Oświetlenie awaryjne dzieli się na zastępcze i ewakuacyjne. Pierwszy rodzaj instalowany jest wszędzie tam, gdzie w przypadku braku dostawy prądu może dojść do poważnego zagrożenia zdrowia lub życia osób przebywających w budynku. Sprawdza się też w miejscach, w których przerwanie wykonywanych prac jest wysoce niepożądane. Awaryjne oświetlenie ewakuacyjne pozostaje natomiast wymagane w budynkach użyteczności publicznej, w ciągach komunikacyjnych obiektów wielorodzinnych czy biurowcach, aby w razie wystąpienia np. pożaru umożliwić bezpieczne dotarcie do wyjścia.
fot. Pixabay
Oświetlenie ewakuacyjne stanowi kluczowy element przestrzegania zasad bezpieczeństwa w różnego rodzaju obiektach, natychmiastowo wskazując osobom przebywającym wewnątrz trasę, którą powinny przebyć, aby szybko wydostać się na zewnątrz. Należy umieszczać je w doskonale widocznych miejscach, przede wszystkim tam, gdzie następuje np. rozwidlenie korytarza albo możliwość skorzystania ze schodów. Wskazuje ono też wszystkie drzwi wyjściowe z budynku.
Zadanie drugiego typu oświetlenia awaryjnego, a więc zastępczego, jest zaś nieco inne. Umożliwia ono np. bezpieczne dokończenie wykonywanych czynności, które nie mogą zostać przerwane nawet w przypadku awarii prądu. Oprawy oświetleniowe tego rodzaju są więc nieodzowne chociażby w placówkach medycznych albo wielu wyspecjalizowanych zakładach przemysłowych używających materiałów niebezpiecznych.
Wszystkie znaki ewakuacyjne w budynkach muszą być odpowiednio podświetlone. Regulują to normy i ustawy, które nakładają też na zarządców obiektów obowiązek konserwacji oraz serwisowania instalacji awaryjnej. Co więcej, każde oznakowanie czy oprawa muszą być zamontowane zgodnie z dokładnymi wytycznymi dotyczącymi wysokości, a także odległości od podłoża. Oświetlenie znaków ewakuacyjnych jest również jednym z elementów zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Z założenia oświetlenie awaryjne, zarówno ewakuacyjne, jak i zapasowe, ma zadziałać, gdy główne źródło dopływu prądu zostanie odcięte. Z tego powodu niezbędna jest instalacja niezawodnego zasilania zewnętrznego. Według ustalonych norm oświetlenie awaryjne powinno wytrzymać minimum jedną godzinę od momentu wystąpienia zaniku zasilania oświetlenia podstawowego.
Poza niezawodnością działania zewnętrznego źródła zasilania(akumulatory), odpowiednim rozmieszczeniem źródeł światła, a także ich wykonaniem zgodnym z obowiązującymi normami konieczne jest również zadbanie o to, by oprawy oświetlenia awaryjnego LED cechowały się znakomitą jakością produkcji. Muszą one bowiem spełniać swoje zadanie nierzadko w szczególnie wymagających warunkach – od ich trwałości zależy zaś bezpieczeństwo, a tym samym ludzkie zdrowie i życie. Trzeba zatem dopilnować ich nienagannego stanu technicznego już od momentu montażu.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*