Grudzień to czas noworocznych postanowień, styczeń - teoretyczny początek ich realizacji. Teoretyczny, bo niestety rzadko wprowadzamy nasze plany w życie. A szkoda, bo niektóre zaniechania mogą nas słono kosztować, szczególnie jeśli dotyczą naszego komputera.
reklama
Żeby utrzymać sprzęt w dobrej formie, nie trzeba spędzać długich godzin przed monitorem – wystarczy wykonać kilka prostych czynności, żeby w roku 2011 nie martwić się o swój komputer.
Po pierwsze – backup danych. Wszyscy o tym wiedzą, jednak mało kto pamięta o regularnym archiwizowaniu cennych informacji, dopóki nie zorientuje się, że je stracił. Najlepiej kopie zapasowe plików umieszczać w trzech miejscach: na komputerze, na dysku zewnętrznym przechowywanym w domu i gdzieś poza nim, na wypadek włamania. Jest to coraz łatwiejsze, ponieważ większość systemów operacyjnych jest już wyposażona w oprogramowanie do tworzenia backupów: użytkowników Windowsa wspiera Backup and Restore Center, a Linuksa – Back In Time. Można też skorzystać z platform, pozwalających przechowywać dane na zewnętrznych serwerach, jak Dropbox czy Mozy – podpowiada Łukasz Nowatkowski z firmy G Data Software.
Kolejny krok to zainstalowanie dobrego programu antywirusowego. Inwencja twórców szkodliwego oprogramowania nie zna granic, dlatego warto poszukać oferty kompleksowej, zapewniającej zaporę sieciową, ochronę danych w internecie, filtr antyspamowy i możliwość wprowadzania ograniczeń rodzicielskich. Trzeba pamiętać, że niebezpieczeństwa – czyhające szczególnie na użytkowników sieci – mnożą się z dnia na dzień. Mimo posiadanych zabezpieczeń, bądźmy czujni: nie otwierajmy podejrzanych maili, nie wchodźmy na strony budzące obawy – żaden program nie zastąpi zdrowego rozsądku – ostrzega ekspert.
By komputer działał szybko i sprawnie, konieczne jest także regularne porządkowanie jego zawartości. Defragmentacja dysków to nic innego, jak gromadzenie w jednym miejscu plików wcześniej rozrzuconych po całej partycji. Można do tego celu użyć narzędzi zaimplementowanych w systemie operacyjnym. Powstało też sporo samodzielnych rozwiązań, ale warto korzystać tylko z tych sprawdzonych, w sieci pojawiły się już bowiem – obok fałszywych antywirusów – również podróbki programów do porządkowania plików.
– Proponuję wpisać na listę noworocznych postanowień postulat dbania o posiadany sprzęt komputerowy i przechowywane dane. Jeśli ktoś realizuje grudniowe plany, nie będzie miał z tym problemu, jeśli nie - nie ma lepszego pomysłu, by zacząć być konsekwentnym – podsumowuje Łukasz Nowatkowski.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*