Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

W dzisiejszych czasach jak się okazuje istnieje możliwość korzystania z energii elektrycznej całkowicie za darmo. Wystarczy bowiem zdecydować się na instalację fotowoltaiczną. Jej zasada działania jest bardzo prosta. Wystarczy w dobrze nasłonecznionym miejscu zainstalować panele fotowoltaiczne, które zbudowane są między innymi z półprzewodników. Pozwalają one na zamianę energii słonecznej na prąd stały. Zamontowany w domu inwerter zmienia dostarczony prąd stały na prąd zmienny, który dostosowany jest do urządzeń elektrycznych w naszych domach. Dodatkową zaletą instalacji fotowoltaicznych jest możliwość dofinansowania budowy instalacji przez nasz rząd. Dzięki temu możemy otrzymać zwrot poniesionych kosztów w wysokości średnio około 20 procent kwoty instalacji.

Panele fotowoltaiczne dofinansowanie – środki z programu Mój Prąd

W programie rządowym mój prąd istnieje możliwość otrzymania dofinansowania w wysokości 5 tysięcy złotych. Dotacja obejmuje każdą mikro instalację, czyli przydomowe źródło energii elektrycznej odnawialnej, która pokrywa zapotrzebowanie własne danego gospodarstwa domowego. Ważne jest, że jej moc musi znaleźć się w zakresie od 2 do 10 kW.Co ważne jak podało ministerstwo finansów z otrzymanej dotacji nie będzie trzeba płacić podatku dochodowego – PIT.

fotowoltaiczne dofinansowanie – jak złożyć wniosek ?

W programie mój prąd możemy złożyć wniosek na trzy sposoby:1. On-line za pomocą formularza na stronie rządowej2. W formie papierowej i złożyć osobiście3. W formie papierowej i przesłać pocztąSkładanie wniosku przez Internet jest najprostszą metodą, która dodatkowo oszczędza nasz czas, ponieważ nie musimy jeździć do urzędów i stać w długich kolejkach. W celu złożenia wniosku należy posiadać jedynie profil zaufany lub e-dowód, dzięki którym będziemy mogli potwierdzić naszą tożsamość.W celu poprawnego złożenia wniosku przez Internet należy dołączyć do niego kilka załączników takich jak:1. Kopia faktury za montaż instalacji fotowoltaicznej. Będzie więc to dowód na to, że taką instalację w swoim gospodarstwie domowym posiadamy2. Dowód opłacenia faktury za instalację fotowoltaiczną3. Zaświadczenie OSD. Jest to potwierdzenie, że nasza instalacja została podłączona do sieci energetycznej4. Podpisana klauzula informacyjna związana z przepisami RODOW przypadku, kiedy zdecydujemy się na wersję papierową warto zwrócić uwagę na fakt, że musi on być wypełniony czarnym lub niebieskim długopisem, a nasze pismo powinno składać się wyłącznie z drukowanych liter. Nie zastosowanie się do tej zasady może skutkować odrzuceniem wniosku. Można go złożyć osobiście lub wysłać poczta na właściwy adres.Jeżeli chcemy, aby nasz wniosek złożony w formie papierowej i wysłany pocztą, został przyjęty należy do niego dołączyć następujące dokumenty :1. Oryginał wypełnionego kompletnie wniosku o dofinansowanie. Ważna jest, aby na końcu nie zapomnieć o własno ręcznym podpisie, bowiem bez niego wniosek będzie odrzucony.2. Kopię faktury, którą otrzymaliśmy od firmy wykonywującej instalację fotowoltaiczną3. Kopię potwierdzenia zapłaty za instalację fotowoltaiczną – może być to potwierdzenie przelewu z banku lub podpisany dokument przez instalatora potwierdzający zapłatę gotówką4. Podbite przez zakład energetyczny zaświadczenie OSD o przyłączeniu naszej instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej5. Oryginał przepisów RODO własnoręcznie podpisany

Panele fotowoltaiczne dofinansowanie z programu Agroenergia

Jak się okazuje nie tylko za pomocą programu mój prąd, możemy otrzymać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej. W naszym kraju istnieje również program Agroenergia, który skierowany jest głównie do rolników. W tym przypadku nie ma wymogu posiadania domu jednorodzinnego, wystarczy bowiem posiadać gospodarstwo rolne, które wykazuje zapotrzebowanie na energię elektryczną. Celem programu bowiem jest ograniczenie skutków zanieczyszczenia środowiska przez prowadzenie gospodarstwa rolnego. Dofinansowanie w tym programie jest bardzo atrakcyjne. W przypadku mocy instalacji między 10kW a 30 kW, można otrzymać do 15 tysięcy złotych zwrotu kosztów, a w przypadku mocy instalacji między 30kW a 50 kW do 25 tysięcy złotych zwrotu poniesionych kosztów.

Panele fotowoltaiczne dofinansowanie z programu czyste powietrze

Dotację można otrzymać również w programie czyste powietrze, ponieważ w tym roku objęte programem zostały instalacje fotowoltaiczne. Zwrot kosztów jest taki sam jak w przypadku programu mój prąd, czyli wynoszą do 5 tysięcy złotych lub 50 procent poniesionych kosztów instalacji. W nowej edycji programu zostały wprowadzone pewne ważne zmiany. Po pierwsze o dotację mogą się starać osoby, których roczny dochód nie przekracza 100 tysięcy. Wnioski o dotację można składać przez Internet lub w wersji papierowej wysłać pocztą albo złożyć osobiście w urzędzie. Czas rozpatrzenia został skrócony z 90 dni do 30 dni.

Jeśli interesują Cię panele fotowoltaiczne dofinansowanie to najlepszy moment, aby zainstalować własną elektrownię słoneczną, oszczędzając przy tym sporo pieniędzy, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego oraz polepszenia jakości otaczającego nas powietrza.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Freepik









Tematy pokrewne:  

tag panele fotowoltaiczne