Skuteczne remedium na problemy trawienne, obniżenie cholesterolu, poprawę gospodarki energetycznej organizmu oraz zwalczanie infekcji – ocet jabłkowy wykazuje olbrzymi potencjał leczniczy i kosmetyczny. O jego uzdrawiającej mocy wiedzieli już starożytni, a dziś specyfik ten wraca do łask i coraz częściej towarzyszy nam zarówno w kuchni, jak i w domowej apteczce. Sprawdź, dlaczego warto włączyć ocet jabłkowy do codziennej diety.
Ocet jabłkowy zawiera kwas chlorogenowy, który hamuje proces utleniania “złego” cholesterolu (LDL), będącego przyczyną wielu chorób wieńcowo-sercowych. Jeżeli Twój poziom cholesterolu jest za wysoki, dodaj do szklanki wody 1-2 łyżeczki octu jabłkowego i pij taki napój codziennie, najlepiej na czczo, rano.
Po ocet jabłkowy powinni sięgnąć również cukrzycy, ponieważ pomaga on kontrolować cukrzycę typu 2, co zostało zresztą potwierdzone naukowo. Roztwór z wody i octu jabłkowego należy spożywać przed lub w trakcie posiłku. Ograniczy to wchłanianie węglowodanów, a co za tym idzie - pomoże zbić i utrzymać niski poziom cukru we krwi.
Ocet jabłkowy wzmacnia układ odpornościowy organizmu i może być doskonałym lekarstwem na przeziębienie, zwłaszcza w okresie największej zachorowalności.
Wspomoże również w udrożnieniu zatkanego nosa, obniży ilość śluzu i zmniejszy katar. Spożywanie octu wpływa korzystnie na skład flory bakteryjnej jelit, zwiększając liczebność bakterii z rodzajów Lactobacillus i Bifidobacterium, a w rezultacie przyczynić się może m.in. do obniżenia prawdopodobieństwa zachorowania na raka przełyku lub gardła, oraz hamując namnażanie wielu chorobotwórczych bakterii i grzybów – wystąpienia różnych stanów zapalnych czy infekcji organizmu. Z tego też powodu żywy, niepasteryzowany ocet jabłkowy uważany jest za naturalny probiotyk.
Ocet jabłkowy bardzo dobrze działa na jelita – odbudowuje naturalną florę bakteryjną i usuwa toksyny z organizmu. Zawartość rozpuszczalnego błonnika sprawia, że przyspiesza metabolizm, usuwa zaparcia i wspomaga regularne wypróżnianie się. Jeśli chcesz wspomóc procesy trawienne, wystarczy, że będziesz pić odrobinę octu jabłkowego rozcieńczonego z wodą - przed lub w trakcie posiłku. To wspomoże produkcję odpowiedniej ilości kwasu żołądkowego i pomoże w zwalczeniu niestrawności.
Istnieje kilka czynników, które decydują o tym, że ocet jabłkowy rzeczywiście może skutecznie wspomagać kurację odchudzającą. Jednym z nich jest przede wszystkim spowolnienie procesu wchłaniania – kwas octowy oraz chlorogenowy odpowiadają za przetwarzanie produktów przemiany tłuszczów, pektyny natomiast angażują enzymy trawienne, zapewniając tym samym uczucie sytości. Warto jednak pamiętać o tym, że ocet jabłkowy jest jedynie środkiem wspomagającym odchudzanie – do kuracji należy włączyć również zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną.
Ocet jabłkowy jest także naturalnym środkiem na obniżenie ciśnienia. Swoje właściwości w tym zakresie zawdzięcza przede wszystkim znajdującym się w nim składnikom mineralnym. Zawarty w nim potas przyczynia się również do regulacji gospodarki sodowo-potasowej, która zaburzona bardzo często prowadzi do powstawania nadciśnienia. W occie jabłkowym jest także sporo magnezu, który wpływa kojąco na układ nerwowy, a jego spożywanie jest wręcz wskazane w sytuacjach podwyższonego napięcia.
W occie jabłkowym znajdują się bioflawonoidy, a więc substancje czynne, które są odpowiedzialne za niwelowanie wolnych rodników. Te ostatnie, wchodząc w różnego rodzaju reakcje w naszym organizmie, mogą zapoczątkowywać liczne choroby (w tym nowotworowe), a także wpływać negatywnie na nasz wygląd, zmniejszając elastyczność skóry, przyczyniając się do powstawania zmarszczek czy zmniejszając poziom kolagenu. Włączając do diety bioflawonoidy, możesz opóźnić proces starzenia się organizmu i uchronić się przed licznymi schorzeniami.
Osteoporoza w pierwszej fazie nie daje żadnych objawów i jakichkolwiek powodów do niepokoju, dlatego tak ważna jest profilaktyka, która pozwoli wyeliminować czynniki ryzyka. Picie octu jabłkowego może pomóc w lepszym wchłanianiu zawartego w normalnym posiłku wapnia, który jest jednym z niezbędnych minerałów przy procesie budowy kości.
Obecny w occie kwas octowy ulega w organizmie rozkładowi do octanu i wodoru. To właśnie octan potęguje możliwości wchłaniania się wapnia z przewodu pokarmowego. Dzięki temu picie octu jabłkowego może nam pomóc zwiększyć ilość tego minerału w organizmie oraz zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości. Tym samym jego spożycie może być też pomocne w profilaktyce osteoporozy i wspomóc funkcje ochronne organizmu przed tą chorobą. Warto zatem pić dwa razy dziennie napój skomponowany na bazie 2 łyżeczek octu jabłkowego, szklanki wody oraz dwóch łyżeczek miodu.
Ocet jabłkowy jest dość kwaśny i intensywny, a jego picie bez rozcieńczania jest nie tylko nieprzyjemne, ale również niewskazane. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, z czym łączyć ocet jabłkowy, aby codzienny rytuał jego spożywania był dla Ciebie przyjemnością.
1 szklanka wody + 1-2 łyżki octu jabłkowego + 1 łyżka miodu
1 szklanka zielonej herbaty + 1-2 łyżki octu jabłkowego + ½ łyżeczki kurkumy + 1 łyżka miodu + szczypta pieprzu
1 porcja koktajlu lub soku + 1-2 łyżki octu jabłkowego
3 łyżki oliwy z oliwek + 1 łyżka octu jabłkowego + 1 łyżeczka musztardy + 1 łyżeczka miodu + szczypta soli i pieprzu
Zwróć uwagę na to, czy ocet jabłkowy jest naturalnie fermentowany – niektórzy producenci celowo zakwaszają octy i stosują substancje, które przyspieszają proces fermentacji. Taki produkt nie będzie jednak całkowicie zdrowy.
Dobry ocet jabłkowy nie powinien zawierać konserwantów, siarczynów, dodatkowego cukru i barwników. Wybieraj wyłącznie niefiltrowany i niepodgrzewany produkt. Ocet jabłkowy Racjonalni to naturalnie wytworzony napój, który nie został poddany procesom filtracji i pasteryzacji. Powstał z lokalnych, polskich jabłek, przy użyciu tradycyjnej ręcznej metody wytwarzania.
Tylko w pełni naturalny ocet jabłkowy wykaże największy potencjał leczniczy i pielęgnacyjny, dając tym samym najlepsze efekty.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|