Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Oto pierwszy tablet z Ubuntu. Czy "prawdziwa konwergencja" chwyci?

05-02-2016, 11:52

Pierwszy tablet z Ubuntu został zaprezentowany przez firmę Canonical. Firma przekonuje, że to nowa jakość w konwergencji różnych urządzeń, ale czy konsumenci i inni producenci to dostrzegą?

robot sprzątający

reklama


  • Pierwszy tablet z Ubuntu to Aquaris M10 Ubuntu Edition.
  • Urządzenie oferuje pełny zakres aplikacji znanych z komputerów biurkowych. 
  • Canonical przekonuje, że jako pierwsza udostępnia prawdziwą konwergencję urządzeń.

Wczoraj firma Canonical rozwijająca system Ubuntu poinformowała o pierwszym na świecie tablecie z systemem Ubuntu. Zgodnie z oczekiwaniami jest to Aquaris M10 Ubuntu Edition firmy BQ.

To jest prawdziwa konwergencja?

Firma Canonical stwierdziła, że teraz jest jedyną platformą, która działa na PC-tach oraz na całkowicie dotykowych urządzeniach mobilnych. Zdaniem firmy stwarza to możliwość wprowadzenia "prawdziwej konwergencji urządzeń". 

- To nie jest interfejs telefonu rozciągnięty do rozmiarów desktopa (...) Również w kwestii aplikacji mamy coś, czego żaden system operacyjny nie może dostarczyć - jeden wizualny framework i zestaw narzędzi dla aplikacji działających na każdym typie urządzenia Ubuntu - mówiła Jane Silber, CEO Canonical. 

Zaprezentowany tablet posiada:

  • Ekran 10,1 cali; 
  • procesor MediaTek Quad Core MT8163A, 1,5 GHz;
  • 2 GB RAM i 16 GB pamięci;
  • slot na kartę MicroSD;
  • kamerę 12 MP;
  • micro HDMI;
  • wymiary 246 x 171 x 8.2mm i wagę 470g.

Tablet z Ubuntu

Na razie nie podano informacji o dostępności i cenie tabletu. Osoby zainteresowane mogą zarejestrować adres e-mail, aby uzyskać informacje gdy urządzenie będzie dostępne. 

Prezentując ten tablet firma Canonical obiecuje bezproblemowy multitasking i pełny zakres aplikacji znanych z komputerów desktopowych. Rzeczy znane z komputera PC można mieć od razu dostępne na tablecie. Firma uważa też, że inni producenci urządzeń mogliby sporo zyskać dzięki Ubuntu. Dzięki temu zrobiliby oni coś naprawdę innowacyjnego, co wybiega poza udostępnianie "prawie identycznych płyt ze szkła". 

Udostępnienie tabletu z Ubuntu niewątpliwie zainteresuje fanów Linuksa. Jest wydarzeniem ciekawym, choć w tej chwili trudno uwierzyć by Ubuntu na urządzeniach mobilnych mógł zawojować rynek. 

Mobilne próby Ubuntu

Już trzy lata temu firma Canonical przedstawiła mobilny system Ubuntu for phones, a krótko potem zaprezentowała wersję dla tabletów. Potem - w lipcu 2013 roku - przedstawiono projekt zaawansowanego smartfona Edge z Ubuntu i Androidem na pokładzie. W serwisie Indiegogo internauci dali 12,8 mln dolarów na ten projekt, ale niestety było to mniej niż kwota wymagana do zrealizowania projektu.

W roku 2014 zapowiedziano wprowadzenie na rynek smartfonów z Ubuntu od firm BQ i Meizu. Obecnie dostępne są urządzenia BQ (Aquaris E5 HD oraz Aquaris E4.5) i możecie się z nimi zapoznać na stronie Ubuntu.

Komentatorzy od dawna narzekają, że Canonical nie współpracuje z czołowymi firmami jak np. Samsung. W przeszłości założyciel Canonical Mark Shuttleworth tłumaczył, że lepiej współpracować z firnami, dla których Ubuntu będzie "znaczącą częścią ich opowieści". Poza tym Ubuntu nigdy nie chciał być prawdziwie mobilny. Mark Shuttleworth zawsze widział go jako system do wykonywania bardziej złożonych zadań, który bardziej przeniesie biurko na urządzenie mobilne niż sam stanie się prawdziwie mobilny. Wyrazem tej idei był również interesujący projekt Ubuntu dla Androida

Obecnie urządzenia hybrydowe łączące cechy tabletu i PC-ta zdają się wzbudzać większe zainteresowanie. Trudno powiedzieć, czy może to pobudzić zainteresowanie Ubuntu. Z pewnością jest dobrze, jeśli taka alternatywa w ogóle istnieje, nawet jeśli obecnie nie kształtuje ona rynkowych trendów. 


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:







fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik