Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Odwodnienia liniowe – dlaczego przydadzą się w pobliżu domu?

25-03-2019, 06:47

Woda to jeden z tych żywiołów, z którymi człowiek od wieków uczy się żyć w zgodzie. Dary natury, które nazywamy żywiołami, czyli woda, ogień, ziemia i powietrze z jednej strony warunkują życie na Ziemi, jednak z drugiej – są siłami, które działają samodzielnie, bywa że ludzie nie są w stanie ich okiełznać. Mimo tego, że cywilizacje ludzkie stoją na coraz wyższym stopniu rozwoju, siły natury wciąż udowadniają, że niełatwo je sobie podporządkować. Woda, podobnie jak i pozostałe żywioły, kryje w sobie sprzeczności: czasem jest wyczekiwana, a czasem okazuje się nieproszonym gościem, zdolnym nawet do niszczenia tego, z czym się zetknie. Ten paradoks można zaobserwować już w miejscu bardzo prozaicznym, czyli w najbliższym otoczeniu jednorodzinnego domu.

odwodnienie liniowe

Odwodnienia liniowe, czyli jak skłonić wodę do współpracy

Opady deszczu to coś, na co czeka spieczona przez słońce ziemia i rośliny rozwijające się w przydomowym ogrodzie. Dostarczanie wody zielonym okazom to obowiązek spoczywający na każdym opiekunie takiego prywatnego terenu – i niekiedy ogrodnika może wyręczyć właśnie deszczowa pogoda. Niestety jest i druga strona medalu: jeśli tej deszczowej wody spadnie zbyt dużo, nie będzie to z pożytkiem dla posesji. Nadmiar wody może niekiedy zaszkodzić roślinom, a na pewno podziała negatywnie na miejscowe zabudowania. Podtopienie budynku to nie lada problem, który może przynieść spore straty materialne, a może dojść do niego także wówczas, gdy po prostu kałuża w okolicy fundamentów będzie utrzymywała się zbyt długo, bo woda nie będzie miała dokąd odpłynąć.

Zwłaszcza świeżo upieczeni właściciele takich prywatnych posesji powinni wybadać, czy w pobliżu domu pojawiają się tego rodzaju problemy – i rozwiązać je, w miarę potrzeby przebudowując teren. Wówczas warto pomyśleć nie tylko o utwardzeniu gruntu, ale to o zdrenowaniu go systemem odwodnień, czyli umieszczonym pod powierzchnią gruntu systemem kanałów. Takie specjalne drogi pomogą wodzie odpłynąć tam, gdzie nie będzie stwarzała zagrożenia, a nawet wręcz przeciwnie – bardzo się przyda i odda właścicielowi posesji nawet niejedną przysługę.

Odwodnienia liniowe traktuje się często jako rozwiązanie, które:

  • pomaga osuszać powierzchnię gruntu
  • podnosi komfort poruszania się po danym terenie

To jednak dopiero pierwsza z korzyści, jakie można odnieść. Jak już wspomniano, woda deszczowa to coś, na co czeka każdy ogród – a system odwodnień może pomóc w kontrolowaniu, kiedy deszczówka trafi tam, gdzie jest tak oczekiwana. Korytka i studzienki można połączyć w taki sposób, by woda trafiała do zbiornika retencyjnego: zasilającego na przykład ogrodowego węża czy natryski podlewające trawniki. Ale i to nie wszystko, bo woda deszczowa może zasilić także domową kanalizację i w ten sposób pomoże stworzyć ekologiczne gospodarstwo domowe, żyjące w zgodzie z naturą. Warto wziąć wszystkie te kwestie pod uwagę, zanim niesłusznie uzna się systemy odwodnień za fanaberię, która służy jedynie unikaniu ogromnych kałuż na chodniku przed domem.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR







Tematy pokrewne:  

tag odwodnienia liniowetag komunikat firmy