryte znaki specjalne) oraz zmiany stylu pracy.

Czym grozi kopiowanie pracy innych?

Wszystkie powyższe dane składają się na współczynnik prawdopodobieństwa, na którym opierają się wszystkie uczelnie, również Uniwersytet Wirtualnej Edukacji. Czym on jest? Mówiąc krótko: to procentowo wyrażany wynik, który określa, na ile nasza praca została napisana samodzielnie. 

Standardowo przyjmuje się trzy progi podobieństwa:

  • do 29% - wskaźnik w normie, praca możliwa do zaakceptowania przez promotora i obrony
  • 30 do 39% - podwyższony wskaźnik, promotor może warunkowo zaakceptować pracę
  • ponad 40% - praca niemożliwa do zaakceptowania.

Z czym dla studenta wiąże się przekroczenie progu 40%? Jeżeli analiza promotora i powtórne sprawdzenie pracy przez program w dalszym ciągu wykaże przekroczenie norm, konieczne będzie przeredagowanie wątpliwych fragmentów lub napisanie ich od nowa. W najgorszym wypadku, gdy nasza praca dyplomowa daleko wykracza poza normy, konieczne będzie napisanie jej raz jeszcze.


Ostatnie artykuły:


fot. Sean Do


fot. Matryx


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031