Opakowania z tworzyw sztucznych w przemyśle

29-01-2021, 18:55

Tworzywa sztuczne są materiałem najczęściej wybieranym jako opakowania, głównie ze względu na ich szeroką gamę, opłacalność masowej produkcji i trwałość. Aby opakowanie było użyteczne, musi być bezpieczne, czyli solidnie chronić i pozwalać dostarczać nienaruszony produkt od producenta do konsumenta. Dodatkowo musi spełniać wymogi prawne – np. opakowania produktów farmaceutycznych i leków są ściśle regulowane. Podobnie jak wszelkie opakowania z tworzyw sztucznych, które mają kontakt z żywnością.

Opakowania z tworzyw sztucznych mogą spełniać oczekiwania producentów i konsumentów w wielu branżach: tak samo skutecznie chronią delikatny sprzęt, zabawki, kosmetyki czy świeżą żywność. Wbrew obiegowej opinii, mogą być też przyjazne środowisku. Istotne w tym przypadku są rodzaje tworzyw, z których wytwarzane są opakowania oraz jednolitość materiałowa ich konstrukcji, wpływająca pozytywnie na poziom odzysku surowców wtórnych. Wiele opakowań, które nazywamy „plastikowymi” jest wykonanych z tzw. folii twardych (folii sztywnych). Na rynku coraz lepiej radzi sobie folia sztywna BIO-PET, wykonywana całkowicie z surowców wtórnych.

Branże wykorzystujące opakowania z folii sztywnej 

Opakowania z folii twardej wykorzystywane są przez praktycznie każdą branżę. Produkowane są dla branży kosmetycznej, spożywczej, farmaceutycznej oraz zabawkowej i technicznej. Obecnie zdecydowana większość producentów dóbr przemysłowych używa tych folii. Ich ogromną zaletą jest łatwość ich kształtowania (termoformowanie, wtryskiwanie, rozdmuchiwanie) oraz fakt, że są niezwykle lekkie a jednocześnie wytrzymałe. Mocne opakowania na kosmetyki czy zabawki to mniejsze straty podczas transportu, przechowywania i sprzedaży. Dlatego też właśnie producenci stawiają na pudełka plastikowe, blistry, tuby, kasety czy tacki

Od hermetycznych tub po stabilne pojemniki plastikowe z pokrywą - opakowania z tworzyw sztucznych odgrywają kluczową rolę w pakowaniu żywności. Folia sztywna używana jest m.in. jako materiał na tacki na owoce, warzywa, ciastka czy czekoladki. Szczególnie dla cukierników istotne jest to, że folia sztywna idealnie nadaje się do wytłaczania niewielkich szczegółów – to przydatne do wnętrz bombonierek czy pudełek na czekoladki.

Pudełka plastikowe z przegródkami wykorzystywane są także w branży zabawkowej. Ilość przegródek pozwala na umieszczenie niewielkich elementów i części poszczególnych zabawek takich, jak np. pionki gier, mniejsze elementy składowe, oddzielne piloty i wrażliwe części. Poza tym folie mogą być wykorzystywane także do produkowania blistrów czy opakowań na płyty CD. Pudełka na zabawki z przezroczystej folii twardej umożliwiają zaprezentowanie zawartości, co w przypadku tych produktów ma niemałe znaczenie. 

Opakowania na kosmetyki też są często z folii twardych

Niewiele sektorów ceni piękno i funkcjonalność tak samo, jak przemysł kosmetyczny. Od luksusowych kosmetyków wysokiej jakości po niedrogie preparaty do codziennej pielęgnacji ciała; tworzywa sztuczne odgrywają ważną rolę w dostarczaniu tych produktów na rynek. Dawniej delikatne kremy i inne luksusowe produkty były prawie wyłącznie pakowane w szkło i ceramikę. Jednak pojawienie się zaawansowanych technologicznie żywic specjalnych umożliwiło projektantom stosowanie nietypowych kształtów i kolorów oraz mechanizmów. 

Niezależnie od tego, czy są to lśniąco przezroczyste, trwałe pojemniki czy też satynowane, elastyczne tuby, tworzywa sztuczne zapewniają lekkie, trwałe i atrakcyjne rozwiązania w zakresie opakowań na kosmetyki.

Opakowania na kosmetyki wykonywane są z folii sztywnych, gdyż te materiały są odporne na stłuczenia. Tworzywa sztuczne są materiałem wybieranym do produkcji butelek, słoików, pojemników, nakrętek i zamknięć. Elastyczne woreczki i tuby pozwalają na lepsze wykorzystanie produktu, co może zmniejszyć ilość odpadów. Tworzywa sztuczne umożliwiają również innowacje, takie jak kompaktowe opakowanie wielokrotnego użytku, co jest rosnącym trendem konsumenckim. 

Jednym z najczęściej pojawiającym się opakowań w kosmetyce są pudełka z folii z przegródkami, które pozwalają w jednym opakowaniu zmieścić kilka różnych produktów, jednocześnie dbając o dobrą ekspozycję i zabezpieczenie każdego z nich. 

Pakowanie towarów dla zabezpieczenia przed… konsumentem 

Tworzywa sztuczne pomagają dostarczyć do domu więcej produktów przy mniejszym opakowaniu. Opakowania plastikowe są ogólnie lekkie i mocne. To bardzo ważne w dobie dominacji samoobsługi w sklepach z produktami FMCG. Klienci próbują otwierać opakowania, obchodzą się też z nimi nie zawsze ostrożnie przy wstępnym oglądaniu produktu. Dlatego odpowiednie zabezpieczenie pakowanego towaru na wielkie znaczenie w kontekście potencjalnych strat (uszkodzone egzemplarze, uszkodzone opakowania). Opakowania plastikowe pozwalają minimalizować te straty ponieważ przy odpowiednim zaprojektowaniu umożliwiają zapoznanie się z zawartością opakowania bez jego zniszczenia. A jeśli klient postanowi jednak otworzyć pudełko, tubę czy kasetę, wykonanie jej z tworzywa sztucznego zmniejsza ryzyko całkowitego zniszczenia opakowania.

Podsumowanie 

Obecnie, opakowania z folii sztywnej są wciąż bardzo popularne, a jednocześnie coraz bardziej nowoczesne. Postęp technologiczny pozwala na rozszerzenie możliwości obróbki surowców i tworzenia coraz lepszych i ciekawszych opakowań, także w całości z surowców wtórnych.


Następny artykuł » zamknij

Jak uspokoić psa?

Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag tworzywa sztucznetag przemysłtag opakowaniatag nols
To warto przeczytaćfot. elenabsl
fot. ink drop
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: