Ogrzewanie domu kotłem kondensacyjnym - zalety rozwiązania

29-10-2021, 12:29

System centralnego ogrzewania to jedna z niezbędnych instalacji w każdym domu jednorodzinnym. Służy ona nie tylko do podwyższania temperatury w pomieszczeniach, ale nierzadko uczestniczy również w procesie podgrzewania wody użytkowej. Jeszcze do niedawna wiele budynków mieszkalnych wyposażonych było w piece węglowe, jednak dzisiaj zdecydowanie większą popularnością cieszą się gazowe kotły kondensacyjne. Dlaczego warto na nie stawiać? Podpowiadamy.

Kotły kondensacyjne – zasady działania

Aby lepiej zrozumieć korzyści wynikające z montażu nowoczesnego kotła warto poznać podstawowe zasady jego działania. Piec gazowy kondensacyjny to urządzenie, które jest przystosowane do wykorzystywania potencjału energetycznego błękitnego paliwa w sposób maksymalny. Co to oznacza w praktyce?

Podczas gdy tradycyjne kotły gazowe czerpią ciepło tylko i wyłącznie ze spalania surowca, to modele kondensacyjne pozwalają odzyskać dodatkowe pokłady energii z pary wodnej będącej naturalnym skutkiem ubocznym wcześniej wspomnianego procesu spalania gazu. W konwencjonalnych piecach para jest po prostu odprowadzana do komina, a więc ich efektywność energetyczna stoi na znacznie niższym poziomie. W telegraficznym skrócie, kocioł kondensacyjny to skuteczny sposób na obniżenie rachunków z tytułu ogrzewania. Podczas spalania takiej samej ilości paliwa do systemu centralnego ogrzewania trafia znacznie więcej energii cieplnej.

Co więcej, nowoczesne urządzenia oferowane przez renomowanych producentów mogą być wykorzystywane nie tylko do ogrzewania domu, ale i podgrzewania wody przeznaczonej na cele użytkowe. Na rynku znajdziemy bowiem kotły gazowe jednofunkcyjne, które służą głównie do zasilania instalacji c.o, jednak można dodatkowo podłączyć do nich zasobnik c.w.u. Możemy także zaopatrzyć swój dom w piec gazowy dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem wody użytkowej.

Kocioł gazowy kondensacyjny – stosunkowo niskie koszty eksploatacji

Ogrzewanie domu kotłem kondensacyjnym – zalety rozwiązania

Zakup pieca grzewczego nigdy nie należy do najtańszych wydatków, jednak na etapie wymiany starego urządzenia na nowe warto patrzeć perspektywicznie. Wysokiej jakości kocioł gazowy, którego utrzymanie w długofalowej perspektywie nie będzie stanowić poważnego obciążenia dla domowego budżetu to wystarczający powód do tego, aby na etapie inwestycyjnym nie oszczędzać na jego zakupie.

Kotły kondensacyjne pozwalają wygenerować dość spore oszczędności, co jest nierozerwalnie związane z technologią kondensacji pary wodnej. Odzyskiwanie dodatkowych pokładów energii cieplnej to niezawodny przepis na mniejsze zużycie błękitnego paliwa bez narażania się na chłód w mieszkaniu. Spalając tyle samo gazu w piecu kondensacyjnym i tradycyjnym to dzięki temu pierwszemu możemy cieszyć się znacznie większą efektywnością systemu ogrzewania.

Kocioł kondensacyjny a koszty inwestycyjne

Pozostajemy w temacie finansów, ponieważ na tapet bierzemy koszty zakupu pieca kondensacyjnego. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, są one stosunkowo wysokie, jednak jeśli bliżej przyjrzymy się kosztom inwestycyjnym towarzyszącym innym technologiom grzewczym to kotły kondensacyjne wypadają bardzo korzystnie. Zakup warto potraktować jako długoletnią inwestycję, która ma szansę się zwrócić w niedługim czasie.

Kocioł kondensacyjny – niższe rachunki za gaz

Tradycyjne kotły gazowe to bardzo popularne rozwiązanie wśród polskich inwestorów, jednak starsze modele przestają spełniać nie tylko normy ekologiczne, ale także narażają nas na wysokie rachunki za błękitne paliwo. Montaż kotła kondensacyjnego to skuteczny sposób na ograniczenie jego zużycia, za co podziękuje nam nasz portfel. Zjawisko kondensacji pary wodnej zachodzące w urządzeniu pozwala zwiększyć ładunek energii cieplnej kierowanej do systemu centralnego ogrzewania. To właśnie jeden z głównych powodów, dla których kotły kondensacyjne tak szybko zyskują na popularności.

Kocioł kondensacyjny – rozwiązanie energooszczędne

W naszym społeczeństwie nieustannie wzrasta świadomość ekologiczna, która kieruje nami nie tylko podczas zakupów spożywczych czy elektronicznych, ale przede wszystkim w czasie remontu czy budowy domu. Coraz częściej stawiamy na materiały, które pozwalają postawić budynek energooszczędny, a nawet pasywny. Nie bez znaczenia okazuje się tutaj dobór odpowiedniego pieca grzewczego, który powinien wyróżniać się wysoką efektywnością pracy, ale to nie wszystko. Wiele osób korzysta z kotłów przez 365 dni, a to wszystko przez konieczność podgrzania wody użytkowej. Producenci dbają o to, aby palnik w nowoczesnych piecach automatycznie dostosowywał moc urządzenia do aktualnego zapotrzebowania domowników na ciepło oraz w.u.

Kotły kondensacyjne i ich niewielkie rozmiary

Jeszcze do niedawna piece grzewcze przyjmowały rozmiary potężnych szaf, dlatego też warunkiem koniecznym do ich montażu było wygospodarowanie na nie specjalnego pomieszczenia, czyli kotłowni. Obecnie jednak nowoczesne technologie pozwalają zamknąć wszystkie kluczowe komponenty kotłów w niewielkiej obudowie, co znacznie ułatwia wkomponowanie ich w przestrzeń mieszkalną. Wiele modeli wyróżnia się minimalistycznym designem, dzięki czemu z czystym sumieniem można je wkomponować w aranżację kuchni, łazienki czy korytarza. Na rynku dostępne są modele wiszące (jednofunkcyjne) lub stojące (najczęściej dwufunkcyjne), więc każdy inwestor znajdzie rozwiązanie skrojone na miarę swoich potrzeb oraz metrażu.

Nowoczesne kotły kondensacyjne – łatwość obsługi

Czasy, kiedy do podtrzymania wysokiej temperatury pieca konieczne było częste dokładanie węgla czy innych paliw kopalnych powoli odchodzą w zapomnienie. Obecnie mamy do dyspozycji funkcjonalne kotły kondensacyjne na gaz, których obsługa jest dziecinnie prosta. Wiele modeli posiada opcję zdalnego sterowania za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Pozwala sprawować kontrolę nad centralnym ogrzewaniem za pomocą smartfona lub tabletu z dowolnego miejsca na świecie, poprzez internet, WiFi lub sieć GSM. Co więcej, zdecydowana część kotłów została wyposażona w czujniki pozwalające na dostosowanie temperatury w każdym z pomieszczeń i to bez naszej ingerencji.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać

fot. Xsolla


fot. Geraltfot. HypnoArt
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.