Nowy podatek dla spółek komandytowych

15-09-2020, 11:20

CIT, bo o tym podatku mowa, ma według najnowszych doniesień objąć spółki komandytowe od 2021 roku. Sprawa CIT w SP.K. wraca po 7 latach, próby objęcia CIT-em spółek komandytowych podejmowane w 2013 roku zakończyły się połowicznym sukcesem. Finalnie CIT objął jedynie spółki komandytowo-akcyjne. Mamy bowiem połowę września, a na dziś dzień wciąż znane są tylko ogólne zmiany nowelizacji, która ma obowiązywać z początkiem nowego roku. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie spółek komandytowych korzystający dziś z jej udogodnień – nie tylko podatkowych – będą musieli szybko przemyśleć dalsze funkcjonowanie w obranej formie spółki.

Podatki w spółce komandytowej dziś

Dziś spółka komandytowa „odprowadza” podatek w momencie wypłaty dywidendy wspólnikom, w praktyce zgodnie z regulacjami jakie niesie prawo spółek odprowadzają go wspólnicy spółki. Opodatkowani są zatem wspólnicy, a nie spółka, która przecież w świetle przepisów polskiego prawa nie jest osobą prawną. Taki stan rzeczy jest jedną z istotnych przeszkód prowadzenia działalności gospodarczej w ramach spółki komandytowej, o czym przekonać mogą się np. wspólnicy rozstających się spółek. Zalet jest jednak więcej. Poczynając od jedynie jednokrotnego opodatkowania 19% podatkiem dochodowym, poprzez możliwość elastycznego podziału zysków, do zalet płynących z ograniczenia odpowiedzialności wspólników. Wszystko to sprawia, że dziś spółka komandytowa jest niezwykle popularną formą spółki.

nowy podatek dla spółek komandytowych

Co przynieść ma rok 2021?

Planowana nowelizacja prawa podatkowego zakłada objęcie spółki komandytowej podatkiem CIT. W praktyce, spółka komandytowa odprowadzać będzie podatek dwukrotnie, w momencie uzyskania dochodu oraz w momencie wypłaty zysku wspólnikom. Objęcie podatkiem CIT spółki komandytowej jest o tyle kontrowersyjne, że co do zasady, podatek ten dotyczy osób prawny. Osobą prawną, jak już wspomniano powyżej, spółka komandytowa nie jest. Jaki cel przyświeca zmianom? Dlaczego są tak istotne dla ustawodawcy?

Przeciwdziałanie agresywnym optymalizacjom podatkowym

W dyskusjach o wprowadzeniu podatku CIT dla spółek komandytowych bardzo często podnosi się argument przeciwdziałania optymalizacjom podatkowym. Popularne do niedawna zabiegi polegające na uzyskiwaniu korzystnych zasad opodatkowania poprzez tworzenie struktur kapitałowych dziś nie są już tak mocno wykorzystywane. Wszystko za sprawą procesu uszczelniania systemu podatkowego i dodatkowych obowiązków nakładanych na podatników, w tym szczególnie obowiązek raportowania schematów podatkowych. Organy kontroli skarbowej mogą także korzystać z klauzuli obejścia prawa. Wszystko to z całą pewnością zniechęca przedsiębiorców, których jedynym celem przekształcenia w spółkę komandytową jest korzyść na gruncie przepisów podatkowych.

Wyrównywanie szans przedsiębiorstw

Wyrównywanie szans przedsiębiorstw to kolejny argument, który przytacza Ministerstwo Finansów. Warto w tym przypadku zauważyć, że każdy przedsiębiorca może założyć lub przekształcić się dziś w spółkę komandytową. Spółkę komandytową, można założyć przez Internet, bez wychodzenia z domu. Mało tego bez trudu założymy także spółkę komandytową, której wspólnikiem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Możemy jedynie czekać

Nowelizacja prawa podatkowego ma obowiązywać od początku 2021 roku. Oznacza to, że prace legislacyjne prowadzone będą w bardzo szybkim tempie, mamy przecież połowę września. Perspektywa czasowa jest z całą pewnością problemem dla przedsiębiorców, dla których spółka komandytowa przestanie być atrakcyjna od 2021 roku, o ile faktycznie plan CIT-u dla spółek komandytowych uda się wprowadzić w życie.

Źródło: https://kancelaria-janik.com/

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag spółki komandytowetag podatkitag nols


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.