Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

O czym warto pamiętać, zastanawiając się nad zmianą oprocentowania kredytu hipotecznego? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

30-12-2021, 13:43

Gdy inflacja staje się realnym problemem, wraca temat stóp procentowych oraz oprocentowania kredytów. Szczególnie istotny jest to temat dla posiadaczy kredytów hipotecznych, którzy będą musieli spłacać je przez wiele kolejnych lat. Czy zmiana oprocentowania takiego kredytu hipotecznego może być sposobem na uniknięcie problemów wynikających z wahań stóp bazowych? Jakie są wady i zalety podobnej operacji?

Kredyt hipoteczny ze stałym czy ze zmiennym oprocentowaniem? Co warto wiedzieć o każdym z nich?

O czym warto pamiętać, zastanawiając się nad zmianą oprocentowania kredytu hipotecznego? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Oprocentowanie stałe kredytu hipotecznego nie oznacza wcale, iż od pierwszej do ostatniej raty spłacać będziemy dokładnie tą samą kwotę. Stosowana przez banki praktyka zakłada stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego przez pierwszych 5 lat, a następnie możliwe jest albo pozostanie przy oprocentowaniu stałym, albo przejście na oprocentowanie zmienne.

Oprocentowanie zmienne to opcja częściej wybierana, choć niosąca ze sobą pewne ryzyko. W tym przypadku wysokość raty zależna jest od wskaźnika referencyjnego WIBOR3M lub 6M, które to wskaźniki zmieniają się co 3 lub też odpowiednio co 6 miesięcy. A czym jest WIBOR? To nic innego, jak stopa procentowa, po jakiej banki udzielają sobie wzajemnie pożyczek. Wzrost wskaźnika WIBOR może oznaczać również wzrost wysokości raty kredytu hipotecznego.

Czy można zmienić kredyt hipoteczny ze zmienną stopą oprocentowania na kredyt z oprocentowaniem stałym? Dlaczego warto rozważyć tę właśnie opcję?

Zmiana stopy oprocentowania kredytu hipotecznego ze zmiennej na stałą jest możliwa. Jej przeprowadzenie nie zawsze wymaga złożenia wniosku o zmianę. Niekiedy bank, w którym kredyt hipoteczny został zaciągnięty, będzie musiał przeprowadzić ponowną analizę finansową kredytobiorcy, ponieważ zmiana oprocentowania kredytu oznacza również zmianę wysokości spłacanych rat – bank będzie się chciał upewnić, że kredytobiorcę zwyczajnie stać na tę zmianę.

Ogromną zaletą stałej stopy oprocentowania kredytu hipotecznego jest stabilność wydatków przez okres obowiązywania stałej spłaty tj. 5 lat, a także znacząco zmniejszona wrażliwość na rynkowy wzrost stóp procentowych, od których wysokość oprocentowania kredytów w głównej mierze zależy. Osoby z kredytem ze zmienną stopą oprocentowania muszą liczyć się z wahaniami wysokości raty.

Dlaczego przed podjęciem decyzji o rodzaju oprocentowania kredytu hipotecznego, warto skonsultować się z ekspertem ANG?

Kwestie rodzaju oprocentowania kredytu hipotecznego są niezwykle istotne, rzutując na kolejne lata jego spłaty oraz finalny koszt. W podjęciu decyzji dotyczącej wyboru oprocentowania Twojego kredytu hipotecznego pomoże Ci ekspert finansowy ANG, pokazując istotne różnice pomiędzy oboma typami oprocentowania i wyjaśniając wszelkie zawiłości związane z tym zagadnieniem.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag nolstag kredyt hipotecznytag AWPtag Amin12