Opera 10 beta: naprawdę dużo nowości (wideo)

03-06-2009, 10:42

Pierwszą wersję beta przeglądarki Opera 10 udostępniła dziś Opera Software. Jest sporo nowości: kompresja stron dzięki usłudze Opera Turbo, zmiany w interfejsie, sprawdzanie pisowni w 51 językach i wiele innych.

Nowa Opera 10 wprowadza zaprezentowaną wcześniej usługę Opera Turbo. Użytkownik, który np. utknął w zatłoczonym Wi-Fi, może skorzystać z tej technologii kompresji stron internetowych, aby zmniejszyć ilość danych, jakie musi pobrać na komputer. Opera Turbo zwiększa prędkość połączenia od 3 do 4 razy, dając wrażenie dostępu szerokopasmowego przy słabszych parametrach.

O szczegółach dotyczących Opery Turbo na desktopie pisaliśmy w marcu.

Nawet bez tej usługi Opera 10 ma być szybsza na stronach wymagających dużego transferu, takich jak Gmail czy Nasza-Klasa. Według producenta nowa wersja jest szybsza od wersji 9.6 aż o 40%.

Programiści stron internetowych mogą korzystać ze wsparcia Web fontów, kolorów RGBA/HSLA i ulepszeń SVG oraz z odświeżonych funkcjonalności Opera Dragonfly – zintegrowanego zestawu narzędzi dla Web deweloperów.

Co więcej, światowej klasy grafik Jon Hicks dołączył do Opery, by odświeżyć interfejs przeglądarki.

Z początku zamierzaliśmy po prostu odświeżyć parę elementów i skupić się na nowych funkcjonalnościach – mówił Jon Hicks. – Ale z czasem nowe elementy interfejsu stały się tak odbiegające  od wcześniejszych, że postanowiliśmy odnowić całość. Zadowoleni z nowej skórki Opery powinni być przede wszystkim użytkownicy Maca.

Zmieniono m.in. karty. Można zwiększać pasek karty w zupełnie nowy sposób. Rozciągać go lub kliknąć dwa razy, by odsłonić miniatury swoich ulubionych stron w dowolnym rozmiarze.

Funkcja Szybkie Wybieranie (Speed Dial) może być teraz personalizowana. Użytkownicy z dużymi monitorami mogą zwiększyć ilość miniatur do pola 5x5. Można też dodać ulubione zdjęcia i tło.

Klient poczty staje się w Operze standardem, podobnie jak najnowszy czytnik RSS i wsparcie BitTorrent. W Operze 10 można teraz łatwo korzystać z wielu operatorów mailowych, czytników RSS i klientów BitTorrent, zachowując swoje preferencje.

Sprawdzanie pisowni jest już dostępne w 51 językach dzięki użyciu znanego open-sourcowego słownika Hunspell. Opera 10 beta aktualizuje się automatycznie. Można zezwolić na kompletne aktualizacje lub być powiadamianym, kiedy aktualizacje są gotowe.

Klient pocztowy jest także ulepszony dzięki bogatym możliwościom edytowania tekstu – zamieszczaniu obrazków i linków, stylizacji tekstu i pełnemu HTML. Można także po określonym czasie automatycznie kasować swoje e-maile z serwera POP, by utrzymać swoją skrzynkę w czystości.

Nową Operę 10 beta można pobrać z adresu www.opera.com/next. Poniżej zamieszczamy film prezentujący przeglądarkę.


Źródło: Opera Software
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy