Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ubuntu dla Androida nie umarł, ale żywy też nie jest

02-05-2014, 14:09

Ubuntu dla Androida? To miał być obiecujący produkt, zapowiedziany jeszcze w 2012 roku. Pojawiły się informacje o jego śmierci, choć oficjalnie projekt jeszcze ma szansę na odżycie.

W lutym 2012 Dziennik Internautów pisał o Ubuntu dla Androida. Miał to być produkt umożliwiający korzystanie z interfejsu Ubuntu na telefonie z Androidem umieszczonym w stacji dokującej. Ubuntu dla Androida nie jest zatem osobnym systemem, ale dodatkowym środowiskiem pracy, które miało umożliwiać dostęp do pełnego przeglądania internetu, ujednoliconych kontaktów, odtwarzacza mediów z Ubuntu itd.

Obrazek poniżej oraz film pod tym tekstem wyjaśniają ideę produktu Ubuntu for Android (inaczej U4A).

zdjęcie

U4A żyje, ale się nie rozwija

Co się stało z tym projektem? Długo nic o nim nie mówiono, ale wreszcie temat został poruszony w serwisie Launchpad.net, w ramach zgłoszenia błędu. Matthew Paul Thomas z firmy Canonical oświadczył, że Ubuntu for Android miał być koniecznie wprowadzonym produktem, ale najwyraźniej nie jest już rozwijany i poświęconą mu stronę należałoby zamknąć.

Wpis przedstawiciela Canonical nie jest już dostępny. Sprawę drążył jednak serwis Android Aauthority, który uzyskał komentarz od firmy Canonical. Serwis dowiedział się, że firma nadal uważa Ubuntu dla Androida za świetną koncepcję, ale żeby pchnąć rozwój produktu do przodu, byłby potrzebny jakiś partner. Firma nie prowadzi teraz rozmów z konkretnym partnerem, jest jednak na coś takiego ciągle otwarta.

Sonda
Czy wstrzymanie rozwoju U4A jest błędem Canonical?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Canonical zaznaczyła też, że skupia się obecnie na systemie Ubuntu dla telefonów i to również sprawiło, że rozwój Ubuntu dla Androida stanął w miejscu. W tym miejscu warto przypomnieć, że Ubuntu na smartfonach ma się pojawić w tym roku, a ceny urządzeń z tym systemem mają wynosić od 200 do 400 dolarów.

Podsumowując, Ubuntu dla Androida nie jest chyba całkiem martwy, ale trudno ten projekt nazwać całkiem żywym. Przeszedł on w coś w rodzaju wersji przetrwalnikowej. Zamknięcie go w przyszłości z pewnością nie jest wykluczone. Firma Canonical robiła ostatnio porządki w swoich projektach i wówczas zamknięta została usługa Ubuntu One.

Poniżej film przypominający ideę U4A.
Ostatnie artykuły:


fot. Sean Do


fot. Matryx« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031