PIT 2010: Uwaga na e-PIT w trybie testowym

Łukasz Zalewski 22-04-2011, 08:20

Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat, w którym zwraca uwagę na błędy pojawiające się w komercyjnym oprogramowaniu do wysyłania e-PIT i zaleca korzystanie z formularzy interaktywnych lub aplikacji desktopowej ze strony e-deklaracje.gov.pl.

Ministerstwo Finansów przekonuje, że najprostszym sposobem przesyłania zeznań PIT jest wysłanie ich przez internet. W ostatnim czasie resort opublikował jednak komunikat, w którym zwraca uwagę na błędy pojawiające się w komercyjnym oprogramowaniu do wysyłania e-PIT i zaleca korzystanie z formularzy interaktywnych lub aplikacji desktopowej ze strony www.e-deklaracje.gov.pl. Problem polega na tym, że resort udostępnia dwa systemy: testowy i prawidłowy (produkcyjny).

>> czytaj: Ministerstwo Finansów przestrzega przed programami do e-deklaracji

Osoby korzystające z oprogramowania resortowego nie mają opcji wysłania e-PIT do systemu testowego. Podobnie jest z większością programów dostarczanych przez komercyjnych producentów oprogramowania. Podatnicy ci nie mają więc problemów. Kłopot pojawia się, gdy podatnik korzysta z programu, który umożliwia testowe wysłanie e-PIT.

Podatnicy używający niektórych programów komercyjnych mogą wybrać opcję „Test”. Wysyłają więc e-PIT, a potem otrzymują urzędowe potwierdzenie odbioru. Muszą jednak pamiętać, że to tylko test i że jeśli chcą naprawdę złożyć zeznanie przez internet, muszą je wysłać do systemu prawidłowego. Problem pojawia się, gdy podatnik wyśle e-PIT do systemu testowego przez pomyłkę lub niewiedzę i myśli, że wypełnił obowiązek podatkowy. W takiej sytuacji podatnik nie wypełnił swojego obowiązku, ale nie będzie miał takiej świadomości. Podobnie będzie, jeśli e-PIT trafi do systemu testowego z błędem.

Ministerstwo Finansów we wspomnianym komunikacie nie poinformowało bowiem, który z programów powoduje błędy. Podejrzenie padło więc na wszystkich producentów aplikacji do przesyłania e-PIT. Jak wynika z odpowiedzi producentów oprogramowania, podatnicy mogą korzystać z ich programów bez obaw.

Adam Mielcarski, prezes zarządu firmy e-File, zwraca uwagę, że najprostszą możliwością sprawdzenia poprawności złożenia i dostarczenia e-PIT do urzędu skarbowego jest zweryfikowanie jego statusu na stronie Ministerstwa Finansów.

– Pod adresem http://e-deklaracje.mf.gov.pl/files/pdf/UPO_v3-0.pdf należy wpisać numer referencyjny dokumentu elektronicznego, jaki podany jest na potwierdzeniu (UPO) otrzymanym przy wysłaniu e-PIT – stwierdza ekspert.

Więcej w Gazecie Prawnej w artykule pt. Uwaga na e-PIT w trybie testowym

Łukasz Zalewski

gazetaprawna.pl


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930