Telefony z Ubuntu będą w tym roku, od dwóch producentów

20-02-2014, 14:06

Firma Canonical stojąca za dystrybucją Ubuntu podpisała umowy z dwoma producentami urządzeń mobilnych. Nadchodzą smartfony z popularną dystrybucją Linuksa.

Na początku ubiegłego roku firma Canonical zaprezentowała Ubuntu dla smartfonów. System wywołał dość duże zainteresowanie, ale przez długi czas nie mówiono nic o producencie sprzętu, który mógłby dostarczyć smartfony.

Smartfony z Ubuntu już w tym roku

Wczoraj firma Canonical ogłosiła, że podpisała porozumienia z dwoma producentami urządzeń - hiszpańskim bq oraz chińskim Meizu. Współpraca ma doprowadzić do wydawania pierwszych urządzeń mobilnych z Ubuntu w roku 2014. Te smartfony mają być dostępne w sprzedaży online od bq, Meizu oraz na stronie Ubuntu.com.

Zarówno bq jak i Meizu są producentami mniej znanymi. Hiszpański bq koncentruje się na Europie i zajmuje się również takimi dziedzinami jak robotyka i drukowanie 3D. Meizu do tej pory działał w Chinach, Hong Kongu, Izraelu i Rosji. Obie firmy skupiają się na smartfonach ze średniej lub wyższej półki. Założyciel Canonical Mark Shuttleworth stwierdził, że firma chciała znaleźć takich partnerów, dla których ta współpraca będzie "znaczącą częścią ich opowieści".

Wsparcie operatorów już jest

Co ważne, Ubuntu już wcześniej uzyskał wsparcie operatorów sieci komórkowych m.in. Deutsche Telekom, Portugal Telecom, SK Telecom i in. Zaangażowanie z ich strony jest naturalne, bo smartfony napędzają ruch w sieci, a więc im tańsze i bardziej dostępne będą, tym lepiej dla operatorów. Grupa operatorów wspierająca Ubuntu na starcie miała 8 członków, teraz ma ich 16.

Sonda
Byłbyś gotów kupić smartfona z systemem Ubuntu?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Mobilny Ubuntu z pewnością może być ciekawym rywalem dla Androida oraz iOS. Można odnieść wrażenie, że ludzie nie przywiązują się emocjonalnie do wszędobylskiego Androida, więc na rynku może być miejsce dla jeszcze jednego gracza.

Warto przypomnieć, że wcześniej firma Canonical próbowała wydać wysokiej klasy urządzenie z Ubuntu dzięki crowdfundingowi. Zebrano "tylko" 12,8 mln dolarów, podczas gdy firma liczyła na 32 mln. Można to uznać za porażkę, ale przy okazji zbiórki wypromowano ideę Ubuntu na telefonie i udało się zdobyć dowód na to, że wiele osób wyłoży swoje pieniądze na taką nowinkę.

Poniżej, w ramach przypomnienia, film prezentujący Ubuntu dla telefonów.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy