Objawy wścieklizny u psa

29-11-2019, 13:26

Pomimo upływu lat i ciągłego rozwoju medycyny, wścieklizna wciąż zaliczana jest do bardzo niebezpiecznych chorób. Chociaż najczęściej mówi się o niej w kontekście psów lub dzikich zwierząt, to zagraża ona również ludziom.

pies
  1. Ryzyko zarażenia psa wścieklizną w Polsce
  2. Czy wścieklizna zagraża ludziom?
  3. Jak przebiega wścieklizna u psów?
  4. Profilaktyka przeciwko wściekliźnie

Poniżej znajdziesz zestawienie najważniejszych informacji na temat choroby oraz obowiązkowego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Pozwolą ci one lepiej zadbać o zdrowie ukochanego czworonoga, a jednocześnie zabezpieczyć własną rodzinę.

Ryzyko zarażenia psa wścieklizną w Polsce

Obowiązkowy program szczepień psów pozwolił prawie całkowicie wyeliminować występowanie wścieklizny wśród zwierząt domowych, jednak nie powinieneś zapominać o tym, że wciąż są one narażone na zarażenie. Najczęściej dochodzi do niego w wyniku kontaktu psa z chorym zwierzęciem, które żyje na wolności. Popularnymi nosicielami wścieklizny są nietoperze oraz lisy. Chociaż obowiązujące w Polsce przepisy regulujące postępowanie i profilaktykę przeciwko wściekliźnie charakteryzują się wysoką skutecznością i nie ma problemów z ich przestrzeganiem, nie można tego powiedzieć o niektórych wschodnich krajach sąsiadujących z Polską. Tym samym nie ma sposobu na to, aby całkowicie wyeliminować ryzyko zakażenia.

Czy wścieklizna zagraża ludziom?

Wścieklizna to niebezpieczna choroba, której objawy występują również u ludzi. O tym, jak trudna jest walka ze wścieklizną najlepiej świadczy fakt, że dopiero w 2004 roku uratowano pierwszą osobę, która zachorowała na wściekliznę, a wcześniej nie była zaszczepiona. Każdego roku odnotowuje się nawet kilkaset tysięcy śmiertelnych przypadków wścieklizny. Na szczęście na tle takich rejonów jak Indie, gdzie występuje najwięcej przypadków, Polska wypada bardzo dobrze. W naszym kraju ostatnie zarażenie człowieka wścieklizną odnotowano w 1985 roku. W przypadku pogryzienia przez zwierzę z podejrzeniem wścieklizny ważne jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza, który zaleci przyjmowanie specjalnej szczepionki.

Jak przebiega wścieklizna u psów?

Czas, jaki potrzebny jest od momentu pogryzienia psa do pojawienia się pierwszych objawów może wynosić od trzech tygodni nawet do pół roku. Wpływają na to między innymi następujące czynniki: wiek psa, odmiana wirusa wścieklizny oraz miejsce na ciele, w którym doszło do pogryzienia. Agresja towarzysząca chorym psom wynika z intensywnego namnażania się wirusa w mózgu, a w szczególności w układzie limbicznym. To właśnie on odpowiada za zachowanie psa. Często popełnianym błędem, który może utrudnić prawidłowe zdiagnozowanie wścieklizny, jest obserwowanie wyłącznie kilku popularnych objawów przy jednoczesnym lekceważeniu innych oznak, że coś jest nie tak. Warto pamiętać, że objawy tej choroby są nie tylko zróżnicowane, ale też uzależnione od jej stadium. Tym samym pies może nagle stać się przyjacielski lub agresywny, jak również pobudzony lub spokojny. Jeżeli więc posiadasz czworonoga lub zastanawiasz się nad jego adopcją, koniecznie sprawdź jak rozpoznać wściekliznę u psa i ogranicz ryzyko zarażenia.

Profilaktyka przeciwko wściekliźnie

Pamiętaj, że zaszczepienie psa na wściekliznę jest obowiązkiem każdego właściciela. W przypadku niedopilnowania tego wymogu możesz narazić się na grzywnę w kwocie do 5000 złotych. Na szczęście szczepienie wystarczy zrobić raz w roku, a jego koszt nie przekracza 100 złotych. Oprócz regularnych szczepień, postaw również na profilaktykę. Przede wszystkim nie pozwalaj psu zbliżać się do nietoperzy i nie puszczaj go w miejscach, w których mógłby mieć kontakt z lisami.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag wściekliznatag piestag objawy
To warto przeczytaćfot. elenabsl
fot. ink drop
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: