Perły listy dziedzictwa UNESCO - Finlandia

12-08-2021, 10:57

Ten skandynawski kraj, to nie tylko Laponia, Mikołaj oraz polarne noce i dni. Finlandia także oferuje wiele zabytków i miejsc, które sprawią, że nawet kilkudniowy pobyt sprawi wiele prawdy. Niektóre z nich, umieszczono także na liście UNESCO.

Warto wspomnieć choćby o twierdzy Suomenlinna. Fortyfikacja znajduje się w fińskiej stolicy. By ją zwiedzić, trzeba dostać się do niej za pośrednictwem promu. Wszystko dlatego, że ulokowano ją na sześciu przybrzeżnych wyspach. Zwiedzający mogą podziwiać nie tylko budowlę samą w sobie. W pomieszczeniach należących do Suomenlinny zlokalizowano również kilka muzeów tematycznych, w tym również to historyczne. We wcześniejszych stuleciach twierdza miała głównie zadania obronne względem właśnie stolicy Finlandii. Na znajdujących się wyspach zamieszkuje łącznie kilkaset osób. Budynki twierdzy to więc doskonała okazja zarówno dla fanów dawnych dziejów, jak i militariów, by przyjrzeć się z bliska, jak wyglądały niegdyś budowle obronne, oraz jakim typem uzbrojenia dysponowały załogi tej i podobnych europejskich fortyfikacji. Twierdza zagościła na liście UNESCO w 1991 roku.

W centralnej Finlandii natrafimy z kolei na pochodzącą z XVIII wieku świątynię w Petäjävesi. W luterańskim kościele wyraźnie widać zarówno wpływy istotne zarówno dla architektury renesansowej, jak i gotyckiej. Takie połączenie daje interesujący efekt, który jak widać, znalazł również uznanie wśród członków komisji UNESCO. Warto dodać, że aby wziąć udział w nabożeństwie w świątyni, należy udać się do niej latem. By chronić zabytkowy charakter budowli, zdecydowano o użytkowaniu jej tylko w najcieplejszą porę roku. Uwagę zwiedzających, przykuwa nie tylko wnętrze kościoła. Równie urzekające może być dla wielu samo otoczenie. Niesamowity efekt tworzy tam również jezioro, które znajduje się nieopodal. Oprócz podziwiania walorów architektonicznych wizyta w Petäjävesi to więc również doskonała okazja, by poobcować z naturą. Kościół został wpisany na listę UNESCO w 1994 roku.

Znacznie dłuższą historię niż wspomniany kościół ma z kolei starożytny cmentarz z epoki brązu. Na nekropolię Sammallahdenmäki, bo tak brzmi jej fińska nazwa, składa się kilkadziesiąt nagrobków wykonanych z granitu. Cmentarz znajduje się w mieście Rauma na południu Finlandii. Świadectwo zamierzchłych dziejów naszej planety, wpisano na listę UNESCO w 1999 roku.

Jeśli wybieramy się właśnie do Finlandii, przed wyjazdem warto wymienić walutę na tamtejszą koronę norweską. Szybkim sposobem na to będzie wymiana walut online. Internetowy kantor oferuje wymianę gotówki bez wychodzenia z domu. W kilka chwil wymienimy potrzebną sumę. Dla wygody przesyłka może być dostarczona nie tylko do domu, ale też do wskazanego punktu odbioru. Może nim być najbliższy sklep Żabka lub kiosk Ruchu. Gotówkę można też osobiście odebrać w kantorze.

Więcej na temat innowacyjnej funkcji kantoru online dowiesz się tutaj.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. geralt


Tematy pokrewne:  

tag UNESCOtag nowptag nolstag Finlandia

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.