Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Panele fotowoltaiczne - co warto wiedzieć, zanim się zdecydujesz

16-06-2021, 12:40

Panele fotowoltaiczne to element rosnącej mody na ekologiczne rozwiązania. Pozwalają na wytworzenie energii elektrycznej z tak zwanych odnawialnych źródeł energii, w tym przypadku konkretnie z energii słonecznej.

Obok ekologii to także rozwiązanie ekonomiczne, ponieważ pozwala zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd. Wadą takiego rozwiązania jest za to konieczność wyłożenia większej kwoty na początku – aby zakupić i zamontować panele fotowoltaiczne. Zobacz, co warto wiedzieć o tym systemie, zanim zdecydujesz się na jego zakup.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Na panele fotowoltaiczne składają się ogniwa fotowoltaiczne. Te zaś zbudowane są z krzemu, który jest półprzewodnikiem. Promienie słoneczne padające na ogniwa fotowoltaiczne wybijają z nich elektrony, ten ruch – za sprawą odpowiednich urządzeń znajdujących się w panelach – zostaje zamieniony w prąd.

Cały system to nie tylko panele fotowoltaiczne, ale również inwerter, nazywany czasem sercem systemu fotowoltaicznego. Głównym zadaniem inwertera jest zamiana wytwarzanego w ogniwach prądu stałego na prąd zmienny – czyli taki, z jakiego korzystamy w naszych domach do zasilania rozmaitych urządzeń. Oprócz tego inwerter monitoruje pracę systemu, a w razie wykrycia nieprawidłowości, odłącza go dla bezpieczeństwa.

Jak dzielą się panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne – co warto wiedzieć, zanim się zdecydujesz

W zasadzie nie same panele, ale systemy fotowoltaiczne podzielić można na dwa typy: off-grid i on-grid albo zamknięty i otwarty.

System off-grid to układ zamknięty, który zawiera nie tylko panele fotowoltaiczne i inwerter, ale także akumulator (akumulatory) magazynujący energię. W takim systemie wytwarzana energia jest albo wykorzystywana na bieżące potrzeby zasilania urządzeń elektrycznych albo (jej nadwyżka) trafia do akumulatora i może być wykorzystana później, np. w nocy lub przy większym zapotrzebowaniu na prąd.

System on-grid z kolei jest układem otwartym, w którego skład nie wchodzą akumulatory, a nadwyżka wyprodukowanej energii odprowadzana jest do sieci elektroenergetycznej danego operatora, z którą system jest połączony. W zamian za to otrzymujemy bonifikatę na prąd czerpany od operatora.

Systemy off-grid są droższe, ponieważ zapłacić musimy dodatkowo za akumulatory i ich montaż.

Panele fotowoltaiczne i ich wydajność

Panele fotowoltaiczne mogą mieć różną wydajność, na którą wpływają rozmaite czynniki. Oczywiście jednym z podstawowych jest jakość samych paneli, jak i całej instalacji, dlatego nie warto oszczędzać na materiałach i fachowcach, bo w dłuższej perspektywie może się to nie opłacić. Poza tym jednak na wydajność systemu fotowoltaicznego wpływają następujące czynniki:

  • pochylenie dachu – chociaż panele fotowoltaiczne mogą być montowane także na dachach płaskich i gruntach przy domu, najlepszą wydajność osiągają panele zamontowane na dachu o nachyleniu 30-35 stopni;
  • ustawienie instalacji względem stron świata – najlepiej, jeśli pochyły dach zorientowany jest na geograficzne południe;
  • wiek paneli – z czasem panele fotowoltaiczne stają się mniej wydajne, choć nie jest to wielki spadek - po 10 latach mogą stracić około 10% pierwotnej mocy;
  • zacienienie – dotyczy ono zarówno elementów znajdujących się poza budynkiem (drzew, innych budynków), jak i na dachu (kominy, anteny) – wszystko, co rzuca cień na panele fotowoltaiczne, osłabia ich wydajność.

Oczywiście czynniki te wpływają na poprawę lub osłabienie działania instalacji o kilka procent, panele fotowoltaiczne będą działały nawet po 10 latach na prostym, zacienionym dachu, taka instalacja nadal pozwoli obniżyć rachunki za prąd itd. Po prostu skala oszczędności będzie niższa niż przy optymalnej instalacji.

Warto też rozprawić się z popularnym mitem, że panele fotowoltaiczne działają tylko przy słonecznej pogodzie. To nieprawda, przynajmniej nie przy obecnych technologiach wykorzystywanych w systemach fotowoltaicznych. Panele działać będą przy każdej pogodzie, od wschodu do zachodu słońca. Intensywność nasłonecznienia będzie jednak wpływała na wydajność ich pracy.

Ostatnie artykuły:


fot. CICfot. Tavex
fot. ann_zima