Oleje biodegradowalne do pilarek: czy dzięki nim zatrzymamy degradację środowiska?

19-02-2020, 08:07

Wycinki lasów towarzyszą ludziom od zarania dziejów. Drewno jest materiałem budulcowym, który do dzisiaj ma strategiczne znaczenie. Także w Polsce prowadzonych jest wiele wycinek. Niestety, przez wiele lat przymykano oko na istotny problem, związany z ich przebiegiem. Mowa o wyciekach olejów z maszyn leśnych. Dziś nasz rynek stara się promować m.in. biodegradowalne oleje do pilarek Vegatol. Czym są te produkty i w jaki sposób rozwiązują problemy środowiskowe?

Oleje do pilarek: producent eko smarów tłumaczy, w czym tkwi problem...

W przemyśle oleje mineralne to jedne z najpopularniejszych substancji smarnych. O ile w wielu przypadkach ich wyciek może być kontrolowany i neutralizowany, o tyle w przypadku prac w lasach, parkach czy ogrodach, sprawa wygląda zgoła inaczej. W trakcie pracy drwala, oleje do pilarek rozchlapywane są nawet na odległość kilku metrów od miejsca wycinki. Krople oleju do łańcucha trafiają w ten sposób do środowiska naturalnego. Wydawać by się mogło, że to niewielka ilość… jednak w ujęciu całościowym szacuje się, że rocznie w ten sposób na ściółkę leśną trafią zawrotna ilość od 5 do 7 milionów litrów oleju!

pilarka

Oleje ekologiczne do pilarek – pytamy, czym różnią się od olejów mineralnych?

Producent olejów do pilarek coraz częściej oferuje nam dzisiaj rozwiązania EKO. Jak to rozumieć? Czy smar w ogóle może być ekologiczny? Olej do pilarki mineralny nie rozkłada się samoczynnie w środowisku, lecz w nim zostaje. Następnie wraz z wodami powierzchniowymi i podziemnymi migruje, odkładając się z czasem w glebie oraz organizmach żywych. Tkanki miękkie mają zdolność do pochłaniania zawartych w nich metali ciężkich, a węglowodory aromatyczne są powszechnie znane jako kancerogenne. Tak duża ilość olejów do pilarek w naszym ekosystemie jest dla niego zabójcza.

Oleje biodegradowalne do pilarek oparte są na badzie olejów roślinnych. Czas ich samoistnego rozkładu w środowisku naturalnym to około miesiąc. Zatem wyciek oleju do pilarki nie stanowi już takiego zagrożenia. Jego formuła jest mniej niebezpieczna i nie powoduje bioakumulacji. To podstawowa różnica – oleje ekologiczne do pilarek usuwają się ze środowiska, nie migrują. Mają także lepszą gęstość i właściwości adhezyjne, przez co lepiej przylegają do łańcucha i mniej oleju wychlapywanych jest w trakcie pracy.

Oleje biodegradowalne do pilarek Vegatol: celem dobry stan środowiska

Do przykładów polskich firm, które postanowiły postawić na rozwiązania EKO, zaliczyć można markę Vegatol. Firma ta specjalizuje się właśnie w produkcji olejów biodegradowalnych do pilarek oraz innych maszyn leśnych. Ich eko produkty oparte są prawie w całości na olejach roślinnych. W formule znajdziemy również uszlachetniacze, dobrane w taki sposób, aby działać z korzyścią dla pił łańcuchowych (wydłużać żywotność łańcucha i prowadnicy, ograniczać wycieki i częstotliwość uzupełniania).

Mniej wycieków olejów do pilarek to więcej w kieszeni firm odpowiedzialnych za wycieki. Ogranicza to przerwy w pracy, ryzyko uszkodzenia mechanizmu pilarki, wycieku oleju do pilarek w trakcie wymiany lub uzupełniania zbiornika itd.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag pilarkitag ekologiatag środowisko
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: