Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ten skandynawski kraj, to nie tylko Laponia, Mikołaj oraz polarne noce i dni. Finlandia także oferuje wiele zabytków i miejsc, które sprawią, że nawet kilkudniowy pobyt sprawi wiele prawdy. Niektóre z nich, umieszczono także na liście UNESCO.

Warto wspomnieć choćby o twierdzy Suomenlinna. Fortyfikacja znajduje się w fińskiej stolicy. By ją zwiedzić, trzeba dostać się do niej za pośrednictwem promu. Wszystko dlatego, że ulokowano ją na sześciu przybrzeżnych wyspach. Zwiedzający mogą podziwiać nie tylko budowlę samą w sobie. W pomieszczeniach należących do Suomenlinny zlokalizowano również kilka muzeów tematycznych, w tym również to historyczne. We wcześniejszych stuleciach twierdza miała głównie zadania obronne względem właśnie stolicy Finlandii. Na znajdujących się wyspach zamieszkuje łącznie kilkaset osób. Budynki twierdzy to więc doskonała okazja zarówno dla fanów dawnych dziejów, jak i militariów, by przyjrzeć się z bliska, jak wyglądały niegdyś budowle obronne, oraz jakim typem uzbrojenia dysponowały załogi tej i podobnych europejskich fortyfikacji. Twierdza zagościła na liście UNESCO w 1991 roku.

W centralnej Finlandii natrafimy z kolei na pochodzącą z XVIII wieku świątynię w Petäjävesi. W luterańskim kościele wyraźnie widać zarówno wpływy istotne zarówno dla architektury renesansowej, jak i gotyckiej. Takie połączenie daje interesujący efekt, który jak widać, znalazł również uznanie wśród członków komisji UNESCO. Warto dodać, że aby wziąć udział w nabożeństwie w świątyni, należy udać się do niej latem. By chronić zabytkowy charakter budowli, zdecydowano o użytkowaniu jej tylko w najcieplejszą porę roku. Uwagę zwiedzających, przykuwa nie tylko wnętrze kościoła. Równie urzekające może być dla wielu samo otoczenie. Niesamowity efekt tworzy tam również jezioro, które znajduje się nieopodal. Oprócz podziwiania walorów architektonicznych wizyta w Petäjävesi to więc również doskonała okazja, by poobcować z naturą. Kościół został wpisany na listę UNESCO w 1994 roku.

Znacznie dłuższą historię niż wspomniany kościół ma z kolei starożytny cmentarz z epoki brązu. Na nekropolię Sammallahdenmäki, bo tak brzmi jej fińska nazwa, składa się kilkadziesiąt nagrobków wykonanych z granitu. Cmentarz znajduje się w mieście Rauma na południu Finlandii. Świadectwo zamierzchłych dziejów naszej planety, wpisano na listę UNESCO w 1999 roku.

Jeśli wybieramy się właśnie do Finlandii, przed wyjazdem warto wymienić walutę na tamtejszą koronę norweską. Szybkim sposobem na to będzie wymiana walut online. Internetowy kantor oferuje wymianę gotówki bez wychodzenia z domu. W kilka chwil wymienimy potrzebną sumę. Dla wygody przesyłka może być dostarczona nie tylko do domu, ale też do wskazanego punktu odbioru. Może nim być najbliższy sklep Żabka lub kiosk Ruchu. Gotówkę można też osobiście odebrać w kantorze.

Więcej na temat innowacyjnej funkcji kantoru online dowiesz się tutaj.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag UNESCOtag nowptag nolstag Finlandia