Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kiedy następuje rozpad małżeństwa i partnerzy decydują się na rozwód, jedno z nich zobowiązuje się do opieki nad ich potomkami. Alimenty na dziecko są płacone przez rodzica, który nie mieszka z nim w tym samym miejscu. Do kiedy trwa ta powinność i od czego zależy jej wysokość? Dowiesz się tego z poniższej części tekstu.

Do kiedy płaci się alimenty?

Rodzic musi płacić alimenty na dziecko aż do momentu, gdy jest ono w stanie utrzymać się samo. To świadczenie jest wypłacane, nawet wtedy, gdy potomek ukończy 18 rok życia. Dlaczego? Jeśli wciąż się uczy i nie czerpie korzyści zarobkowych z żadnego źródła, wtedy prawni opiekunowie powinni zapewnić mu potrzebne warunki do egzystencji, dlatego obowiązek alimentacyjny trwa aż do zakończenia edukacji lub podjęcia pracy.

Ile wynoszą alimenty?

Podczas sprawy o alimenty jednym z bardziej emocjonalnych momentów jest ustalenie wysokości tego obowiązku. Adwokat nie będzie w stanie przedstawić Ci konkretnej kwoty, ale z pewnością poinformuje o różnych możliwościach. Niestety wyrok jest czasami nieprzewidywalny i zależy od kilku czynników, na które nie zawsze masz wpływ.

W kodeksie rodzinnym i opiekuńczym znajdziemy informacje, że wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz zarobkowych i majątkowych możliwości, osoby do nich zobowiązanych, czyli jednego z rodziców.

Kiedy sąd oceni potrzeby potomka, zabiera się za określenie tego, ile rodzic jest w stanie zarobić. Podczas wydawania wyroku kieruje się właśnie tymi danymi, uwzględniając tylko niezbędne elementy utrzymania dziecka oraz to, że obowiązek alimentacyjny nie może być większy niż możliwości zarobkowe strony niemieszkającej z synem lub córką.

Raz zasądzone alimenty na dziecko nie są stałe. Mogą się one zmienić, jeśli tylko strona wniesie pozew do sądu o ich podwyższenie. Potrzeby potomków rosną wraz z wiekiem, dlatego warto skorzystać z takiej możliwości. Co ważne, rzadko zdarza się, że świadczenie to zostaje zmniejszone, by do tego doszło, rodzic musi być w naprawdę trudnej sytuacji życiowej.

Sprawa o alimenty

W momencie, gdy jeden z małżonków składa pozew o rozwód, zaczyna się postępowanie. Zazwyczaj po około 3 miesiącach ma miejsce pierwsza rozprawa i dla większości rozwodów jest ona również ostatnią.

Jeśli pomiędzy małżonkami pojawia się spór o alimenty lub sam sąd nie jest pewien, czy kwota, o której mowa jest zasadna, sprawa może potrwać dłużej. W takiej sytuacji należy skrupulatnie przedstawić koszty wynikające z utrzymania dziecka i opieki nad nim. Im bardziej szczegółowe pytania, tym większe prawdopodobieństwo, że sędzia pozyska wszystkie istotne informacje.

Obowiązek alimentacyjny

Należy pamiętać, że obowiązek alimentacyjny nie jest dla nikogo karą. To nic innego jak zapewnianie swojemu potomkowi środków do utrzymania i wychowania. Będąc w związku małżeńskim, łoży się na dziecko, więc po rozpadzie związku należy zapewnić mu możliwie takie samo bezpieczeństwo finansowe.

Od czego zależy wysokość alimentów na dziecko?

Fot. Unsplash

Źródło: Publikacja partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag alimenty