Oprogramowanie szpiegujące coraz bardziej popularne

04-10-2019, 09:11

Coraz więcej osób staje się celem komercyjnego oprogramowania do tzw. szpiegostwa domowego - stalkware. Według badań firmy Kaspersky zagrożeń jest o 35% w porównaniu z analogicznym okresem w 2018 r. Pojawia się także coraz więcej wariantów takiego oprogramowania.

Zadaniem aplikacji typu stalkerware jest wtargnięcie w cudzą sferę prywatną. Umożliwiają one dostęp do cudzych wiadomości, zdjęć, kont na portalach społecznościowych, danych geolokalizacyjnych oraz nagrań audio lub z kamery (w niektórych przypadkach możliwa jest inwigilacja w czasie rzeczywistym). W przeciwieństwie do legalnych aplikacji kontroli rodzicielskiej programy te działają w sposób ukryty w tle, bez wiedzy czy zgody ofiary. Często promowane są jako oprogramowanie umożliwiające szpiegowanie partnerów podejrzewanych o zdradę.

Wedle badań firmy Kaspersky, przez pierwsze osiem miesięcy 2019 r. 37 532 unikatowych użytkowników stanowiło cel co najmniej jednej próby naruszenia ich prywatności przy użyciu oprogramowania stalkerware. To o 35% więcej niż w 2018 r. W przeciwieństwie do większości zagrożeń dla konsumentów oprogramowanie stalkerware jest zwykle wykorzystywane przeciwko konkretnym osobom. Często wymaga ręcznego zainstalowania w telefonie ofiary, a tym samym fizycznego dostępu do jej urządzenia. Pojawiło się też więcej nowych odmian oprogramowania stalkerware - w badanym czasie było ich 380 (290 s 2018 roku). 

Jak podkreślają badacze z firmy Kaspersky, programy chroniące nasze urządzenia są coraz lepiej przygotowane do wykrywania oprogramowania stalkerware.

- Wciąż jednak pozostają pewne kwestie do rozwiązania. Jedną z nich jest stworzenie definicji stalkerware, która będzie powszechnie uznana w branży. Pomogłoby to w lepszym rozróżnianiu takiego oprogramowania od legalnych programów, a tym samym w zapewnieniu użytkownikom lepszej ochrony przed osobami, które chcą naruszyć ich prywatność - powiedział Władimir Kuskow, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

Porady bezpieczeństwa

Eksperci z firmy Kaspersky zalecają następujące działania w celu uchronienia się przed oprogramowaniem stalkerware:

  • Zablokuj w ustawieniach smartfona instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł.
  • Nigdy nie ujawniaj hasła ani kodu do swojego urządzenia, nawet osobie, której ufasz.
  • Nigdy nie przechowuj nieznanych plików lub aplikacji na swoim urządzeniu, ponieważ mogą one spowodować naruszenie Twojej prywatności.
  • Jeśli kończysz związek, zmień wszystkie ustawienia bezpieczeństwa w swoim urządzeniu przenośnym. Były partner lub partnerka może próbować zdobyć Twoje informacje osobiste w celu manipulowania Tobą.
  • Sprawdź listę aplikacji w urządzeniu, aby upewnić się, że bez Twojej zgody nie zostały zainstalowane podejrzane programy.
  • Stosuj niezawodne rozwiązanie zabezpieczające, które poinformuje Cię, jeśli zostaną wykryte komercyjne programy szpiegujące naruszające Twoją prywatność.
  • Jeśli sądzisz, że jesteś ofiarą stalkingu, skontaktuj się z odpowiednią organizacją w celu uzyskania profesjonalnej pomocy.
Źródło

Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930