Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Osobowość borderline - dlaczego częściej diagnozowana jest u kobiet?

16-11-2022, 09:52

Typem borderline (BPD – borderline personality disorder) określa się osoby o bardzo chwiejnych nastrojach. Warto jednak wiedzieć, kiedy ta impulsywność wymaga interwencji. Osobowość borderline diagnozowana jest u około 1-2% populacji, z czego 75% to kobiety. Z czego wynika ta dysproporcja i jak rozpoznać, czy bliska Ci osoba wymaga wsparcia psychoterapeuty? Wyjaśniamy.

Jak objawia się borderline?

Istnieje kilka zachowań, które wskazują na to, że bliska Ci osoba może należeć do grona broderline. Szczególnie widoczne jest to w związkach. Jeśli Wasza relacja przypomina rollercoaster, a druga połówka miesza w niej miłość z nienawiścią w równych proporcjach, należy interpretować to jako czerwoną lampkę. Okazuje się bowiem, że rzucająca talerzami w przypływie gniewu partnerka nie wykazuje latynoskiego temperamentu, lecz przejawia osobowość borderline. Charakterystyczny dla tych osobowości jest również sam początek relacji. Jest on bardzo intensywny, po jakimś czasie zdrowy partner może poczuć przesyt tą bliskością i wyłącznością, co przez osobę z borderline zostanie zinterpretowane jako odrzucenie i próba odejścia. Warto bowiem podkreślić, że strach przed opuszczeniem jest tak skrajny, że zwykła chęć wyjścia ze znajomymi do baru sprawi, że osoba z borderline gotowa jest błagać, płakać i zamykać drzwi, aby tylko ukochany nie mógł wyjść. Kluczowe jest tu bowiem poczucie pustki, które odczuwają osoby z borderline. Wszelkie próby okaleczanie się, częste zmiany pracy, czy grona znajomych to właśnie próba wypełnienia tej pustki. Charakterystyczne jest to, że relacje romantyczne trwają stosunkowo krótko. Aby stworzyć szczęśliwy i długi związek, pomocna będzie na pewno psychoterapia w Warszawie. Konieczne jest bowiem nauczenie pacjenta, że nie wszystko powinno być oceniane w kategoriach czarne-białe, dobre-złe. Psychoterapeuci wykorzystując terapię poznawczo-behawioralną, nauczą również swoich podopiecznych, jak zapanować nad sobą, aby nie wybuchnąć gniewem lub nie dopuścić się agresywnych zachowań.

Czy osobowość borderline dotyczy głównie kobiet?

Prawdą jest, że borderline częściej diagnozowany jest u kobiet. Czy jednak oznacza to, że to one genetycznie przejawiają większe skłonności do skrajnych zachowań? Należy podkreślić, że diagnoza możliwa jest dopiero, gdy pacjent sam zdecyduje udać się po pomoc. Podczas gdy kobieta uciekająca się do agresji i wybuchów gniewu uważana jest za coś nienaturalnego, co wymaga zdiagnozowania, o tyle gwałtowny mężczyzna, który często zmienia partnerki uważany jest za typowego samca alfa. Oznacza to, że dysproporcja płciowa w zdiagnozowanych przypadkach wynika nie z rzeczywistych skłonności do przejawiania osobowości borderline, lecz uwarunkowana jest kulturowo.

Osobowość borderline – dlaczego częściej diagnozowana jest u kobiet?

Fot. Unsplash

Źródło: Publikacja partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. Freepik