Oleje maszynowe to powszechnie stosowane środki smarne do maszyn i urządzeń w przemyśle. Dostępnych jest wiele rodzajów olejów, które różnią się od siebie właściwościami, czy konsystencją. Niezwykle ważna jest więc ich znajomość oraz odpowiednie dobranie do danego modelu i marki maszyny. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje olejów maszynowych, jakie jest ich zastosowanie i kto powinien dobrać odpowiedni ich rodzaj do danej maszyny!
1. Oleje maszynowe - krótka charakterystyka
2. Rodzaje olejów maszynowych
3. Dobór oleju do danej maszyny przemysłowej
Jak możesz się domyślać, oleje maszynowe dzielą się na rodzaje i kategorie. Ma to znaczenie przy ich wyborze. Najpierw jednak poznaj krótki opis oleju maszynowego, abyś wiedział o nich jak najwięcej!
Olej maszynowy to nic innego, jak środek smarny do łożysk i innych powierzchni trących, jakie znajdują się w maszynach i urządzeniach przemysłowych. W skład oleju wchodzą mineralne oleje bazowe o lepkości ISO VG 2 do VG 680. Często dodatkami są substancje antykorozyjne i przeciwutleniające. Niejednokrotnie do olejów dodaje się także depresatory i wiskozatory. Wszystko zależy od ich przeznaczenia i wykorzystania. Jeżeli oleje maszynowe to coś, czego aktualnie potrzebujesz do swoich maszyn i urządzeń, postaw na firmę zaopatrującą przemysł w tego rodzaju substancje, która specjalizuje się w tej dziedzinie od lat!
Pierwszym rodzajem są oleje maszynowe L-AN, które otrzymuje się z selektywnie rafinowanych destylatów olejowych, czyli z przeróbki ropy naftowej. Służą do smarowania urządzeń mechanicznych. Stosuje się je w łożyskach tocznych i ślizgowych, prowadnicach, czy przekładniach mechanicznych i wrzecionach. Kolejną grupą olejów są te o oznaczeniu L-AN Z, które wyróżniają się od poprzedniego rodzaju tym, że uzyskuje się je nie tylko z przeróbki ropy naftowej, ale także dodatków obniżających temperaturę krzepnięcia. Smaruje się nimi lekko lub średnio obciążone maszyny i urządzenia przemysłowe. Następnym rodzajem olejów maszynowych są te o oznaczeniu VELOL. Są to oleje niskokrzepnące, zawierają dodatki, które polepszają ich właściwości smarne. Wykorzystuje się je do smarowania szybkoobrotowych elementów maszyn włókienniczych.VELOL RC to kolejne oznaczenie grupy olejów maszynowych, które wyróżniają się na tle poprzednika tym, że pozyskuje się je z głęboko rafinowanego oleju mineralnego i dodatków polepszających. Stosuje się je do smarowania wszystkich rodzajów prowadnic ślizgowych. Piątym rodzajem olejów w tym artykule są te do prowadnic o oznaczeniu RC. Otrzymywane są w ten sam sposób, co poprzedni rodzaj. Również w tym przypadku zastosowaniem są prowadnice ślizgowe.
Do Twojej dyspozycji są także oleje maszynowe natłuszczane MN, obiegowe NP, czy oleje cylindrowe i do osi. Rodzajów jest naprawdę sporo, który powinien zostać przez Ciebie wybrany? Sprawdź kolejny akapit, aby się tego dowiedzieć!
Nie jest to takie proste zadanie. Nawet oleje, które z pozoru mogą być stosowane we wszystkich prowadnicach ślizgowych, podzielone są na kategorie, a to właśnie one determinują możliwość ich zastosowania. Wszystko zależy też od modelu i marki danej maszyny przemysłowej oraz tego, co zaleca producent tego sprzętu. Nie warto decydować się na wybór oleju na własną rękę. Nie tylko nie przyniesie to spodziewanych efektów, ale również może wpłynąć na krótszy okres eksploatacji maszyny, może nawet doprowadzić do jej uszkodzenia. Dlatego dobór odpowiedniego oleju zlecaj profesjonalistom - przykładem może być firma podana w linku powyżej.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Wyklikane, kupione, za(e)płacone! - krótkie omówienie raportu 'Płatności cyfrowe 2020'
|
|
|
|
|
|