Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne?

16-05-2020, 07:06

Ogrzewanie podłogowe to najczęściej wybierany system grzewczy w nowo budowanych domach. Montuje się je na całej powierzchni użytkowej domu lub na części, wspierając się ogrzewaniem grzejnikowym. W niniejszym artykule przyjrzymy się dwóm typom ogrzewania podłogowego, a mianowicie wodnej instalacji podłogowej oraz elektrycznej instalacji podłogowej.

Ogrzewanie podłogowe daje równomierne odczucie ciepła w całym pomieszczeniu dzięki dużej powierzchni oddawania ciepła. Dodatkowo podnosi komfort termiczny, ponieważ nie dochodzi do wrażenia zimnej podłogi. Ciepło od dołu unosi się do góry, jednak nie w tak gwałtowny sposób jak przy kaloryferach płytowych. Nasz organizm czuje się bardziej komfortowo przy nieco wyższej temperaturze na wysokości stóp i niższej w okolicach głowy.

ogrzewanie podłogowe

Rodzaje ogrzewania podłogowego:

Istnieją dwa podstawowe rodzaje ogrzewania podłogowego, są to:
- ogrzewanie podłogowe wodne,
- ogrzewanie podłogowe elektryczne.

Każde z nich posiada swoje wady i zalety i będzie odpowiednie do innych zastosowań. Należy pamiętać, że temperatura podłogi powinna być tylko nieznacznie wyższa od temperatury powietrza w pomieszczeniu. Może to być problemem w starszych budynkach. Izolacja ścian i podłogi nie jest w nich tak dobra jak w nowych. Zdarza się, że osiągnięcie komfortowej temperatury w takich warunkach stwarza problemy.

Ogrzewanie podłogowe wodne
Ogrzewanie wodne sprawdzi się na dużych powierzchniach, oraz wszędzie tam gdzie podniesienie posadzki o kilka centymetrów nie będzie stanowiło problemu. Wymaga ono podłączenia do kotła który ogrzeje wodę znajdującą się w obiegu. Wodne ogrzewanie podłogowe sprawdzi się bardzo dobrze w połączeniu z pompą ciepła. Dodatkowo w przeciwieństwie do elektrycznego ogrzewanie podłogowego, budowa ogrzewania wodnego trwa dużo dłużej. Instalacja wymaga wielu elementów dodatkowych jak np. pompy obiegowe czy rozdzielacze i zawory.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne
Ogrzewanie elektryczne jest doskonałym rozwiązaniem do małych powierzchni, jak np. łazienki. Sprawdzi się również tam, gdzie znaczące podniesienie posadzki nie jest możliwe, ponieważ zajmuje mniej miejsca od ogrzewania wodnego. Jego ułożenie jest proste, ponieważ nie wymaga ono podłączenia do źródła podgrzewającego czynnik grzewczy jak w "podłogówce wodnej". Wystarczy jedynie zasilanie energią elektryczną. W dobie wysokich kosztów energii elektrycznej jest to jednak rozwiązanie droższe w eksploatacji.

Różnice w kosztach

Ogrzewanie podłogowe na ogół nie powinno być dużo droższe w instalacji od tradycyjnego systemu grzejnikowego, jednak dużo zależy od źródła ciepła. Do ogrzewania podłogowego najczęściej montuje się nowoczesne pompy ciepła lub kotły gazowe, które zwykle są droższe od tradycyjnych pieców na ekogroszek. Tutaj możemy mieć różnicę nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na urządzeniu. Pompy ciepła gruntowe są znacznie droższe niż powietrzne i mogą kosztować nawet 60.000 zł. 

Jeśli chodzi o koszty i różnice pomiędzy elektrycznym systemem podłogowym a wodną instalacją to należy na ogół założyć, że elektryczne ogrzewanie podłogowe jest znacznie tańsze w montażu. Dla sprawnego instalatora położenie 100 metrów instalacji podłogowej elektrycznej to żaden problem. Należy jednak pamiętać, że koszty eksploatacji ogrzewania podłogowego elektrycznego są wyższe ze względu na wysokie ceny prądu. Instalacja wodna z kolei jest droższa w montażu, bo wymaga więcej pracy od hydraulika, ale późniejsze koszty eksploatacji powinny być znacznie niższe. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą IDEA INSTAL z Bydgoszczy. 

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag ogrzewanie podłogowe

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.